Wodorowy autobus w Łodzi. Jest piękny i ekologiczny!

Wodorowy autobus w Łodzi przechodzi właśnie testy, które zaproponowała Unia Europejska w ramach kampanii promowania pojazdów wodorowych. To pierwszy tego typu pojazd w Łodzi. Podobne testy miały miejsce również w Gdańsku. 

Łódź bierze udział w projekcie Unii Europejskiej związanym z promocją autobusów wodorowych jako zeroemisyjnego transportu w aglomeracjach miejskich. W Polsce tylko Łódź i Gdańsk będą miały możliwość takich testów.

Autobus Caetano H2 City Gold napędzany wodorem będzie kursować 29 i 31 sierpnia na linii 77, a 30 sierpnia wsiądziemy do niego na linii 55. Jest on wyposażony w pięć zbiorników wodoru o łącznej pojemności 37,5 kg, które pozwalają na przejechanie do 400 km. Samo tankowanie trwa ok. 9 minut. Jedyną emisją z wytworzenia energii, jaką produkuje autobus, jest para wodna. Pozwala to na ekologiczne podróże w trosce o nasze środowisko.

Wodór jest jednym z najprostszych pierwiastków chemicznych. Wchodzi w skład między innymi wody, a jego ilość na ziemi jest wręcz nieograniczona. Jako paliwo cechuje się wysokim poziomem kaloryczności energetycznej, dzięki czemu zatankowanie kilku kilogramów wodoru umożliwia przejechanie kilkuset kilometrów. Dla porównania, by przejechać kilkaset kilometrów na benzynie trzeba zatankować kilkadziesiąt kilogramów tego paliwa.

źródło: UM Łódź / lodz.pl