Przestrzeń spa zaprojektowali architekci z Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe. Projekt zrealizowany został dla Gaja Natural SPA w Jastrzębiej Górze. Powstała przyjemna strefa, która sprzyja relaksowi i wyciszeniu.
Spa znajduje się w podziemiach Hotelu Astor. Zaprojektowana architektura emanuje ciepłem i nastrojowością piwniczek w starych winnicach. Projektując przestrzeń architekci inspirowali się naturą oraz koncepcją czterech żywiołów – siłą ziemi, energią ognia, spokojem wody i lekkością powietrza. Efekt przenikania się tych wątków uzyskano dzięki precyzji w doborze naturalnych materiałów, organicznych struktur, faktur i wzorów.
Przestrzeń spa wyróżniają stonowane kolory. Architekci projektowali sięgając po brązy, beże i szarości. Odpowiedni nastrój uzyskano oświetleniem, które akcentuje odpowiednie strefy. Spersonalizowane dekoracje i rękodzielnicze akcenty potęgują wrażenie elegancji i autentyczności wnętrza.
O tym, że jesteśmy w miejscu odpoczynku i rekreacji świadczy już wystrój poczekalni. Pojawiły się tam tynki strukturalne, które zestawiono z kolorem ciemnego orzecha. Takie tło eksponuje strukturę skalnej okładziny frontu recepcyjnego kontuaru oraz siedziska, których kształt przywodzi na myśl otoczaki.
Projektując wnętrze architekci myśleli o maksymalnym komforcie osób, które korzystają ze spa. Mogą oni wybierać spośród materacy wodnych o różnej gęstości czy takich, które są wypełnione gryką i minerałami. Idea czterech żywiołów pojawia się tutaj w gabinetach.
W gabinecie Ziemia pojawiła się tapeta z dekoracyjnym motywem liści. Podobnie jak łagodna kolorystyka w subtelnych brązach i szarościach. Łączność z ziemią akcentuje ceramiczna kompozycja ścienna wykonana w gdańskiej pracowni Shadowland.
Dynamiczny klimat gabinetu Ogień buduje kamienna okładzina, która przypomina wyglądem spaloną ścianę. Podświetlone szczeliny imitują leniwie płynącą lawę. To miejsce pulsujące energią, co podkreślają barwy: sepia, rudy, czerń i czerwień – opisują architekci.
Natomiast gabinet Woda jest swego rodzaju podróżą przez spokój i harmonię, charakterystyczne dla tego żywiołu. Architekci zaproponowali w tym gabinecie umieszczenie elementów dekoracyjnych w postaci niebieskich i zielonych akcentów kolorystycznych oraz kompozycji ściennej, która nawiązuje do wypłukanych przez morską wodę kawałków drewna.
Natomiast inspirowane powietrzem wnętrze jest lekkie i zwiewne. Nawiązanie do żywiołu osiągnięto dzięki przykuwającej wzrok tapecie oraz spękaniom na ścianach.
W sumie przestrzeń spa ma 500 m kw. powierzchni. Oprócz części wspólnych i gabinetów architekci zaprojektowali też łazienki.
projekt: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe, Sylwia Kowalczyk-Gajda, Paulina Borysik, Karolina Książek, Katarzyna Millo, Magdalena Sieklucka, Danill Voranovich
zdjęcia: Fotomohito
Czytaj też: Zdrowie | Wnętrza | Detal | Styl Japandi | whiteMAD na Instagramie