Zniknie dziura w pierzei Piotrkowskiej. Odbudują kamienicę wyburzoną 15 lat temu!

Dziura w pierzei Piotrkowskiej przez ostatnich 15 lat niszczyła estetykę ulicy. Pusta działka należała do spółki PGE Dystrybucja SA, jednak ta nie spieszyła się z zagospodarowaniem tej jakże cennej działki. Nowy właściciel działki przy Piotrkowskiej 58, firma BUDOMAL Rafał Leśniak, odbuduje w tym miejscu kamienicę, która została wyburzona 15 lat temu. Powstaną tu mieszkania!

Firma BUDMAL nabyła działkę pod koniec 2023 roku. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, wszystko jest na dobrej drodze, by już niebawem ruszyć z odbudową kamienicy Dawida Izraela Freinda, która ze względu na zły stan, została rozebrana 15 lat temu. Kamienica Freinda powstała w 1874 roku. W 1912 r. jego spadkobiercy podwyższyli ją o dodatkową kondygnację. Do 2007 r. budynek był własnością miasta, kiedy to kupił ją Łódzki Zakład Energetyczny Łódź-Teren, chcący urządzić tam  swoją siedzibę.

Budynek okazał się być jednak w złym stanie technicznym, więc za zgodą konserwatora zabytków ŁZET postanowił go wyburzyć zobowiązując się, że wzniesie go od nowa. Kamienicę rozebrano w 2009 r., ale odbudowy nigdy nie podjęto. ŁZET włączono do spółki PGE Dystrybucja, a ta nie była zainteresowana taką inwestycją w Łodzi. Na sprzedaż nieruchomości  PGE zdecydowało się dopiero w 2018 r.

Zniknie dziura w pierzei Piotrkowskiej. Odbudują kamienicę wyburzoną 15 lat temu!
 – W grudniu 2023 r., w wyniku negocjacji, BUDOMAL stał się właścicielem tej wyjątkowej przestrzeni, która odzyska swoją tożsamość i dawny blask. W pierwszej kolejności zajmiemy się oficyną w głębi podwórka. Odbudowa kamienicy będzie drugim etapem inwestycji, wymagającym bardzo starannych przygotowań formalnych. Chcemy przystąpić do realizacji projektu jak najszybciej, ale dokładny termin rozpoczęcia prac budowlanych uzależniony jest od decyzji administracyjnych, uzyskania zgód na prace budowlane – zapowiada Piotr Leśniak, dyrektor ds. sprzedaży  BUDOMAL.

Więcej informacji na temat inwestycji przy ul. Piotrkowskiej 58 oraz postępów w kwestiach formalno-prawnych BUDOMAL planuje przekazać pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku. Warto tu również dodać, że ta sama firma odpowiadać będzie za budowę dwóch wieżowców w centrum Łodzi. O wieżowcach pisaliśmy tutaj:

źródło: UM Łódź / www.lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Kamienica | Zabytek | Elewacja | Apartament | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie