Dolna Górna Wilda
Fot. OKRE Development

Dolna Górna Wilda – nowa inwestycja w Poznaniu od OKRE Development

Dolna Górna Wilda to kameralne założenie znajdujące się przy granicy poznańskiej Wildy i ścisłego centrum miasta. Uzupełnia ważną lukę w urbanistycznej tkance historycznej dzielnicy. Trzy rozdzielone zielonymi dziedzińcami współczesne kamienice łączą ze sobą dwa charakterystyczne wildeckie światy Górnej i Dolnej Wildy.

Belgijska firma OKRE Development, która jest inwestorem, powierzyła wykonanie projektu architektonicznego po raz kolejny pracowni Ultra Architects, wraz z którą w ubiegłym roku odebrała Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego i wyróżnienie Prezydenta Miasta Poznania w konkursie im. Jana Baptysty Quadro za kamienicę Rynek Wildecki 3, o której pisaliśmy TUTAJ.

Fot. OKRE Development

Dolna Górna Wilda


W najnowszym projekcie architekci sięgnęli po zróżnicowane, choć bardzo powściągliwe środki wyrazu – otwierająca się na Górną Wildę elewacja narożnej kamienicy jest współczesną trawestacją historycznych fasad, podczas gdy minimalistyczny, na wskroś nowoczesny front budynku zlokalizowanego od strony Dolnej Wildy harmonizuje z zielonym pejzażem rozciągającym się po drugiej stronie ulicy. Środkowa, otoczona ogrodem część założenia należy równocześnie do tych dwóch przenikających się światów. Budynki łączy formalny minimalizm – wysokie okna typu porte-fenêtre, transparentne szklane balustrady i złamana biel wszystkich elewacji uwypuklają szlachetność naturalnych detali. Posadzki z szarego granitu kontrastują tu z białą drewnianą stolarką okienną. Panele ścienne i portale wejściowe do mieszkań zaprojektowane zostały z naturalnej dębowej sklejki. Efektowne kompozycje w lobby i oznaczenia mieszkań projektu Oskara Zięty wykonane zostaną z charakterystycznego dla tego uznanego designera polerowanej stali przetworzonej w technologii FiDU.

Działka widziana z Górnej Wildy przed i po budowie inwestycji. Źródło: Google Maps i OKRE Development

Dzika zieleń porastająca działkę zostanie częściowo ususnięta, lecz na jej miejsce zostanie posadzona nowa. Na dziedzińcach projektanci zestawili różnorodne rodzaje roślin – traw, kwiatów i kwitnących krzewów. Nieregularna bioróżnorodna szachownica będzie intrygować zarówno widokiem z góry, jak i z poziomu człowieka. W wysokich betonowych donicach i na skarpie zostaną posadzone ozdobne drzewa wielopniowe. W najwyższym punkcie założenia, od strony Górnej Wildy zaplanowano lokalizację miejskiej rzeźby Zięty, która będzie widoczna dla przechodniów ulicy. Trzy budynki mieszczą łącznie zaledwie 93 mieszkania o bardzo zróżnicowanej strukturze – od wygodnych 33-metrowych studio do ponad 110-metrowych śródmiejskich apartamentów z efektownymi tarasami. Znaczną część projektu zajmują wygodne 3- i 4-pokojowe mieszkania rodzinne. Pod całością założenia znajdzie się hala garażowa.

Projekt: Ultra Architects

Źródło: OKRE Development

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Poznań | Architektura w Polsce | Ultra Architects

Temat: Dolna Górna Wilda – nowa inwestycja w Poznaniu od OKRE Development

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły