Biskupia 17

Biskupia 17 w Gdańsku już po kapitalnym remoncie. Wygląda tak, jak pod koniec XIX w.

Eklektyczna kamienica czynszowa stojąca pod adresem ul. Biskupia 17, pochodzi z końca XIX wieku. Budynek przeszedł ostatnio kompleksowy remont w ramach programu „Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełmu”. Jest to druga zakończona inwestycja Gdańskich Nieruchomości w ramach tego programu. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2022 r. i zakończyły w styczniu 2024 r.

Już wkrótce do pięciu wyodrębnionych mieszkań z komfortowymi łazienkami i doskonałym widokiem na Główne Miasto wprowadzą się nowi lokatorzy. Wcześniej lokale miały wspólne WC na klatce schodowej. Powierzchnie mieszkań to przedział między 40, a 70 m2. Do każdego z nich przynależy komórka lokatorska o pow. ok. 2 m2.

Biskupia 17


Zakres przeprowadzonych prac obejmował wykonanie m.in.: izolacji poziomej i pionowej, nowej płyty fundamentowej, wymianę wszystkich stropów drewnianych na żelbetowe, izolację termiczną ścian fundamentowych oraz docieplenie ścian zewnętrznych od wewnątrz. Powstał także nowy dach o drewnianych krokwiach. W budynku zamontowano ponadto nowe instalacje sanitarne, wodociągowe, wentylacyjne, instalacje elektryczne i teletechniczne, instalację hydrantową oraz uziemiającą i odgromową. W ramach prac zmodernizowano też kameralne podwórze znajdujące się na tyłach tej kamienicy.

Czytaj więcej na: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Biskupia-Gorka-zmienia-sie-na-lepsze-Remont-kolejnej-kamienicy-zakonczony,a,258043

Biskupia 17 przed i po remoncie. Fot. † Yanek/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0 i Gdańskie Nieruchomości

W oparciu o program prac konserwatorskich zostały odrestaurowane oraz odtworzone detale architektoniczne. Są to między innymi: elementy schodów, drzwi, okienny okapnik, czy lastryko na klatce schodowej. Również na klatce schodowej kamienicy, na ścianach ostatniego piętra, wykonano tzw. marmuryzację. Taki wymóg pojawił się w programie prac konserwatorskich jako “świadek historii”, by pokazać, że tak to zdobienie mogło pierwotnie wyglądać. Na reszcie ścian i schodach zastosowano ciepłe barwy. W kamienicy zamontowano instalację Building Management System, która pozwala na monitorowanie zużycia energii i mediów.

Wartość inwestycji to 4 254 499,02 zł przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk