Dom w zabudowie bliźniaczej w Siemianowicach Śląskich

Dom w zabudowie bliźniaczej w Siemianowicach Śląskich o powierzchni 142 metrów kwadratowych zaprojektowali architekci z pracowni Kubieniec + Długosz. Niewątpliwym atutem domu jest usytuowanie na skraju pola golfowego.

Inwestorom zależało na naturalnych materiałach, strukturach i fakturach, stonowanej kolorystyce oraz funkcjonalnych rozwiązaniach. Są też fanami minimalizmu. Jednocześnie jako, że w domu mieszkają dzieci, cenią sobie praktyczne rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie rodziny. Ponadto szczególną uwagę zwracali na detal oraz estetykę zaproponowanych rozwiązań.

Praca nad projektem wnętrz rozpoczęła się jeszcze przed ukończeniem stanu surowego domu, stąd były możliwe drobne zmiany w układzie funkcjonalnym.
Parter składa się z otwartej strefy dziennej z kuchnią, jadalnią, przeszklonym pokojem i salonem z widokiem na pole golfowe. Piętro stanowi przestrzeń prywatną, znajdują się tam pokoje dziecięce, sypialnia oraz łazienka.
 
“Na parterze postanowiliśmy wydzielić pokój gościnny / bawialnię przeszkleniem, dzięki temu strefa dzienna optycznie jest większa, a w razie potrzeby większej prywatności można ją przysłonić zasłonami. Dodatkowo pięknie wylane stropy nad parterem oraz belki i słupy konstrukcyjne pozostały bez tynku. Udało się też nieco zmienić geometrię klatki schodowej i otworzyć jej przestrzeń. Klatka schodowa ma trzon z zabudowy meblowej, który płynnie przechodzi w balustradę na piętrze.
Posadzka z mikrocementu w złamanej jasnej szarości na wejściu i w kuchni komponuje się z naturalną drewnianą podłogą w strefie dziennej. Kuchnię wykończoną w dębowym fornirze podkreślają kamienne blaty w satynowym wykończeniu. Surowość naturalnych materiałów wykończeniowych została skontrastowana z miękkimi zasłonami oraz dywanami. Na betonowym suficie mamy czarne oświetlenie architektoniczne oraz dekoracyjne oprawy, które podkreślają strefę salonu czy jadalni.” – tłumaczą architekci 

 

Na piętrze zrezygnowano z  sufitów podwieszanych. Dzięki temu zyskano dodatkową przestrzeń, która została podkreślona okładziną ze sklejki brzozowej, na której tle odznaczają się betonowe elementy konstrukcyjne, także pozostawione bez tynku. Wykończenie ze sklejki pozwoliło na wprowadzenie zasady, że do wysokości ok. 270 cm większość elementów jest utrzymana w bieli, dół odcina się w czytelny sposób od linii betonowych belek oraz sufitów.

Poza sypialnią rodziców na piętrze znajduje się także główna łazienka oraz dwa pokoje synów. Pokój starszego syna ma wydzieloną dodatkową przestrzeń sypialną w postaci antresoli. Ta przestrzeń została w całości wykończona sklejką, łącznie z zabudową łóżka. Prowadzą na nią stalowe schody, w naturalnym oksydowanym wykończeniu.

Górna łazienka utrzymana jest w neutralnych kolorach z akcentami ze stali nierdzewnej, w postaci baterii czy grzejnika dekoracyjnego. Na piętrze w przestrzeni wysokich sufitów wykończonych sklejką dyskretnie odznaczają się białe szynoprzewody oraz wiatraki. Całość uzupełnia miękkie w formie dekoracyjne oświetlenie.

“Efekt tej współpracy z naszymi Inwestorami to harmonijne wnętrze, w którym można odpocząć od codziennego zgiełku. Jednocześnie jest to przestrzeń ponadczasowa i przemyślana w swojej prostocie.” – podsumowują architekci

O pracowni:
Kubieniec + Długosz – historia pracowni zaczęła się w 2013 roku. Pierwszym zrealizowanym pod jej szyldem projektem, był katowicki sklep ze śląskim designem, Geszeft. Projekt ten był szeroko komentowany i doceniany w wielu branżowych konkursach i stał się ważnym czynnikiem do dalszego rozwoju pracowni. “Bliskie są nam wartości tzw. śląskiej szkoły architektury. Staramy skupiać się na problemie, a nie tylko na efektywnych rozwiązaniach. W naszej pracy nie zajmujemy się dekoracją. Jest ona raczej wynikiem podjętych decyzji projektowych. Opracowujemy projekty pod kątem ich funkcjonalności, technicznych możliwości oraz trwałości. O projekcie myślimy kompleksowo; zaczynając od koncepcji a kończąc na nadzorze autorskim oraz sesji zdjęciowej. Współpracujemy ze sprawdzonymi specjalistami i wykonawcami z różnych branż. Cały proces projektowy jest opracowywany wspólnie z klientem, z którym rozmawiamy, konsultujemy i analizujemy różne aspekty i możliwości, starając się zrozumieć jego punkt widzenia i potrzeby. Pracujemy zarówno z osobami prywatnymi, jak i z przedstawicielami biznesu czy instytucji publicznych. Pomimo mocnego osadzenia w śląskim krajobrazie projektowym, gdzie modernizm jest częstą inspiracja, staramy się nie trzymać jednej stylistyki, a raczej szukać różnych rozwiązań, odpowiednich dla konkretnych odbiorców. Z jednej strony obserwujemy globalne trendy, a z drugiej patrzymy też na lokalne tradycje. Niektóre nasze projekty cechuje prostota i minimalizm, a inne większa gra formą, fakturą, kolorem. Wszystko to jest wynikiem rozmów, spotkań i konkretnych oczekiwań, na które chcemy odpowiadać.”  – czytamy na stronie internetowej: https://kubieniecdlugosz.com 

Dom w zabudowie bliźniaczej w Siemianowicach Śląskich to nie jedyny artykuł na temat realizacji pracowni Kubieniec + Długosz. Poniżej przykładowe artykuły: 

źródło: Kubieniec + Długosz (https://kubieniecdlugosz.com) / zdjęcia: Patryk Polewany (https://polewany.com)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie