Teren dawnej dzielnicy lotniska Kai Tak w Hongkongu intensywnie się zmienia. Niedawno otwarto tam nowy kompleks biurowców. Wieżowiec AIRSIDE i towarzyszące mu niższe budynki zaprojektowali architekci z pracowni Snøhetta.
Obiekt oddano do użytku 25 lat po zamknięciu lotniska Kai Tak. Lotnisko wyróżniało się tym, że funkcjonowało w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnic mieszkalnych. Gęsta zabudowa i przelatujące nad głowami samoloty robiły ogromne wrażenie. Jednak spowodowany tym dreszczyk emocji przegrał z bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Lotnisko w tak osobliwym położeniu było zbyt małe, by obsługiwać rosnący ruch pasażerski. Obiekt zamknięto, a teren uwolniono pod nowe inwestycje.
Najnowszym budynkiem jest liczący 213 m wysokości wieżowiec AIRSIDE zbudowany wg. projektu pracowni Snøhetta. Kompleks składa się z pięciu połączonych ze sobą brył, które stopniowo wznoszą się ku rzece Kai Tak. Ich rozrzeźbiona forma kształtuje miejskie przestrzenie, z których mogą korzystać pracownicy i mieszkańcy. Na parterze oraz na dachach powstały ogrody z widokiem na port. Duża ilość zieleni miała zespolić budynek z tkanką miejską i sprawić, że będzie to atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu.
Na podium, na którym znajduje się centralne atrium budynku, znajduje się duży, podwyższony ogród, tworząc charakterystyczną przestrzeń publiczną z widokiem na okolicę, z dużą ilością miejsc do siedzenia. Wewnątrz budynku architekci zaprojektowali wielokondygnacyjne atrium handlowe o powierzchni 60 tys. metrów kwadratowych, wypełnione naturalnym światłem.
Nad podwyższonym ogrodem wznosi się wieża zawierająca 110 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej klasy A. Wraz z pobliskimi obiektami kulturalnymi i rekreacyjnymi, które są obecnie w budowie, budynek stanie się wizytówką i publicznym punktem orientacyjnym okolicy, pomagając przyciągnąć zarówno start-upy, przedsiębiorstwa kreatywne, jak i przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji – opisują autorzy projektu.
Bryła budynku ze ściętymi warstwami nawiązuje do rozrywania i cięcia towarzyszącego produkcji tekstyliów. Jego fasada składa się z delikatnie zakrzywionego, żłobkowanego szkła, tworząc efekt wizualny przypominający kręte zasłony i fałdy tkanin. W holu wieży na suficie rozciąga się specjalnie zaprojektowana instalacja świetlna ze wzorem przypominającym splot.
Architekci zaprojektowali AIRSIDE zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju. To pierwsza prywatna inwestycja w Hongkongu, która otrzymała pięć najwyższych certyfikatów budownictwa ekologicznego. Na dachach i poziomach podium znajduje się ponad 1350 metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych, po których można chodzić — to największa farma fotowoltaiczna ze wszystkich budynków komercyjnych w Hongkongu. Co ciekawe, jest to pierwsza inwestycja komercyjna połączona z siecią chłodzenia Kai Tak, wykorzystująca schłodzoną wodę morską.
fot. Kevin Mak
projekt: Snøhetta
Czytaj też: Biuro | Wieżowiec | Minimalizm | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie