Zbudowali go w sąsiedztwie lasu. Zaglądamy do domu pod Warszawą

Wnętrza domu pod Warszawą zaprojektowali architekci z pracowni Hola Design. Projektanci postawili na subtelny luksus, który dobrze koresponduje z przyrodą za oknami. Pomogły w tym naturalne materiały zdobiące wnętrze oraz ograniczona paleta barw, która daje poczucie spokoju.

To wymarzone miejsce do życia dla trzyosobowej rodziny, która pragnęła mieszkać symbiozie z naturą. Idealnym miejscem była działka pod Warszawą, która graniczy z lasem. Bliskość zieleni umożliwia im częste spacery z psem, korzystanie z kojącej ciszy i zerkanie na zielone sosny. Podobna atmosfera miała panować wewnątrz. Dlatego przez panoramiczne okna salonu wdziera się natura, zalewając przestrzeń dziennym światłem i umożliwiając zanurzenie się w otaczającej przyrodzie. Architektura domu i jego wnętrz została starannie zaprojektowana, aby współgrać z pobliskim lasem. Granice stają się płynne. Patio zachęca do korzystania z przestrzeni na świeżym powietrzu, tworząc harmonijne połączenie między domowym zaciszem a otoczeniem.

Projektując wnętrza wiedzieliśmy, że kluczowa będzie kolorystyka i naturalne materiały – opowiadają Monika i Adam Bronikowscy z pracowni Hola Design. Paletę szarości i beżów architekci wzbogacili odcieniami zieleni, oranżu i czerni, komponującymi się z barwami za oknem. Razem tworzą sprzyjającą odpoczynkowi aurę.

Prym wiedzie dębowe drewno – na podłodze, w zabudowie, a nawet pod sufitem – zapewniając ciepłą i przytulną atmosferę. Charakteru nadają wnętrzom meble wykonane według projektu Hola Design z drewnianymi, lakierowanymi fornirami. Na uwagę zasługuje też naturalny łupek, którym wykończona jest ściana przy kominku. Ściana ta jest częścią granitowej bryły, która stanowi serce domu. Multifunkcjonalny element, zaprojektowany przez Hola Design, mieści w sobie również zabudowę TV, szafkę i regał, a dodatkowo oddziela strefę salonu od kuchni. Aby masywnej bryle nadać lekkości, projektanci podświetlili ją od góry i z dołu ledowymi listwami, budując wrażenie unoszenia się w powietrzu. 

Podobny zabieg zastosowali w przypadku schodów. Ich rzeźbiarską formę podkreśla subtelne, dolne oświetlenie. Wspornikowa konstrukcja wygląda lekko i nowocześnie również dzięki przejrzystej barierce. Szklana tafla nie zabiera przestrzeni ani światła. Odsłania za to wysoką na dwie kondygnacje ścianę, wykończoną ozdobną, wertykalną tapetą. Złote detale na ciemnej, butelkowej zieleni nadają wnętrzu wyrafinowania i elegancji.


Sypialnie zlokalizowane na piętrze, utrzymane są w delikatnej, jasnej kolorystce szarości i beżów, wzbogaconej o zieleń i fiolet. W sypialni master na ścianie za łóżkiem, projektanci zastosowali ciekawy zabieg – pod lamelami umieścili podkład w postaci lustra. – W jego płaszczyźnie odbijają się okno i las, zaspokajając potrzebę bliskiego kontaktu z naturą. Dzienne światło dociera również do łazienki, oddzielonej od pokoju tylko szklaną przegrodą z przesuwnymi drzwiami. Do chwili wytchnienia zachęca wolnostojąca, minimalistyczna wanna – tłumaczy Monika Bronikowska. Wyciszeniu sprzyja też wygodne siedzisko w panoramicznym oknie sypialni dziecięcej. 

Prawdziwą świątynią relaksu jest jednak zintegrowana z wnętrzem domu strefa SPA, wyposażona w siłownię, saunę i basen z hydromasażem. Podświetlona, dekoracyjna ściana z solnych cegieł nie tylko zachwyca swoim efektownym wyglądem, ale także, dzięki właściwościom jonizującym powietrze, tworzy aurę pełną świeżości. Połączenie naturalnych tekstur z wygodnymi meblami zapewnia domownikom doskonałą przestrzeń do odprężenia. 

Zgodnie z koncepcją quiet luxury, każdy element tej rodzinnej przestrzeni wśród dębów i sosen, jest równocześnie estetyczny i funkcjonalny, sprzyjając utrzymaniu wewnętrznej harmonii.

_

O pracowni:

Hola Design jest polską pracownią projektową działającą na rynku krajowym i zagranicznym, członkiem i partnerem międzynarodowych stowarzyszeń branżowych. Zespół pracowni tworzą projektanci i architekci wnętrz oraz specjaliści w zakresie obsługi inwestycji. W portfolio pracowni są setki zrealizowanych projektów i wyróżnienia w krajowych i zagranicznych konkursach projektowych. – Cyklicznie podnosimy nasze kompetencje uczestnicząc w szkoleniach i imprezach targowych w kraju i za granicą. Uczestniczymy w roli jurorów w konkursach branżowych, dzielimy się naszą widzą na łamach prasy, telewizji i w ramach publikacji elektronicznych – mówi zespół Hola Design.

projekt: Hola Design

fot. Yassen Hristov

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Art Deco | Secesja | Detal | whiteMAD na Instagramie