Metamorfoza dworca PKS w Radomiu. Rusza przebudowa!

“Dworzec-widmo”, “relikt minionej epoki”, “kpina z narodu”, “żenada” – to tylko kilka komentarzy internautów na temat obecnego wyglądu dworca PKS w Radomiu. Stan budynku dworca autobusowego w byłym mieście wojewódzkim od lat pozostawia wiele do życzenia. Ma się to zmienić na lepsze za sprawą jego przebudowy. Projekt architektoniczny dworca przygotowała pracownia Marcina Susuła i Krzysztofa Stramy.

Projekt przebudowy dworca (który został sprzedany prywatnemu inwestorowi trzy lata temu przez PKP i PKS, będące wcześniej współwłaścicielami obiektu) powstał w pracowni Susuł & Strama Architekci z Oświęcimia. Założenie archiektów było proste: w zaniedbany przez lata budynek tchnąć nowe życie. Ma się to udać nie tylko poprzez częściowe przywrócenie funkcji związanych z komunikacyjnym charakterem miejsca (powstanie tu chociażby ogólnodostępna poczekalnia z toaletami, których nie ma aktualnie w pobliżu).

Za sprawą mających powstać w nim sklepów i punktów usługowych, nowy obiekt ma stać się także miejscem spotkań mieszkańców. Na trzech kondygnacjach o powierzchni niemal 4,5 tys. kwadratowych pojawią się nie tylko sklepy, ale również restauracje, kawiarnie. Obok pojawi się również stacja paliw. Jak zapewniają twórcy projektu, nowy dworzec ma odpowiadać najnowszym standardom architektonicznym i technologicznym. W planach jest również metamorfoza budynku sąsiadującego z dworcem komisariatu Straży Ochrony Kolei (którego budowa nigdy nie została dokończona).


Należy podkreślić, że zaplanowana metamorfoza dworca PKS w Radomiu nie obejmuje jednak stanowisk odjazdowych, które nie podlegały sprzedaży w 2019 roku. Radom to drugie największe miasto Mazowsza, wielu mieszkańców którego dojeżdża do pracy do Warszawy. Czy niebawem osoby podróżujące autobusem będą mogły w końcu czekać na podróż w warunkach odpowiadających oczekiwaniom XXI wieku? Trzymamy za to kciuki.

Warto dodać, że przebudowa dworca PKS w Radomiu to nie jedyna tego typu inwestycja opisywana przez nas w ostatnich dniach. Polecamy waszej uwadze również:

Tekst: Tomasz Kobylański / zdjęcia i wizualizacje: materiały pracowni Susuł & Strama Architekci

Zobacz również: Architektura | Dworzec kolejowy | Wnętrza| Architektura w Polsce | Komunikacja miejska

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły