Buty na brzegu Dunaju. Fot. Dennis Jarvis from Halifax, Canada, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

“Buty na brzegu Dunaju” – wyjątkowy w formie budapeszteński pomnik Holokaustu

“Buty na brzegu Dunaju” to wyjątkowy w formie i wymowie budapeszteński pomnik Holokaustu, stworzony według pomysłu reżysera filmowego Cana Togaya i zaprojektowany przez artystę-rzeźbiarza Gyulę Pauera. Pomnik odsłonięto 16 kwietnia 2005 r. Upamiętnia on ofiary żydowskiego pochodzenia, które zostały rozstrzelane nad rzeką po wcześniejszym rozkazie zdjęcia butów, a ich ciała wpadły do Dunaju.

Odsłonięcie pomnika odbyło się w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady, 16 kwietnia 2005 r., kiedy w Budapeszcie zebrały się tysiące ludzi. Uczestnicy Marszu Żywych przeszli z pochodniami na brzeg Dunaju obok placu Kossutha, gdzie Péter Kiss, ówczesny minister i szef kancelarii premiera, w obecności samego premiera, o godzinie 21.30 odsłonił pamiątkową rzeźbę.

Buty na brzegu Dunaju. Fot. Dennis Jarvis from Halifax, Canada, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons


Na drugi dzień, 17 kwietnia 2005 r. w niedzielę rzeźbę “Buty na brzegu Dunaju” odsłonili przedstawiciele kościołów:
– Péter Kardos, główny rabin
– Géza Szabó, kanonik, proboszcz bazyliki św. Stefana
– Ferenc Cselovszky, proboszcz kościoła ewangelickiego na placu Deáka
– Gábor Berkesi, pastor, duchowny kościoła reformowanego

Napis na tablicach pamiątkowych w języku węgierskim, angielskim i hebrajskim głosi:

„Pamięci budapeszteńskich ofiar rozstrzelanych nad brzegiem Dunaju przez uzbrojonych Strzałokrzyżowców
Odsłonięto 16 kwietnia 2005”

Pomnik znajduje się po stronie Pesztu – wschodniej, głównie mieszkalnej części Budapesztu, stanowiącej około 2/3 terytorium całego miasta. Stanął na promenadzie Dunaju, na południe od węgierskiego parlamentu i w pobliżu Węgierskiej Akademii Nauk.

Buty na brzegu Dunaju. Fot. Nikodem Nijaki, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kompozycja zatytułowana “Buty na brzegu Dunaju” upamiętnia tysiące osób rozstrzelanych na brzegu rzeki, gównie zimą 1944/1945 r., kiedy członkowie węgierskiej faszystowskiej milicji, należącej do Partii Strzałokrzyżowej, zabrali z nowo utworzonego budapeszteńskiego getta i zabili tam aż 20 000 Żydów. Nakazano im wówczas zdjąć buty (była to cenna część garderoby, która po masakrze mogła zostać skradziona i odsprzedana przez milicję), a ich ciała wpadły do ​​rzeki i zostały zabrane przez nurt. Rzeźbiarz stworzył sześćdziesiąt par żelaznych butów – dziecięcych, damskich i męskich – pasujących stylem do epoki. Stoją porzucone na brzegu rzeki, jak gdyby ich właściciele dopiero co je zdjęli. Są przymocowane do kamiennego brzegu, a za nimi znajduje się kamienna ławka o długości 40 metrów i wysokości 70 cm.

Buty na brzegu Dunaju. Fot. Petr Kraumann, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Fundacja Marszu Żywych (March of the Living Foundation) to utworzona 20 lat temu międzynarodowa organizacja, do której należą obecnie 53 kraje, w tym Węgry. Pochód z pochodniami i uroczystość odbywa się tam zawsze 16 kwietnia, oprócz tych dni, gdy 16 kwietnia przypada w piątek. Wtedy właśnie w 1944 r. rozpoczęło się przesiedlanie węgierskich Żydów do gett. W czasie pochodu są wspominani Żydzi, Romowie, osoby prześladowane z powodu swojego homoseksualizmu, bojownicy ruchu oporu i ci, którzy ratowali prześladowanych.

Źródło: yadvashem.org, budapestinfo.hu

Czytaj też: Ciekawostki | Architektura | Miasto | Historia | Rzeźba | Węgry