Wieża z kortami do tenisa. Ma mieć ponad 90 metrów!

Wieża z kortami do tenisa została zaprojektowana przez pracownię CRA-Carlo Ratti Associati. O pracowni prowadzonej przez architekta Carla Ratti’ego pisaliśmy już kilkukrotnie przy okazji między innymi klubu na dachu wieżowca, w którym barmanem jest robot (przeczytasz o tym TUTAJ). Dziś prezentujemy najnowszy projekt, który powstał na zlecenie RCS Sport.

RCS Sport to firma sportowa i medialna działająca głównie we Włoszech w sektorze sportowym. RCS jest również organizatorem wielu prestiżowych wydarzeń sportowych wśród, których wymienić można Giro d’Italia – jedne z największych włoskich imprez kolarskich. Tym razem koncern medialny postanowił wybudować gigantyczny obiekt sportowy dedykowany wyłącznie tenisowi, gdzie równocześnie rozgrywanych może być kilkanaście meczów.Wieża z kortami do tenisa ma mieć ponad 90 metrów wysokości (91,40m) i stanąć w jednej z europejskich stolic, jednak narazie nie zdradzono szczegółowych planów co do lokalizacji. Budynek składać ma się z ośmiu prostopadłościennych, nałożonych na siebie brył, które razem stworzą nieregularny wysokościowiec przypominający wieżę z gdy Jenga. Podobnie jak w znanej grze – każdy z modułów może być dowolnie demontowany i ponownie zamontowany w innym miejscu.

„Ten projekt nie tylko stworzyłby nową ikonę dla miłośników sportu. Budynek eksperymentuje z nowym typem przestrzeni publicznej, rozciągającym się w pionie, a nie w poziomie. Wieża jest łatwa w montażu i demontażu i może być łatwo przenoszona. To elastyczne podejście wpisuje się w charakter dzisiejszych zawodów sportowych, które przez cały rok przemieszczają się z miejsca na miejsce”. – mówi Carlo Ratti z pracowni CRA-Carlo Ratti AssociatiKażde piętro – poza przyziemiem – będzie zawierało kort tenisowy, który z jednej strony będzie całkowicie przeszklony, umożliwiając na podziwianie panoramy miasta. Po drugiej stronie każdego kortu znajdzie się zadaszony taras. Cały obiekt ma oferować ponad 60.000 metrów kwadratowych samych kortów do tenisa. 

Ciekawym elementem jest również fakt, ze elewacja budynku ma być w pełni interaktywna umożliwić transmisję na żywo odbywających się w budynku rozgrywek, a także emisję reklam, które są głównym źródłem przychodu koncernu RCS Sport. 

Czytaj też: Ciekawostki | Wieżowiec | Włochy | Sport | Technologia

źródło: www.archdaily.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły