Haus Hansestadt Danzig

XVIII-wieczne dzwony wrócą po 80 latach do Gdańska.

XVIII-wieczne dzwony, które w trakcie II wojny światowej zostały wywiezione przez Niemców do Hamburga już niebawem wrócą do kościoła Bożego Ciała w Gdańsku, skąd zostały skradzione. Mało brakowało, a zabytkowe dzwony zostałyby przetopione przez Niemców na łuski na naboje dla niemieckiej armii. Tak się na szczęście nie stało, a dzwony przez lata były użytkowane przez jedną z hamburskich parafii. Teraz niemieccy duchowni na mocy zawartej umowy zwrócą dzwonny w formie darowizny. 

W czasie II wojny światowej miały być przetopione w Hamburgu na łuski na naboje dla niemieckiej armii. Już niedługo, dwa XVIII-wieczne dzwony wrócą do kościoła Bożego Ciała w Gdańsku. – To historyczna chwila nie tylko dla naszej społeczności wiernych, ale dla miasta Gdańska – podkreśla ks. dr Rafał Michalak, proboszcz parafii polskokatolickiej przy ul. 3 Maja.

Zabytki wrócą do naszego miasta na mocy umowy zawartej na początku marca w Berlinie między Unią Kościołów Ewangelickich (UEK) a parafią polskokatolicką pw. Bożego Ciała w Gdańsku.  Dzwony zostaną przekazane przez stronę niemiecką w formie darowizny.

W porozumieniu zawarto jednak istotne warunki:  Darowizna dzwonów następuje w celu i pod warunkiem, że powrócą one na wieżę kościoła pw. Bożego Ciała w Gdańsku zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem i ponad 200-letnią tradycją użytkowania oraz będą rozbrzmiewać, wzywając wiernych kościoła pw. Bożego Ciała i mieszkańców Gdańska do nabożeństw i modlitwy. Parafia polskokatolicka pw. Bożego Ciała z siedzibą w Gdańsku zobowiązuje się do poinformowania UEK o działaniach podjętych w celu naprawy wieży kościelnej i poinformowania go o dacie, gdy dzwony zostaną tam zainstalowane.

Haus Hansestadt Danzig

Ks. dr Rafał Michalak, proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Bożego Ciała nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem.

– To historyczna chwila nie tylko dla naszych wiernych, ale dla miasta Gdańska: wracają do nas dzwony, które w trakcie zawieruchy wojennej trafiły do Niemiec. To też kolejny ważny krok w dialogu między Polakami a Niemcami – ocenia ks. dr Rafał Michalak.

Przekazanie dwóch dzwonów ma się odbyć w połowie maja w Lubece, w Muzeum Hanzeatyckim Miasta Gdańska (Haus Hansestadt Danzig). Placówka ta pokryje koszt ich transportu do Polski.

– Obecnie znajduje się w niej mały dzwon. Wieża jest zbudowana z drewna i obłożona cegłami. Musimy mieć pewność, że po ponad 80 latach dodatkowe dwa dzwony nie uszkodzą w żaden sposób jej konstrukcji – dodaje ks. dr Rafał Michalak.

XVIII-wieczne dzwony z kościoła pw. Bożego Ciała – historia

Krótko o historii gdańskich dzwonów Dwa dzwony odlane w 1733 i 1758 r. zostały wywiezione w czasie II wojny światowej do Hamburga. Miały trafić do miejscowej huty i być przetopione na potrzeby armii III Rzeszy. Dzwony szczęśliwie ocalały. Atak lotnictwa alianckiego na Hamburg w lipcu 1943 r.  zburzył większość miasta. Na liście zrujnowanych obiektów był też zakład hutniczy.

Po wojnie dwa gdańskie dzwony dzwoniły ewangelicko-luterańskim kościele św. Michała w Lubece, zbudowanym w 1951 r. W 2008 r. świątynia została zaadaptowana na cele niesakralne.  Mniejszy dzwon pochodzi z 1733 r., większy z 1758 r. Oba zostały odlane w brązie. Wymiary dzwonów: mniejszy: waga 53 kg, średnica 48 centymetrów, większy: waga 110 kg, średnica 57 centymetrów

źródło: UM Gdańsk / www.gdansk.pl 
zdjęcia: Piotr Wittman/ gdansk.pl oraz Haus Hansestadt Danzig

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Architektura sakralna | Gdańsk | Berlin