Zgodnie z zapowiadanym terminem przez Urzędu Miasta, właśnie zakończył się remont kamienicy pod adresem Środkowa 16 na Pradze-Północ. Zmiana jest zachwycająca i aż trudna do uwierzenia. Na do tej pory na gładko zatynkowanej fasadzie, odtworzono neorenesansowe detale, ozdobne balustrady balkonów i półokrągłe zwieńczenie dachu. Budynek zdobią też nowe okna.
Renowacja budynku frontowego oraz dwóch oficyn prowadzona była pod nadzorem konserwatorskim, ponieważ układ urbanistyczny ulicy Środkowej wpisany jest do rejestru zabytków. Wyremontowana kamienica, wraz z innymi domami stojącymi przy ulicy, stanowi cenny zespół świadectw najwcześniejszej fazy budownictwa, jaka miała miejsce na Nowej Pradze.
Środkowa 16. Fot. Krzysztof Michalski
Neorenesansową kamienicę pod nr 16 Arona Spiwaka (Śpiewaka) zbudowano w 1870 roku jako dom dwupiętrowy z równie wysokimi oficynami. Budynki przetrwały II wojnę światową, jednak po niej rozebrano piętrowe segmenty oficyn bocznych. Około 1994 roku wyburzono także część dwupiętrowej oficyny północnej. Przez następne dekady budynek był pozbawiony należytych remontów. W efekcie obiekt znajdował się w katastrofalnym stanie technicznym. Fasada budynku frontowego pozbawiona była pierwotnego wystroju, a do balkonów przytwierdzono wtórne balustrady. Elewacje, podwórzowa oraz oficyn, nie miały tynków, które skuto. W oficynie częściowo brakowało stolarki okiennej. Drewniane klatki schodowe były w bardzo złym stanie. Podczas rozpoczętego w 2022 roku remontu wzmocniono konstrukcję budynku frontowego wraz z montażem nowych stropów i więźby dachowej. Stolarka została wymieniona i uzupełniona o nową, wykonaną na wzór okien historycznych.
Kamienica przed i po renowacji. Źródło: Google Maps i Krzysztof Michalski
Oficyna przed i po remoncie. Fot. UM Warszawy
Zgodnie z projektem na elewacji od strony ulicy zrekonstruowano jej historyczny detal, w szczególności charakterystyczne półokrągłe zwieńczenie na dachu. Dekoracja została wykonana na podstawie przedwojennych fotografii kamienicy oraz fragmentu pierzei ul. Środkowej. Zrekonstruowano także drzwi zewnętrzne do klatek schodowych oraz wrota w przejeździe bramnym. Gzymsy wykonano według technologii zgodnej z zaleceniami konserwatorskimi.
Szacowany koszt remontu kamienicy to blisko 8 mln zł.
Źródło: um.warszawa.pl
Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce