Domy z żaglami solarnymi

Domy z żaglami solarnymi. Nietypowe osiedle w Krakowie!

Domy z żaglami solarnymi, czyli nietypowe osiedle domków jednorodzinnych powstało w północnej części Krakowa tuż przy granicy z Zielonkami. To rezydencjalna dzielnica miasta, która w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. 

Zespół składa się z czterech obiektów, połączonych w pary. Każdy dom podzielony jest na dwa odrębne lokale. Podział został zaprojektowany tak aby mieszkania zawsze miały dostęp do ogrodów albo do dużych tarasów. Budynki bliźniacze w tym wypadku nie łączą się w najczęstszy sposób, czyli najkrótszą elewacją, a częścią elewacji północnej jednego budynku i częścią południowej drugiego. Takie zazębianie się zabudowy zwiększa prywatność przyszłych mieszkańców, tworzy małe podwórka. Jednocześnie budynki nie posiadają jednolitej linii elewacji, co podkreśla ich przestrzenność i rozbija długą fasadę.

Cechą charakterystyczną osiedla są dachy ukształtowane w nietypowy sposób. Warunki zabudowy określały zasady formowania dachów tak aby kalenica była prostopadła do frontu działki i sąsiedniej ulicy. Przy takim kształcie działki, dla zachowania funkcjonalnego układu mieszkań konieczne było skręcenie jedynie kalenic oraz pozostawienie zasadniczej bryły w układzie równoległym do granic nieruchomości. 

Istotnym aspektem było także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Skręcona kalenica powodowała zmniejszenie powierzchni nadającej się do montażu ogniw fotowoltaicznych, dlatego południowa połać została przedłużona, wisi nad północną elewacją tworząc element przypominający żagiel. Żagiel solarny, bo zwiększa powierzchnię montażu ogniw – stąd nazwa osiedla.

Podział budynków na mniejsze bryły został podkreślony przez dobór materiałów elewacyjnych. Części z dachami spadzistymi, wykończone blachą trapezową, zostały rozdzielone niższymi bryłami pokrytymi drewnem z modrzewia.

Metryka projektu:
nazwa projektu: Domy z żaglami solarnymi
lokalizacja: Kraków
powierzchnia łączna: 950 m2
rok zakończenia budowy: 2023
architekt: Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik / www.superhelix.pl
konstruktor: MM-Konstrukcje Budowlane
zdjęcia: Bartłomiej Drabik

O pracowni: 
SUPERHELIX – założycielem pracowni SUPERHELIX jest Bartłomiej Drabik urodzony w 1985 roku w Krakowie. Bartek jest absolwentem wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej, architektem i projektantem form przemysłowych. Własną pracownię otworzył w 2015 roku i w kilka lat zdążył zgromadzić pod jej szyldem 15 ważnych nagród. W zakresie działalności Superhelix znajdują się głównie projekty architektoniczne i wzornicze w pełnym zakresie – od analizy, przez koncepcję, projekt budowlany, przetargowy aż do wykonawczego i nadzorów autorskich, prezentacje graficzne i marketingowe, strategie sprzedażowe, warsztatowe rysunki i modele trójwymiarowe, prototypowanie i nadzorowanie produkcji.

Przypominamy inne artykuły z realizacjami Superhelix: 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Szkło  | whiteMAD na Instagramie