Jak pracują architekci? Zaglądamy do biura Franta Group

Choć na co dzień sami projektują architekturę, to wykonanie projektu wnętrza biura powierzyli innej pracowni. Zadania podjęła się Olga Kurek z AMOK Architecture. Biuro pracowni Franta Group jest nowoczesne, a aranżacja sprzyja skupieniu.

Projekt wnętrza biura Franta Group powstał z wykorzystaniem prostych metod i surowych materiałów. Najprościej wnętrze można porównać do wielkiego czarnego pudełka, które ustawione zostało w liczącą 270 m kw. powierzchni przestrzeń. Dzięki temu zabiegowi biuro zostało podzielone funkcjonalnie na cztery strefy: wejściową, kreatywną, biurowo-konferencyjną oraz strefę open-space.

Zaprojektowany w centrum box ukrywa wszystkie funkcje pomocnicze biura takie jak kuchnię z szatnią, magazyn próbek i ploternię. Warto zauważyć, że oprócz pudełka w części centralnej biura praktycznie nie ma ścianek stałych, a mimo to strefy funkcjonalne są jasno wydzielone.

Bardzo ważnym zagadnieniem ze względu na wielkość strefy open-space była akustyka. Chcąc zapewnić maksymalny komfort pracy został zastosowano wiele rozwiązań niwelujących pogłos. Pierwszym z nich jest okładzina z palonego drewna. Ten materiał elewacyjny używany jest często do wykończenia zewnętrznego domów. W tym przypadku świetnie sprawdził się we wnętrzu jako materiał dekoracyjny o właściwościach poprawiających akustykę pomieszczenia.

Ponieważ w całości biura został zachowany oryginalny strop betonowy o loftowym charakterze, zaprojektowane zostały szyte na miarę panele akustyczne.


We wnętrzu nie zabrakło sztuki. Do projektu zaproszono młodą polską graficzkę Adę Jarzębowską i poproszono ją, by stworzyła grafikę przedstawiającą dwa projekty pracowni Franta Group. Została ona zaimplementowana do wnętrza w formie tapety, która znajduję się w strefie recepcji i płynnie przenika do małej sali konferencyjnej.

_

O autorce projektu:

Olga Kurek – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a w późniejszym czasie  Paryskiej Sorbony gdzie otrzymała tytuł magistra historii sztuki pierwszego stopnia. Podczas studiów architektonicznych spędziła semestr w Paryżu na Ecole nationale supérieure d’architecture de Paris-Belleville (Ensa-PB) Od 2009 roku przez osiem lat mieszkała w Paryżu gdzie zdobyła doświadczenie w tamtejszych pracowniach architektury i architektury wnętrz oraz otrzymała francuskie uprawnienia budowlane. Od 2016 roku prowadzi autorską pracownie projektowania wnętrz Amok Architecture działającą w Katowicach oraz Paryżu. Wraz z Atelier d’Architecture Sepia zaprojektowała wnętrza Akademii Tenisa Rafaela Nadala w Kuwejcie otwartej w 2020 roku.

projekt: AMOK Architecture

zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki

Czytaj też: Biuro | Wnętrza | Katowice | Minimalizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie