W Warszawie trwa realizacja inwestycji Skanska Holm House 5. Stare drzewo, które znajduje się na działce to około 150-letni dąb. Jego okazała forma sprawiła, że drzewo stało się integralną częścią projektu i będzie główną ozdobą dziedzińca.
Drzewa rosną bardzo długo. Na taki okaz mieszkańcy nowej inwestycji musieliby czekać ponad sto lat. Deweloper postanowił zachować dąb, który na czas budowy został zabezpieczony. W tym celu nawiązał współpracę z zespołem ekspertów– rzeczoznawców i najlepszych w kraju naukowców – dendrologów z wiedzą arborystyczną, którzy opracowali metodę umożliwiającą zachowanie tego drzewa bez konieczności jego usunięcia. Drzewo było kluczowym punktem odniesienia dla całego procesu projektowego i realizacyjnego inwestycji oraz wymagało od dewelopera stworzenia unikalnej koncepcji, która musiała harmonijnie wpasowywać się w istniejącą już w tym miejscu architekturę wcześniejszych etapów Holm House.
W projekcie Holm House 5 postawiliśmy na nowoczesną bryłę z wyraźnymi kształtami geometrycznymi, co stanowi kontrast wobec naturalnego, nieregularnego kształtu dębu rosnącego na tym terenie. Drzewo jest dla nas wyjątkowe, zwłaszcza jesienią, gdy jego liście przybierają piękny, pomarańczowoczerwony kolor. Chcieliśmy zachować to oryginalne połączenie między nowoczesnością a naturą. Dlatego zdecydowaliśmy się zastosować materiały imitujące miedź na gzymsach budynku. Ma ona ten sam pomarańczowoczerwony odcień co liście naszego dębu jesienią. Te elementy miały za zadanie wprowadzić harmonię między nieregularnością drzewa, z jego wijącymi się konarami i gałęziami, a geometrycznymi kształtami budynku – wyjaśnia architekt, Bogdan Kulczyński.
Przygotowanie dębu do rozpoczęcia budowy obejmowało liczne konsultacje z ekspertami oraz specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, które wzmocniły jego kondycję. Prace te były wykonywane pod nadzorem rzeczoznawcy i wieloletniego biegłego sądowego w zakresie ochrony środowiska, Jaremy Andrzeja Rabińskiego.
Dąb na działce Holm House 5 jest wyjątkowy ze względu na swoją wiekową historię. Przez blisko dwa lata prowadziliśmy intensywną opiekę nad tym drzewem, wykonując niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak: zabezpieczenie systemu korzeniowego, stałe kontrolowanie jego kondycji oraz regularne podlewanie. Zapewniliśmy mu odpowiednie wartości odżywcze i monitorowaliśmy jego stan w każdym szczególe. To niespotykany przykład aktywnej i zaangażowanej współpracy między architektami, deweloperem i ekspertami ds. zieleni, której celem było zachowanie tego wyjątkowego drzewa, jako centralnego elementu projektu Holm House 5 – mówi Jarema Andrzej Rabiński, wieloletni biegły sądowy i rzeczoznawca.
Proces dobrze widać na zdjęciach. Drzewo z systemem korzeniowym osłonięte jest tak zwanym ekranem korzeniowym, czyli zabezpieczeniem w formie przegrody, która dla potrzeb budowlanych chroni lico fundamentów przed wnikaniem korzeni.
Dzięki zastosowaniu tej metody każdy korzeń dębu, na który natrafialiśmy podczas ręcznie wykonywanych wykopów, był odcinany sekatorem przez arborystów, po to, aby nie dopuścić do zerwania delikatnych tzw. włośników zlokalizowanych na korzeniach tego drzewa – dodaje Jarema Andrzej Rabiński.
W ramach ostatniego etapu budowy osiedla Holm House przy ul. Zdziechowskiego w Warszawie powstanie 78 mieszkań o metrażach od 27 do 110 m kw. Na parterze zaplanowano powstanie czterech lokali usługowych. Projekt osiedla powstał w pracowni Kulczyński Architekt.
źródło: Skanska Residential Development Poland
Czytaj też: Warszawa | Osiedle | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki | Polecane | whiteMAD na Instagramie