Mieszkańcom starego bloku rozbudowali balkony. Teraz to duże loggie

W takich budynkach mieszka ponad 3 mln Czechów. Blok z lat 70. XX w. znajduje się w Pradze przy ulicy Kobylákova 815/8, jego mieszkańcy zyskali nową, atrakcyjną przestrzeń do życia dzięki powiększonym loggiom. Projekt zmian starego bloku przygotowali architekci z pracowni re:architekti studio.

Zrealizowanie inwestycji nie było łatwym zadaniem. Budynek ma kilkudziesięciu właścicieli o różnym statusie majątkowym, różnym wieku i różnych oczekiwaniach. Sukcesem było osiągnięcie porozumienia, które zakładało wspólne działanie w budowie większych loggii oraz zachowanie spójnej estetyki.

Wszelkie adaptacje takich budynków są rzadkie lub niemożliwe do przeprowadzenia. Dlatego bardzo interesujące było dla nas to, że właściciele jednego z takich bloków mieszkalnych z lat 70. XX wieku zwrócili się do nas z zadaniem dotyczącym ulepszenia budynku – mówią architekci.

Negocjacje z mieszkańcami były długie, pełne emocji, ale udało się osiągnąć porozumienie. Rozbudowane loggie sprawiły, że zwiększyła się użyteczność mieszkań oraz wzrosła ich wartość rynkowa.

Głębokość loggii została zwiększona z 1,1 m do około 2 m. Architekci wykorzystali prostą konstrukcję wspornikową. Każde mieszkanie ma teraz jedną ciągłą loggię zamiast dwóch mniejszych. Każdy właściciel dokonywał wybierał nowe okna oraz podłogę. Prace wymagały jednak powiększenia okien w niektórych mieszkaniach.


Wsporniki wykonano ze spawanej stali, służą nie tylko do podparcia przedłużenia, ale także do stabilizacji oryginalnej konstrukcji. Podłogę natomiast pokryto deskami modrzewiowymi lub drewnopodobnymi.

W sumie powierzchnia nowej przestrzeni wynosi 100 m kw. Rozbudowa została nominowana do Czeskiej Nagrody Architektonicznej 2023 r.

projekt: re:architekti studio (David Pavlišta, Ondřej Synek, Jan Vlach, Jiří Žid, Michal Kuzemenský, Vojtěch Ružbatský)

zdjęcia: Ondřej Bouška (www.ondrejbouska.com)

Czytaj też: Blok | Ciekawostki | Osiedle | Czechy | Elewacja | whiteMAD na Instagramie