Karmnik, poidełko i hotel dla owadów. Ten zestaw jest piękny! 

O tym jak ważne są dla poprawnego funkcjonowania całego ekosystemu owady pisaliśmy już niejednokrotnie.Niedawno opisywaliśmy hotel dla owadów od IKEA, który wykonasz samodzielnie (przeczytasz o nim klikając TUTAJ). Opublikowaliśmy również przepiękny OWADOM, czyli hotel dla owadów, autorstwa polskiej studentki Joanny Treli (przeczytacie o nim klikając TUTAJ). Tym razem prezentujemy wam wyjątkowo piękny zestaw w skład, którego wchodzi karmnik, poidełko i hotel dla owadów, które razem tworzą wspaniały komplet, który pomoże zwiększyć populację pożytecznych owadów.

Karmnik, poidełko i hotel dla owadów zostały zaprojektowane przez twórców z meksykańskiej pracowni projektowej MaliArts. Zestaw składający się z trzech niezależnych elementów powstał z myślą o pszczołach samotnicach, które są wyjątkowo ważnymi owadami, bez których ekosystem nie może funkcjonować poprawnie.

Te niesamowicie ciekawe owady są znane jako świetne zapylacze. Jedna pszczoła samotnica może sama zapewnić zapylenie takiej samej ilości roślin, jak 120 pszczół miodnych. Co równie ciekawe pszczoły samotnice nie mieszkają w koloniach, ani złożonych ulach, lecz potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Co więcej, pszczoły samotnice stanowią aż 90% wszystkich pszczół żyjących na naszej planecie.


Refugio, bo tak nazwano zestaw, w skład którego wchodzi karmnik, poidełko i hotel dla owadów ma nie tylko zachęcać mieszkańców miast do nawiązania więzi z otaczającą nas natura, ale także udowadniać, że mała architektura dedykowana zwierzętom – a w szczególności owadom – może być naprawdę estetyczna, a do tego wykonana z wysokiej jakości ekologicznych materiałów.

Największym elementem zestawu Refugio jest sam hotel, w którym mogą zamieszkać pszczoły samotnice. Stojący na czterech nogach hotel składa się z kilku pięter z nawierconymi otworami wykonanych z drewna tekowego lub sosnowego. Dach wykonany został z porowatej ceramiki, która ułatwia pszczołom lądowanie na szczycie domku.

Kolejnymi elementami zestawu są ceramiczne poidełko oraz karmnik. Zarówno poidełko, jak i karmnik, na szczycie zakończone zostały otworami. Poidełko zamykane jest za pomocą korka, natomiast zamknięcie karmnika wykonane zostało z wypalanej gliny. Według zapewnień projektantów, każdy z elementów był konsultowany z ekspertami. 

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zieleń | Zwierzęta | Miasto

źródło: Mali Arts 
zdjęcia: Sergio López

PS w tym roku aktywnie przyłączyliśmy się do akcji wspierania pszczół i adoptowaliśmy cały ul! Ul redakcji whiteMAD znajduje się w Puszczy Iłżeckiej i mieszka w nim 60 tysięcy pszczół. Ul co dzień doglądają go Jacek i Tomek z zespołu Roi Się. Odwiedzajcie ich na Facebooku, chłopaki robią świetną robotę!

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły