fot. Maksym Januszewicz

Wkrótce wystawa Dariusza Jasaka w HOP w Warszawie. To finał jego rezydencji LUPO x HOP

Dariusz Jasak jest fotografem, który umiejętnie oddaje ulotne chwile miast i uwiecznia architekturę. Jego prace znajdują się w albumach ilustrujących europejskie miasta, takie jak np. Amsterdam, Paryż, Meksyk, Como, oraz w innych publikacjach takich jak Vogue Polska z cyklem zdjęć o Katowicach, Wrocławiu i Gdyni, Vanity Fair France, Broad Magazine, Elle Man Poland, Welt.de, i wielu innych. Jasak był też bohaterem 15. numeru magazynu whiteMAD (zobacz TUTAJ), w którym opowiedział o swojej pracy, a jego portret ozdobił okładkę wydania. Już 15 grudnia w Warszawie otwarta zostanie wystawa prezentująca wybrane prace Dariusza Jasaka.

Na zbliżającej się wystawie zostaną zaprezentowane prace z ostatnich czterech lat. Od 2021 roku pracuje nad autorskim, zaprezentowanym na wystawie we Florencji, projektem “High Dimension”, w którym wykorzystuje nowe technologie.

Jasak od 2016 roku mieszka we Włoszech. Jako baczny obserwator fotografuje miejskie pejzaże; są to ludzie, architektura, detale, które tworzą atmosferę kraju wypełnionego południowym słońcem. Artysta dużo podróżuje. W trakcie kolejnych wyjazdów zaczęły powstawać zdjęcia, które przeciwstawiają się atmosferze dolce vita i pokazują inny obraz miejskich metropolii. Są one bardzo zagęszczone, architektura bywa surowa i chaotyczna, i co więcej, bardzo zuniwersalizowana.

Na wystawie w HOP zostaną zaprezentowane dwa cykle prac – włoskie impresje oraz “maszyny do mieszkania”. Włoskie impresje skupiają się na detalach i takich elementach, które wymagają kontemplacji szerszej niż turystyczne oko. To ujęcia budynków, zatopione w bogatym pejzażu ornamenty lub mała architektura, albo po prostu fragment kotar, które w południowym słońcu wyglądają jak wykuta rzeźba w marmurze. „High Dimension” to przyjrzenie się fasadzie jednego z setek wieżowców w taki sposób, w jaki nigdy nie został postrzegany, przez pryzmat dekoracyjnej multiplikacji.

Wykorzystanie komputerowej techniki do stworzenia wizji takich fasad, które przypominają nam codzienny widok szklanych wieżowców męczy oko i przyprawia o zawrót głowy, tak samo jak nienaturalnie duże budynki, których nie jesteśmy w stanie objąć jednym spojrzeniem. Praca ociera się o tradycję op-artu wykorzystując zjawisko powidoków.

Artysta bada, w jaki sposób urbanistyka wpływa na życie ludzi, szczególnie w wymiarze globalizacji – po rewolucji industrialnej i idącym za nią postępie technologicznym, architektura na całym świecie wydaje się dążyć w tym samym kierunku, a ta historyczna, tradycyjna, staje się dla nas ostoją i symbolem rozwoju cywilizacji. Oba cykle będą zestawione ze sobą celowo nie tylko tematem, ale i przestrzenią wystawienniczą. Jedna z nich zostanie zaprezentowana w designerskim i klimatycznym lobby, a druga w surowej i industrialnej przestrzeni na 4. piętrze budynku. Oba cykle powstają też z wykorzystaniem innych technik fotograficznych. Seria “High Dimension” powstała przy użyciu zdjęć elementów architektonicznych i multiplikację przy użyciu nowych technologii. Prace włoskie powstały przy użyciu klasycznej fotografii i odwołują się tym samym do tradycji przedstawionych na nich obiektów.

Dariusz Jasak, fot. Maksym Januszewicz

Wystawa została zrealizowana w ramach rezydencji artystyczno-gastronomicznej w wyniku synergii dwóch miejsc – LUPO i HOP oraz dzięki gościnności zarządcy budynku – Syrena Real Estate. W efekcie współpracy możliwy był pobyt Dariusza Jasaka w Apartamencie Artystycznym, czyli mieszkaniu zaadaptowanym w HOPie specjalnie na cele związane z kulturą i sztuką. Jak wygląda mieszkanie artystów? Możecie sprawdzić klikając TUTAJ.

HOP przy ul. Chmielnej 132/134 to designerski biurowiec z kreatywną i otwartą na miasto przestrzenią, która tętni życiem kulturalnym. Wspólnie z restauracją LUPO Pasta Fresca, znajdującą się w tym samy budynku, jest miejscem organizacji wielu wydarzeń artystycznych i ciekawym kontekstem do prezentacji dzieł sztuki. Co ciekawe, nie jest to nowy budynek. Biurowiec zbudowano w latach 90., jednak dzięki metamorfozie zyskał zupełnie nowy wygląd. Jak się zmienił? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Otwarcie wystawy: 15.12.2023. (piątek) godzina 20:00 – lobby i 4 piętro budynku HOP,

adres: Chmielna 132/134, 00-805 Warszawa

Po wystawie w lobby HOP odbędzie się afterparty

 

W ramach pracy nad wystawą i artystyczno-gastronomicznej rezydencji LUPO x HOP Dariusza Jasaka trwa cykl spotkań “ ART APERITIVO” w Lupo Pasta Fresca w wybrane wtorki: 05.12 i 12.12 od 16:30 do 18:00 . Podczas Art Aperitivo łączona jest włoska tradycja celebracji czasu “po pracy” koktajlem, z rozmową o sztuce i fotografii razem z Dariuszem Jasakiem.

Partnerzy wydarzenia: Syrena Real Estate, HOP. LUPO Pasta Fresca

Kuratorka: Marta Czyż

źródło: Dariusz Jasak (www.dariuszjasak.com)

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Warszawa | Fotografia | Wystawa | whiteMAD na Instagramie