Zatopiony modernizm: Willa Savoye Le Corbusiera instalacją artystyczną

Choć projekt ten został zrealizowany w 2018 r. to jest wart przypomnienia. Willa Savoye to ikona modernizmu. Artysta Asmund Havsteen-Mikkelsen postanowił wykonać jej replikę i zanurzyć w duńskim fiordzie Vejle.

Zanurzona w wodzie willa była częścią artystycznego wydarzenia – Floating Art Festival, które cyklicznie organizowane jest przez Vejle Museum w Danii. Replika willi jest rzeczywistych rozmiarów, waży pięć ton i wykonana została ze sklejki i drewna. Zanurzona w wodzie została tylko częściowo, widzowie bez trudu mogli więc rozpoznać nawiązanie do kultowego budynku francuskiego architekta. Instalacja “Zalana nowoczesność” powstała jako manifest, który miał poruszyć kwestię geopolitycznych zmian na świecie.

Asmund Havsteen-Mikkelsen wskazuje na problem nowoczesnych technologii, które mają realny wpływ na nasze życie. Wygrana prezydenta Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, referendum za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rozlewająca się propaganda w mediach społecznościowych czy “wygrywane” przez Władimira Putina wybory. Manipulacja społeczeństwem jest niezwykle prosta, wymaga tylko nakładów finansowych. Podtopienie willi jest apelem do społeczeństwa, które powinno chronić wartości demokratyczne, krytycznie podchodzić do odbieranych informacji i weryfikować ich prawdziwość. Inaczej “rozum” nowoczesnego społeczeństwa zatonie.


Willa Savoye zbudowana została w 1931 r. według projektu Le Corbusiera. W pracach projektowych uczestniczył też kuzyn Le Corbusiera – Pierre Jeanneret. Budynek jest kluczowym dziełem w dorobku architekta, który zrealizował tu kluczowe dla swojej pracy zasady. Willa nawiązuje do “stylu międzynarodowego” i powstała jako “maszyna do życia”.

Willa „Savoye” w Poissy pod Paryżem:

fot. LStrike, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Architekt kierował się pięcioma zasadami. Główna bryłą budynku wznosi się na wzmocnionych betonowych słupach co odsłoniło przestrzeń parteru, będącą dodatkową przestrzenią do życia. Ściany nie muszą podtrzymywać dachu, co architektowi dało możliwość dowolnego ich kształtowania i wykorzystania dużych przeszkleń. Sam dach nie jest nachylony, a płaski. Powstała więc kolejna przestrzeń do wykorzystania, np. budowy tarasu.

Willa Savoye została w 2016 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

źródło zdjęć: Asmund Havsteen-Mikkelsen

Czytaj też: Modernizm | Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie