Wystawa „Botticelli opowiada historie” projektu pracowni NArchitekTURA

Wystawę „Botticelli opowiada historie” zaprojektowali Bartosz Haduch i Łukasz Marjański z pracowni NArchitekTURA. Przestrzeń celebrująca dorobek kulturalny zdobyła III nagrodę w kategorii wnętrze publiczne w konkursie Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz.

Wystawa nie jest już dostępna dla zwiedzających. Można ją było oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie od 21 czerwca do 2 października 2022 r. Mimo to warto zobaczyć, w jak atrakcyjny wizualnie sposób można prezentować dzieła sztuki.

Architekci z biura NArchitekTURA zaprojektowali przestrzeń wystawy, podczas której prezentowane były wybrane dzieła włoskiego renesansu. Wystawę zorganizowano w Dawnej Izbie Poselskiej na Zamku Królewskim. Projektanci stworzyli tam ogromnej wielkości ekspozytor, który stanowił nowoczesny akcent historycznego wnętrza. Forma tego gigantycznego mebla stanowi próbę nawiązania dialogu między zdobioną przestrzenią sali zamkowej a eksponatami. Ta część zamku wyróżnia się bowiem charakterystycznymi sklepieniami krzyżowymi, które zostały udekorowane herbami i malowidłami.

Ekspozytor ma granatowy kolor i przypomina bryłę, która rozrosła się w środku, pochłaniając kolumny. W poszczególnych częściach powstały wklęsłości, w których wyeksponowano dzieła sztuki.


Jest znakomitym przykładem na to, jak czytać, komponować i patchworkować tradycję z nowoczesnością w wystawiennictwie. Aranżacja integruje w sobie renesansowe sklepienie krzyżowe Dawnej Izby Poselskiej Zamku Królewskiego z odważną, monumentalną formą wklęsłego łuku, tworząc rodzaj iluzorycznej sinusoidy. Wklęsłe powierzchnie niebanalnie zapraszają widzów do oglądania umieszczonych w nich arcydzieł sztuki renesansowej – napisał Oskar Zięta w laudacji odczytanej przez Pawła Sokoła.

Wcześniej pokazywaliśmy projekty, które zdobyły III miejsce (TUTAJ) i I miejsce (TUTAJ) w kategorii wnętrze prywatne. To najlepiej zaprojektowane przestrzenie do życia w Polsce. Tym razem uwagę skupiamy na wnętrzu, które zostało docenione w kategorii wnętrze publiczne.

fot. Jakub Certowicz, źródło: Stowarzyszenie Architektów Wnętrz

Czytaj też: Warszawa | Kultura | Sztuka | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie