64-metrowe mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez Dianę Żurek i Bartosza Girka

64-metrowe mieszkanie w Krakowie to projekt zrealizowany przez architektów Dianę Żurek i Bartosza Girka z pracowni projektowej Furora Studio. Wnętrze otrzymało tajemniczą nazwę: Tonacje! 

Mieszkanie jest pełne bieli przeplatającej się z kremami i słonecznym brązem drewna. Mimo, że jest niewielkie posiada w sobie rozchodzącą się biała przestrzeń.  Najważniejsza była tu pustka, gra światłem i drobnym detalem w tak minimalistycznej przestrzeni. Architektom zależało, aby wnętrze pozostało jak najczystsze, pełne jasności, ale także ciepła, które oddają złociste odcienie drewnianych wykończeń i drobne różnice kolorystyczne zachowane w gamie beżów i delikatnych róży.

Główny ciąg komunikacyjny, gdzie umieszczona została wysoka do sufitu zabudowa stał się połączeniem strefy korytarza z kuchnią. Poprzez stworzenie zabudowy na całą długość ściany pomieszczenia te wzajemnie się ze sobą łączą, wizualnie natomiast posiadają nieco zróżnicowany charakter poprzez użycie dwóch zbliżonych barw. W tej czystej bieli kryją się drobne detale, które w korytarzu są rytmicznymi frezowaniami na frontach szaf, przechodzącymi w intensywne lamele, a w części kuchennej, której odcień zmienia się w cieplejszą barwę, odnajdziemy drewniane akcenty zagłębione w szafkach. Zabudowa kuchenna opleciona jednym kolorem posiada jednak swoje smaczki, w postaci drobnych zaobleń, ale także samej konstrukcji mebli, która wplata w zabudowę dodatkowe cięcia i linie. W centrum salonu z aneksem kuchennym odnajdziemy drewniany stół ze swoją strukturalną podstawą, a na drugiej stronie rozłożystą sofę, z tkanego materiału zaprojektowaną w geometryczny sposób i mocno wypełniającą przestrzeń. Układ salonu, zgodnie z kierunkiem sofy jest bardziej horyzontalny. Podkreśla to podłużny mebel ścienny oraz kubiczny, ciężki stolik.


W przestrzeni całego mieszkania podłoga wykonana została z beżowego mikrocementu, który przechodzi pomiędzy pomieszczeniami i nadaje całości surowego oddechu. Sypialnia o nieco podłużnym kształcie została wyposażona w szerokie łóżko skrojone na wymiar, z jasnym zagłówkiem, którego struktura posiada delikatny fantazyjny wzór widoczny jedynie z bliska. Ścianę uzupełniają tektoniczne podziały, a także wysoka zabudowa otulająca łóżko ze swoimi kształtnymi akcentami na frontach. W sypialni znalazło się także miejsce na niewielką drewnianą toaletkę, dopasowaną swoim kształtem do narożnika pokoju.

Następny pokój to niewielki gabinet z dużą ilością miejsca do przechowywania. Podłużny układ pomieszczenia wykorzystano do stworzenia zabudowy w kształcie litery L wijącej się od wejścia, aż do okna. Biel z delikatną obwódką z listewek, przerwana została niszą na biurko z olejowanego dębu.

Ostatnią przestrzenią jest surowa łazienka. Pokryta bielą i nieidealnym cementem. Frontową ścianę wypełniono obszernym lustrem o prostym kształcie, pod którym widnieje minimalistyczna umywalka. Całość uzupełniają słoje dębowego drewna i złociste akcenty.

To miejsce z subtelnymi detalami, odcieniami ziemi i złota. Geometrycznymi liniami w pionie i poziomie. Stonowanym nasyceniem wibrującego drewna. Przestrzeń, w której pierwsze skrzypce gra delikatna pustka.

PROJEKT: Tonacje, 64-metrowe mieszkanie w Krakowie
AUTORZY: Furora Studio, Diana Żurek, Bartosz Girek (https://furora.studio)
ZDJĘCIA: Oni Stories (https://oni.com.pl)
LOKALIZACJA: Kraków
METRAŻ: 64m2

O pracowni: 
Furora Studio – Autorskie studio projektowe prowadzone przez architektów Dianę Żurek oraz Gutka Girka. W naszym studiu staramy się kreować przestrzenie komfortowe, ale nieoczywiste – z przymrużeniem oka. Opierając się na połączeniu klasycznych rozwiązań z nowoczesną powściągliwością oraz nutą figlarności, tworzymy wysmakowane miraże. Szukamy zdrowej unikalności i stawiamy na wyraziste, odważne pomysły, nadające wnętrzom osobisty charakter i ponadczasowy wymiar. Naszą paletą jest sztuka, autentyzm oraz mieszanka różnych stylów architektonicznych, które implementujemy w najdrobniejsze szczegóły, nie zważając na trendy, a potrzeby i odczucia Inwestorów. W projektach sięgamy po niespotykane formy, faktury, kolory, w które ubieramy projektowane przez nas płaszczyzny i meble. Dbamy o to, aby każdy element wyposażenia był wyjątkowy – bez sięgania po gotowe rozwiązania, a poprzez zagłębianie się w szlachetne dekoracje i spójne akcenty wytwarzanych przedmiotów. Całość staje się płynną, integralną przestrzenią. Więcej o pracowni dowiedzie się tutaj: https://furora.studio

O projektach i realizacjach Diany i Bartosza pisaliśmy niejednokrotnie. Poniżej znajdziecie przykładowe artykuły dotyczące ich działalności:

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Bauhaus | Modernizm | Meble | whiteMAD na Instagramie