Zaprojektowała grzejnik z kamienia

To projekt, który powstał w ramach studenckiego konkursu. Grzejnik z kamienia zaprojektowała Wioletta Dorożko, studentka Architektury Wnętrz na wydziale Architektury Politechniki Białostockiej.

Grzejnik to element wyposażenia wnętrz, z którego w polskim klimacie musimy korzystać. Esteci zwrócą się ku ogrzewaniu podłogowemu, dzięki któremu często kłopotliwego estetycznie źródła ciepła w ogóle nie widać. Swój pomysł na ten przedmiot miała Wioletta Dorożko. Studentka postanowiła stworzyć grzejnik z kamienia, który nie tylko daje ciepło, ale też ozdabia wnętrze.

Projekt powstał w ramach studenckiego konkursu zorganizowanego podczas zajęć ze wzornictwa. Zajęcia prowadził dr inż. arch Radosław Górski, a organizatorem była firma kamieniarska Marmur Granit w Solniczkach, która w tamtym czasie zajmowała się również produkcją grzejników z kamienia. Studenci mieli za zadanie stworzenie formy przestrzennej z kamienia, która pełniłaby funkcję grzejnika ściennego. Kamień doskonale przewodzi ciepło, jest trwały i szlachetny, co czyni go idealnym materiałem do tego rodzaju elementu wnętrz.

Ideą, która stała za przygotowaniem mojego projektu było stworzenie subtelnej formy, która byłaby tłem podkreślającym piękno naturalnego kamienia, w tym przypadku marmuru Emperador Light – wyjaśnia projektantka Wioletta Dorożko.


Studentka zaproponowała formę nawiązującą do elipsoidy. Urządzenie grzewcze ukryła w tylnej ściance grzejnika, a jego kształt sprawia, że ciepło emitowane jest w sposób równomierny.

Kolejne wzory z kolekcji zaprojektowała w oparciu o geometryczne modyfikacje podstawowej bryły. Całość ozdobiła stalowa rama, która poza funkcją estetyczną, może pełnić rolę uchwytu na ręcznik.

projekt: Wioletta Dorożko

Czytaj też: Ceramika | Detal | Wnętrza | Łazienka | whiteMAD na Instagramie