Hala Targowa w Gdańsku przejdzie gruntowną renowację. HAGAP, spółka należąca do grupy Apsys, złożyła wniosek o pozwolenie na budowę dotyczący zabytkowego, XIX-wiecznego obiektu. Zostanie on odnowiony, elementy historyczne będą znacznie lepiej wyeksponowane, a Zielony Rynek i świeże produkty nadal dostępne dla mieszkańców. Całość inwestycji to 141 mln zł.
Uzyskanie pozwolenia na budowę jest jednym z warunków finalizacji umowy przedwstępnej między Apsys Polska, a spółką Kupcy Dominikańscy (prywatna spółka posiadająca nieruchomość od 2000 r.), zawartej w marcu 2022. Do tego momentu hala pozostaje własnością Kupców Dominikańskich i będzie funkcjonować tak jak dotychczas. Inwestor uzyskał pozwolenie na renowację i modernizację obiektu, wydane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Uzgadnianie szczegółów z konserwatorem trwało ponad półtora roku.
Hala Targowa w Gdańsku stanie się miejscem spotkań, których motywem przewodnim będzie sztuka kulinarna. Planowane są w niej restauracje z obsługą kelnerską, stoiska z szerokim wyborem dań kuchni międzynarodowej, zaprojektowane w formie food hall. Na poziomie –1 oraz na Zielonym Rynku utrzymana zostanie sprzedaż świeżych produktów od lokalnych dostawców. Wnętrze hali przejdzie gruntowną renowację, która obejmie m.in. podkreślenie oryginalnej konstrukcji budynku i atrakcyjną ekspozycję elementów historycznych – zwłaszcza pozostałości po romańskim kościele.
Część muzealna zostanie podkreślona światłem i niezwykłymi formami, odrestaurowane zostaną również historyczne kioski wewnątrz hali. Ponadto wprowadzone zostaną nowoczesne rozwiązania technologiczne, które przybliżą historię miejsca. Autorem projektu wnętrza jest Boris Kudlička, znany scenograf, architekt i projektant, od lat związany z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Obok zakupów i kulinariów, oferta nowej hali zostanie wzbogacona o programy działań stworzone z myślą o zróżnicowanych potrzebach społecznych. Znajdzie się tu miejsce na wystawy i przedstawienia, wyjątkowe warsztaty oraz spotkania z ludźmi kultury i sztuki.
Renowacja budynku zostanie przeprowadzona z zastosowaniem zielonych technologii, poprawiona zostanie także efektywność energetyczna hali. Wykorzystane zostaną innowacyjne rozwiązania podnoszące wydajność obiegu chłodniczego oraz pozwalające na wykorzystanie produkowanego ciepła m.in. do podgrzewania wody użytkowej i ogrzania powietrza wewnątrz obiektu. Hala zostanie wyposażona w rozwiązania o niskim zużyciu energii elektrycznej (np. windy). We wszystkich toaletach znajdą się urządzenia optymalizujące wykorzystanie wody. Pojawi się system BMS zarządzający sterowaniem wentylacją i oświetleniem poprawiający komfort odwiedzających oraz obniżający koszt oszczędności energii.
Źródło: news.inntu.pl
Projekt: Boris Kudlička
Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Architektura w Polsce | Gdańsk | Ciekawostki
Temat: Hala Targowa w Gdańsku zamieni się w food hall