HAUS 1 to budynek będący częścią kompleksu Berlin Union Film Studios. Architekci z holenderskiej pracowni MVRDV we współpracy z HS-Architekten przygotowali projekt przekształcenia budynku biurowego z lat 90. w nowoczesny i wyrazisty obiekt.
Projektanci zdecydowali się na odważną, jasnożółtą barwę. Kolorem pokryto wszystkie elementy, od ścian, przez ciągi komunikacyjne aż po dach. Ten ostatni posiada teraz część mieszkalną i pawilon, z którego można wyjść na taras widokowy. Dojście na taras jest też możliwe za sprawą wielkich zewnętrznych schodów.
Cały kompleks Atelier Gardens będzie stopniowo przechodził metamorfozę. Poszczególne budynki znajdują się w pobliżu lotniska Tempelhof. Wcześniej architekci z biura MVRDV przygotowali projekt remontu budynku TON 1, w którym działa stare studio filmowe z lat 20. XX wieku. O ile TON 1 wymagał tylko lekkiej renowacji, to przy HAUS 1 architekci mieli więcej pracy.
TON 1 znajduje się w pobliżu wejścia na teren całego kompleksu, dlatego projektanci postanowili uczynić z niego wizytówkę miejsca, stąd wyrazista forma. Spora wysokość budynku sprawia, że jest on widoczny z odległości kilku kilometrów. Jasnożółty kolor sprawia, że nie sposób przeoczyć go w krajobrazie miasta.
HAUS 1 to coś więcej niż brama do tego wyjątkowego kampusu. To symbol społeczności Atelier Gardens i jej zaangażowania w kreowaniu wizji społeczeństwa pełnego optymizmu – mówi Jacob van Rijs, założyciel MVRDV.
Optymistyczna, żółta elewacja jest przeciwwagą wobec pierwotnego wyglądu budynku. Biurowiec miał nudną, białą elewację teraz przyciąga wzrok. Po wejściu na teren kampusu gości wita kolejny wyrazisty symbol. To centralny plac, który wyróżniony jest schodami. Element, który ma pozwolić na dostęp do tarasu widokowego na dachu, jest jak wielki mebel. Powstały na nim siedziska, na których pracownicy i goście obiektu mogą odpocząć.
Na dachu zbudowano też drewniany pawilon, który składa się z prefabrykowanych modułów. Jego dach pokrywa roślinność, zamontowano tu też system retencji. Zebrana deszczówka wykorzystywana jest do podlewania roślin i jako woda szara do spłukiwania toalet. To proekologiczne rozwiązania, które podnoszą energetyczną efektywność obiektu i pozwalają obniżyć koszt energii elektrycznej. Dodatkowo w budynku całkowicie wymieniono oświetlenie na energooszczędne.
Wewnątrz powstały cztery poziomy do pracy. Przestrzeń jest otwarta, ale nie zabrakło pomieszczeń do organizowania spotkań. Architekci wykorzystali materiały z recyklingu. Część mebli to stare przedmioty, które zostały wyczyszczone i kolorystycznie dopasowane do otoczenia.
fot. Schnepp Renou, Lukas Drobny
projekt: MVRDV
Czytaj też: Biuro | Biurowiec | Berlin | Niemcy | Elewacja | whiteMAD na Instagramie