Rogaczewskiego 45

Kamienica przy Rogaczewskiego 45 znów piękna. Remont przeprowadziły Gdańskie Nieruchomości

Eklektyczna kamienica czynszowa położona przy ul. Rogaczewskiego 45 została wybudowana w 1900 r. Budynek przeszedł kompleksowy remont w ramach programu „Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu”. Jest to czwarta zakończona inwestycja Gdańskich nieruchomości w ramach tego programu. Prace rozpoczęły się w maju 2022 r. i zakończyły w styczniu 2024 r.

W budynku powstało 10 mieszkań komunalnych. Szyld “Piaskownia” na frontowej elewacji nawiązuje do miejsca, z którego w przeszłości wydobywano materiał służący do rozbudowy Głównego Miasta.

Rogaczewskiego 45


Zakres prac objął wykonanie: izolacji poziomej i pionowej, płyty fundamentowej, pogłębienia piwnic i podbicia fundamentów. Wymieniono wszystkie drewniane stropy na żelbetowe, ściany zewnętrzne zostały wzmocnione torketem. Wykonano także izolację termiczną ścian fundamentowych do poziomu terenu oraz docieplono ściany zewnętrze od wewnątrz i ocieplono stropodach. Roboty objęły także kompleksowy remont dachu.

Rogaczewskiego 45 przed i po renowacji

Wszystkie prace zostały przeprowadzone zgodnie z programem prac konserwatorskich. Odtworzono lastryko na klatce schodowej oraz drewniane okładziny schodów, poręcze i tralki. Zamontowano nową stolarkę drzwiową przeciwpożarową. Wykonano drzwi zewnętrzne stylizowane na drzwi historyczne. Wymienione zostały wszystkie okna w budynku na nowe trójszybowe drewniane, które odtwarzają podziały i detale okien pierwotnych.

Remont objął także prace wykończeniowe wnętrz lokali mieszkalnych, które wyposażono w łazienki i aneksy kuchenne. W budynku zamontowano także nowe instalacje: sanitarne, wodociągowe, wentylacyjne, elektryczne i teletechniczne oraz hydrantową, uziemiającą i odgromową. Kamienicę wyposażono w instalację Building Management System, która pozwala na monitorowanie zużycia energii i mediów.

Wartość inwestycji to prawie 5 mln zł przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk