NeSpoon koronki

Artystka z Polski ozdobiła francuskie miasto. NeSpoon i jej koronki

Pomysł na powstanie nietypowej koronki pojawił się podczas wizyty w Muzeum Koronki i Mody w Calais we Francji. Artystka NeSpoon znalazła tam stary wzór koronki z 1893 r. i odtworzyła go na miejskich murach.

Miasto Calais we Francji słynie z tradycji koronkarskich. W przeszłości w tej branży pracowało tam nawet 40 tysięcy osób. Na terenie miasta było kilkanaście fabryk. Nic w tym dziwnego, że kilkanaście lat temu zapadła decyzja, by zbudować tam Muzeum Koronki i Mody. Nowoczesny obiekt ma 3000 m kw., a jednym z cenniejszych eksponatów jest znajdująca się w centralnej części obiektu licząca 200 lat maszyna do szycia. Ogromne urządzenie może obsłużyć 11 tysięcy nici.

Polska artystka NeSpoon przeprowadziła z muzeum akcję, w ramach której ozdobiła miasto Calais motywem dawnych koronek. Wzór artystka znalazła w jednym z katalogów z 1893 r. W efekcie powstał duży mural oraz mniejsza instalacja, która ozdobiła zniszczony mur.

Wizyta w Muzeum Koronki i Mody w Calais jest jak podróż w czasie. Dzięki stałej wystawie i wystawom czasowym można dokładnie poznać historyczny aspekt produkcji koronek, ale też poznać ich wykorzystanie w modzie. Muzeum posiada koronkowe sukienki Hot Couture oraz luksusowe kreacje Prêt à Porter, Diora czy Chanel. Najstarsze ubrania pochodzą z XVI wieku.

NeSpoon koronki


To nie jest pierwsza tego typu akcja wykonana przez NeSpoon. Wcześniej artystka ozdobiła malowidłami centrum małego miasteczka w Hiszpanii – pisaliśmy o tym TUTAJ, ale NeSpoon ma na swoim koncie więcej artystycznych akcji, które zrealizowała na całym świecie. Zdjęcia jej dzieł możecie zobaczyć w naszym artykule klikając TUTAJ.

Czytaj też: Moda | Sztuka | Francja | Ciekawostki

źródło: NeSpoon

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły