Z jodełką na podłodze. Przebudowa mieszkania w Pradze

Przebudowa mieszkania wykonana została według projektu, który powstał w pracowni Markéta Bromová architekti. Mieszkanie ma 125 m kw. powierzchni i znajduje się w Pradze w Czechach.

To eleganckie wnętrze znajduje się w budynku, który został zaprojektowany w stylu funkcjonalnym. Właściciele dobrze wiedzieli, z jak cenną tkanką architektoniczną obcują, dlatego do przygotowania projektu wnętrza zaprosili architektkę Markétę Bromovą. W projekcie uczestniczyła także Dominika Galandová.

Zespół projektantek postawił na ponadczasowy wystrój i praktyczne rozwiązania. Widać to już po przekroczeniu progu. W strefie wejścia znajduje się wielki mebel, który przypomina drewnianą szafę. Jedne z drzwi otwierają jednak nie półki, ale przejście do łazienki. Pomieszczenie znajduje się w centralnej części lokalu, aby poprawić jego wygląd postanowiono zamontować świetlik, który przepuszcza dzienne światło z kuchni. Łazienkę utrzymano w jasnej kolorystyce, a ściany ozdobiono różowymi płytkami od holenderskiej firmy DTILE. Ten lekki pudrowy róż ma też powtórzenie w przedpokoju w postaci wieszaka na ubrania i szafki na buty.

Kolejną strefą jest część dzienna. To salon połączony z aneksem kuchennym. Kuchnię wyróżnia duża wyspa, której blat wykonano z kwarcytu. Tuż obok na całej długości ściany powstała typowa zabudowa kuchenna w białym kolorze. Również obok, za drewnianymi frontami umieszczono sprzęt AGD. Prosta biel została tu zestawiona z drewnem w ciepłym kolorze.

Stonowana kolorystyka panuje również w części salonu. Ścianę z telewizorem zabudowano drewnianymi regałami. Ich ciemny kolor koresponduje z dużą sofą w podobnym odcieniu. Wspólnym elementem całej przestrzeni jest podłoga w jodełkę, która została oczyszczona i znów cieszy oczy.

W mieszkaniu jest też duża sypialnia, która połączona została z garderobą.


O autorce projektu:

Markéta Bromová pochodzi z północnych Czech, gdzie studiowała architekturę w Libercu. Po ukończeniu szkoły pracowała w kilku praskich studiach nad małymi i dużymi projektami. Od 2010 roku prowadzi własne studio. – Razem z kolegami staramy się definiować główne priorytety i kluczowe cechy przestrzeni. Proces twórczy jest dla nas podróżą. Lubimy poszukiwać, odkrywać inne możliwości pracy z materiałami i eksperymentować z nimi. Ważna jest dla nas ogólna koncepcja i kompleksowe podejście do całego zadania, a także detal, który jest niezbędny w realizacji wnętrz – mówi architektka.

projekt: Markéta Bromová architekti

zdjęcia: Veronika Raffajová

Czytaj też: Mieszkanie | Praga | Minimalizm | Metamorfoza | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie