Willa Leona Rappaporta w Łodzi po metamorfozie

Zabytkowy budynek przeszedł remont konserwatorski. Odnowiono tu każdy detal. Willa Leona Rappaporta śmiało może teraz uchodzić za architektoniczną perełkę miasta.

Willa położona jest przy ul. Rewolucji 1905 r. 44. Zbudowana została w 1905 r., a jej projekt wykonał duet architektów Dawid Lande oraz Gustaw Landau-Gutenteger, którzy już wcześniej zaprojektowali kilka secesyjnych budynków w Łodzi. Gmach zbudowany został dla łódzkiego przedsiębiorcy Leona Rappaporta, który ze swojej okazałej willi cieszył się zaledwie 4 lata. Zmarł bowiem w 1909 r. Leon Rappaport był właścicielem firmy spedycyjnej, posiadał oddziały w Warszawie i kilkunastu innych miejscowośćiach. Zlecając budowę willi chciał, by powstała jako budynek mieszkalno-biurowy, w którym powstanie też przestrzeń magazynowa.

Willa Leona Rappaporta to dwupiętrowy budynek z piwnicą. Zbudowana została z czerwonej cegły w ciemnym odcieniu i pokryta tynkiem. Elewację zdobi dekoracja stiukowa z motywami roślinnymi. Całość uzupełniają ciemne boniowanie. Projektując budynek architekci zaproponowali umieszczenie części prywatnej na pierwszym i drugim piętrze. Na parterze znajdował się kantor, a składy towarowe na tyłach posesji. Część komunikacyjną stanowi kwadratowa klatka schodowa, która przypomina wieżę pokrytą spadzistym dachem.

Podczas remontu udało się odnowić cenne detale. Odnowiono też oryginalne ogrodzenie. Dziś ceglana elewacja ma wyrazistą barwę, która eksponuje tynkowane, białe zdobienia. Dużym plusem jest odnowienie historycznych drzwi wejściowych i balustrad klatki schodowej. Dekoracyjny walor mają nawet stare, żeliwne grzejniki, które odnaleziono podczas remontu. W budynku odnowiono balkony i zachowano oryginalne podziały okien.


Przed laty w budynku znajdował się oddział Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego “Pewex”, następnie siedzibę miała prywatna uczelnia wyższa. Jak informuje serwis łódź.pl, obiekt zmieni swoje przeznaczenie. Na parterze i w piwnicy ma działać restauracja, a na pierwszym i drugim piętrze powstaną apartamenty na wynajem. To nie koniec zmian. Dawna część magazynowa “Peweksu” przebudowana została na budynek mieszkalny z 32 lokalami na wynajem. Istnieje tam też klub fitness. Całość wkrótce będzie zielona.

Jedyne, co pozostaje nam jeszcze do zrobienia, to zieleń, ale między budynkami mamy zarezerwowane przestrzenie na dwa kieszonkowe parki, które ocieplą wizerunek dziedzińca. Zazielenione będzie też zadaszenie wjazdu na parking. Będą realizowane tej wiosny. Ściany biurowców ozdobią murale, które wprowadzą tu więcej kolorów – informuje architekt kompleksu Kuba Nawrot na łamach serwisu łódź.pl.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Wille i rezydencje  | Zabytek | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał PRZED remontem:

A tak obecnie: