​Jak oddzielić kuchnię od salonu? 4 funkcjonalne rozwiązania

Aranżacja wnętrz to rodzaj sztuki. Często nawet niewielka, umiejętnie zaplanowana zmiana powoduje całkowicie inny wizualny odbiór przestrzeni. Dziś sprawdzimy, jak w pomysłowy sposób wykorzystać aranżacyjne triki do oddzielenia kuchni od salonu. Jeżeli planujesz salon połączony z kuchnią, zapraszamy do lektury.

Salon z kuchnią – dlaczego warto oddzielić te dwie strefy?

Łączenie kuchni z salonem w jedną przestrzeń to dziś standard w nowoczesnym budownictwie. W nowych projektach coraz rzadziej spotkasz kuchnie zamknięte w odrębnym pomieszczeniu. Rozwiązanie to z pewnością ma wiele zalet – tworzy wrażenie większej przestrzeni, a także ułatwia komunikację. Jednak mimo licznych plusów, otwarte wnętrza mają także pewne mankamenty, o których warto pamiętać. Połączona kuchnia i salon bywają bowiem dość chaotyczne i rozpraszające. Ciężko się skupić czy odpocząć, gdy w tle słychać odgłosy gotowania i sprzątania. Decyzja o przynajmniej symbolicznym, wizualnych oddzieleniu tych dwóch stref pomoże Ci zorganizować przestrzeń i stworzyć harmonijną aranżację kuchni z salonem. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, na to, jak niskim kosztem i niewielkim nakładem pracy oddzielić kuchnię od salonu.

Kuchenna wyspa, barek lub stół

Jedną z najprostszych i funkcjonalnych metod wydzielenia kuchni od salonu jest postawienie między tymi pomieszczeniami wyspy kuchennej, lady barowej lub stołu jadalnianego. Tego typu elementy zabudowy świetnie spełniają funkcję swoistej granicy, która w naturalny sposób oddziela strefę wypoczynku od części roboczej. Tak powstaje strefa jadalniana, która posłuży domownikom jako miejsce codziennych spotkań.


Konkretna aranżacja takiej granicy między kuchnią i salonem zależy od metrażu, układu i stylu danej aranżacji. Oczywiście takie stałe elementy jak kuchenna wyspa czy barek najlepiej zaplanować na etapie urządzania, czy remontu kuchni. Stół z krzesłami daje tu nieco większe pole manewru. Pamiętaj też ze stworzona w ten sposób granica między kuchnią i salonem, nie może blokować naturalnej komunikacji. Elementy te zaplanuj tak, aby możliwe było wygodne przechodzenie pomiędzy obiema strefami.

Oddzielenie kuchni od salonu meblami – wykorzystaj komodę, regał lub sofę

Prosty i niewymagający inwazyjnych prac wykończeniowych sposób na podział przestrzeni polega na wykorzystaniu w tym celu mebli. Idealnie w tej roli sprawdzi się komoda, szafka RTV czy też otwarty z obu stron regał. Takie meble wizualnie nie odcinają przestrzeni, ale w naturalny sposób wytyczną szlaki komunikacyjne między kuchnią i salonem i oddzielą te dwie strefy. Podobną funkcję spełni sofa czy narożnik ustawiony plecami do strefy kuchennej.

Jeżeli chcesz pójść o krok dalej i stworzyć wyższą barierę między kuchnią i salonem, wykorzystaj wysoki regał, kredens czy nawet szafy. Różnego rodzaju szafy do salonu i nie tylko znajdziesz na: https://komfort.pl/k/szafy. Plecy szafy możesz zabudować np. panelami ściennymi czy lamelami na płycie. Dzięki temu szafa spełni funkcję zbliżoną do ścianki działowej. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku wnętrz o małym metrażu. Na niewielkiej przestrzeni duży mebel między salonem i kuchnią skutecznie przytłoczy całą aranżację i wprowadzi do niej niepotrzebny chaos.

Ścianka z lameli – modny sposób na oddzielenie salonu od kuchni

Wizualnie lekką i stosunkowo łatwą w montażu barierę między kuchnią i salonem stworzysz także z drewnianych lub drewnopodobnych lameli. Ażurowa ściana z lameli nie zakłóca przestrzeni, a jednocześnie pozwala wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Konstrukcje z lameli doskonale komponują się wieloma nowoczesnymi aranżacjami wnętrz. Ścianka z lameli w jasnych kolorach naturalnego drewna odnajdzie się w salonie, boho, skandynawskim, loftowym czy industrialnym. Z kolei w aranżacji glamour czy salonie retro strzałem w dziesiątkę są lamele czarno-białe.

Podział przestrzeni za pomocą kolorów i faktur

Kolory i faktury to subtelne, ale bardzo skuteczne narzędzia w rękach każdego projektanta wnętrz. Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości stworzenia fizycznej bariery oddzielającej kuchnię od salonu, alternatywą jest zastosowanie różnych powierzchni, kolorów i faktur w tych dwóch strefach. Najpopularniejszym rozwiązaniem z tej kategorii jest zastosowanie dwóch rodzajów podłóg w kuchni i salonie. Standard to np. płytki w kuchni i panele lub deski w salonie. To tylko jedna z kilku dostępnych tu opcji. Dwa różne kolory ścian także optycznie podkreślą granicę stref. W większości przypadków nie zalecamy jednak tworzenia zbyt silnego kontrastu. W salonie połączonym z kuchnią warto zachować harmonię i spójność obu stref.

Artykuł sponsorowany