Wymarzone miejsce pracy? Centrum Innowacji JIC jest jak galeria z designem!

Znajduje się w Brnie w Czechach. Południowomorawskie Centrum Innowacji JIC zaprojektował zespół architektów z pracowni KOGAA. To już druga tego typu realizacja w Brnie, podczas której w starą przestrzeń tchnięto nowe życie.

Centrum Innowacji JIC to miejsce, w którym studenci i początkujące firmy mogą znaleźć powierzchnię do pracy, ale nie tylko. Instytucja udziela merytorycznego oraz finansowego wsparcia, dzięki czemu młodzi przedsiębiorcy mogą realizować projekty i dostarczać na rynek produkty i usługi, których wcześniej nie było na rynku.

Pomysł przebudowy miejsca pojawił się w trakcie pandemii. Celem było stworzenie powierzchni, która będzie odpowiadać na potrzeby wspólnej pracy w większych zespołach. Nowa przestrzeń miała sprzyjać wspólnym spotkaniom i zapewniać poczucie otwartości i kreatywności. Inwestor zwrócił się więc do architektów z pracowni KOGAA, która ma już w swoim portfolio niestandardowe projekty powierzchni biurowych.

Koncepcja architektów zakładała zburzenie ścian działowych i zastąpienie ich opływowymi, szklanymi ściankami. W ten sposób zbudowano pomieszczenia, w których urządzono sale konferencyjne i stanowiska do pracy w grupach. Postawienie na transparentność było celowym zabiegiem. Architekci chcą w ten sposób wpływać na kreatywność i zachęcają do nawiązywania relacji między ludźmi. Wprowadzili też podział kolorystyczny – niebieska strefa przeznaczona jest do cichej pracy w pojedynkę, a czerwone i pomarańczowe przestrzenie powstały z myślą o prowadzeniu warsztatów.

W ramach nowej aranżacji strefę dla start-upów urządzono na parterze, znajduje się tam też część coworkingowa, natomiast wyższe piętra służą zespołowi JIC oraz oferują powierzchnię dla firm na najem długoterminowy.


Co ciekawe, w projekcie wykorzystano część mebli, które pochodzą ze starego biura. Podobnie oświetlenie – to rozwiązania z poprzednich biur. Dodatkowo, by ograniczyć straty ciepła pomiędzy piętrem a parterem pojawiła się szklana przegroda.

Ponieważ przestrzeń ma przyciągać kreatywnych przedsiębiorców i start-upy w części parteru stworzono kolorową instalację, która podkreśla wartości stojące za Centrum Innowacji. Oprawy oświetleniowe z kolorowej pleksi działają cały dzień i rzucają różne kolory na otaczającą przestrzeń – opisują architekci.

W ten sposób powstało miejsce, które architekci określają mianem “domu dla innowacji”.

projekt: KOGAA

zdjęcia: BoysPlayNice  (www.boysplaynice.com)

Czytaj też: Biuro | Biurowiec | Wnętrza | Czechy | Eklektyzm | whiteMAD na Instagramie