Kawiarnia Kawka w Andrychowie. Grafika na ścianie jest główną ozdobą

Na realizację tego projektu inwestor miał ograniczony budżet. W efekcie starano się zachować możliwie dużo starych elementów i sięgnięto po kreatywne rozwiązania, które pozwoliły stworzyć pożądany efekt. Kawiarnia Kawka w Andrychowie stała się kolorowym miejscem spotkań.

Wnętrze lokalu zaprojektował Marcin Bąk we współpracy autorskiej z Katarzyną Zacharewicz. Sam Andrychów to miasto, w którego krajobrazie dominuje zabudowa o przemysłowym charakterze, kolorowa kawiarnia Kawka jest kolorowym kontrapunktem.

Lokal znajduje się w centrum miasta. Pracując nad projektem architekci chcieli wykorzystać potencjał miejsca bez wprowadzenia zmian, które wiązałyby się z wysokim nakładem finansowym. Stałe elementy pozostały bez zmian, takie jak posadzka, sztukaterie, łuki w przejściach.

Pomysłem na zmianę przestrzeni było malowanie ścian w zaprojektowany przez nas wzór, który odmienił lokal dodając mu przytulności – mówi architekt Marcin Bąk.

W sumie kawiarnia składa się z trzech różnych pomieszczeń, ale ich układ był dość kłopotliwy w aranżacji.

Chaotyczny układ komunikacji wykorzystaliśmy, aby stworzyć różnorodne przestrzenie, gdzie każdy może znaleźć miejsce dla siebie – dodaje Marcin Bąk.

Pierwsza sala, do której wchodzimy z ulicy jest jak wejście do letniego ogrodu. Zaproponowany tu układ kolorystyczny opiera się na żywych barwach, które skontrastowano z ciemną zielenią środkowego pomieszczenia i cokołów. Sercem lokalu jest bar, który zaprojektowany został w środkowej sali. Część ta pozbawiona jest światła słonecznego, aby przełamać chłodny klimat sięgnięto po wizualnie ciepłe dodatki – lampy nad barem.


Pomieszczenie w głębi wcześniej działało jako magazyn. Architekci postanowili zamontować w nim świetlik na środku sufitu, a ściany ozdobić miękkimi tkaninami.

Miejsce koncentruje widok dzięki naturalnemu oświetleniu już od wejścia. Jednocześnie jest przytulne dzięki dobranym wykończeniem ścian. Wady tego miejsca nie zostały usunięte. Jednak dzięki przemyślanym działaniom przez ich podkreślenie lub zakrycie całość zyskała nowy charakter – dodają autorzy projektu.

W sumie kawiarnia Kawka w Andrychowie ma 150 m kw.

projekt: Marcin Bąk Architekt

współpraca autorska: Katarzyna Zacharewicz Zachart

fot. Anna Laskowska – dekorialove

Czytaj też: Restauracja | Wnętrza | PolecaneMinimalizm | whiteMAD na Instagramie