wnętrze willi

Remont wnętrz tchnął nowe życie w starą willę. Właścicielom zależało na dialogu historii ze współczesnością

Projektując nowe wnętrze willi z lat 30. XX w. architekci z biura Studio X inspirowali się oryginalnymi historycznymi elementami, które uzupełniono minimalistycznymi meblami oraz dekoracjami. Odnowione wnętrza zapewniają właścicielom wszystko, czego potrzebują do współczesnego stylu życia.

Studio X jest od 1999 roku związane z willą we wsi Černilov koło miasta Hradec Králové. W tym czasie architekci rozpoczęli przebudowę domu, dzieląc jego przestrzeń na gabinet lekarski i część dla pięcioosobowej rodziny. W 2009 roku dobudowali nową lukarnę dachową i wyremontowali poddasze. Trzy lata temu wykonali renowację fasady, dzięki czemu zaakcentowano pewne charakterystyczne elementy architektury z okresu powstania domu. To przede wszystkim duże okna i przeszklone wejście z werandy prowadzącej do ogrodu, wraz z nieszablonowym wystrojem na poziomie okiennic.


Ostatnie dzieło biura to nowe wnętrze willi, które poddano modyfikacjom w duchu nowoczesności oraz przywrócono formę z czasów budowy domu. Za ich nową koncepcją stoi Kateřina Horská, która zdecydowała się uszanować wizję właścicieli, aby zachować „ducha domu”. Weranda z przeszkloną ścianą to jeden z istotnych elementów domów jednorodzinnych z pierwszych dekad ubiegłego wieku. W ramach przebudowy połączono ją z częścią dzienną. Architektka postanowiła odrestaurować oryginalne okna i drewnianą klatkę schodową wijącą się w holu. Aby przestrzeń była maksymalnie oświetlona, stolarkę, schody, sufity i ściany pomalowano na biało.

Całe pierwsze piętro willi utrzymane jest w jasnych kolorach. Za przedpokojem otwiera się salon połączony z kuchnią, w którym dominuje dębowy stół. Architektka zleciła przeszlifowanie i polakierowanie oryginalnej drewnianej podłogi. Motyw drewna obecny jest we wszystkich pomieszczeniach willi – w sypialniach na piętrze jest on reprezentowany w postaci nowych szaf, a w salonie dzięki oryginalnej, masywnej komodzie. Resztę przestrzeni dopełniono mieszanką mebli i wyrazistych dodatków w stylu vintage i nowoczesnym oraz mnóstwem zieleni.

Przebudowa pokazuje, że w leciwym domu nie trzeba konserwować przestarzałych koncepcji i da się znaleźć dialog pomiędzy tradycją a współczesnymi standardami.

Autorzy: Kateřina Horská
Biuro: Studio X
Lokalizacja: Černilov, Republika Czeska
Realizacja: 2020

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Vintage | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Dom przed remontem

Dom po remoncie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły