Mieszkanie minimalisty w Kijowie. Wnętrze jest tłem dla dzieł sztuki!

Mieszkanie minimalisty – tak można nazwać w dwóch słowach najnowszą realizację ukraińskiej architektki Riny Lovko. Architekci otrzymali zadanie przebudowania i dopasowania do nowych funkcji mieszkania w centrum Kijowa. Właściciel, który prywatnie jest kolekcjonerem sztuki chciał, aby wnętrze stanowiło nie tylko przestrzeń do życia, ale także stanowiło tło dla jego obrazów i rzeźb. “Naszym celem było stworzenie przestrzeni nieprzeładowanej detalami, która mogłaby być idealnym tłem dla ekspozycji, a jednocześnie wygodnym miejscem pobytu i odpoczynku podczas wizyt w mieście.” – tłumaczy Rina.

Stosunkowo niewielki metraż mieszkania zmotywował architektów do racjonalnego wykorzystania istniejących metrów i nieprzesycania przestrzeni skomplikowanym projektem. Okna wychodzą na tę samą stronę, z widokiem na historyczne ulice centrum. Właściciel nie mieszka w mieszkaniu na stałe. W związku z tym jego prośbą było posiadanie odpowiedniej przestrzeni biurowej, a także miejsca do odpoczynku, funkcjonalnej kuchni i garderoby z możliwością dbania o odzież. Dodatkowa oddzielna łazienka w głównej sypialni była również specjalnym szczegółem na jego liście życzeń.

Mieszkanie podzielone jest na część wejściową, w której znajduje się duży salon połączony z kuchnią oraz oddzielną sypialnię z otwartą częścią garderobianą. Przesuwne drzwi do sypialni pomagają efektywniej wykorzystać przestrzeń. Łazienka wychodzi zarówno na korytarz, jak i na sypialnię. Aby nie obniżać poziomu sufitu, zespół zdecydował się pozostawić betonowy strop. |Z tego powodu nie ukryliśmy okablowania elektrycznego i zmieniliśmy umiejscowienie klimatyzatora i systemu wentylacji, którymi można sterować z dedykowanej szafki. Zastosowaliśmy piec kuchenny z wbudowanym okapem i zainstalowaliśmy płaskie pionowe grzejniki.” – dodaje architektka

Akcentem ocieplającym w całej przestrzeni jest drewno. “Świadomie wykorzystaliśmy miękkie w dotyku tekstury naturalnie postarzanego drewna do przedmiotów, z którymi właściciel wchodzi w interakcję najczęściej. Prawie wszystkie meble, które zostały użyte w przestrzeni – stołek w przedpokoju, stół kuchenny i stół obok sofy w salonie, ława i kostka obok łóżka w sypialni, półki na książki itp. zostały wykonane na zamówienie dla tego projektu zgodnie z naszymi rysunkami.” – podkreśla Rina

Mieszkanie minimalisty w Kijowie. Wnętrze jest tłem dla sztuki!


Drewniane deski użyte na podłogę pokrywały niegdyś ściany spichlerza. Dlatego można zauważyć różne szerokości fragmentów i unikalną fakturę powierzchni. Drewno, które ma około siedemdziesięciu lat, zostało przetworzone techniką szczotkowania. Aby podkreślić tę wyjątkową fakturę, nadaliśmy drewnu cieplejszy kolor, łącząc kilka odcieni jasnej i szarej farby i ręcznie obrabiając wierzchnią warstwę.

Koncepcja została stworzona dla mężczyzny-minimalisty, dlatego wykorzystano zimną szarą kolorystykę. Jednak atmosferę mieszkania można łatwo zmienić, dodając nowe punkty uwagi i akcesoria, a dzieła sztuki różnych autorów będą się tu często pojawiać. W tej chwili znajdują się tu trzy prace ukraińskich artystów: obrazy White Relief Mykoli Kryvenko i Lilac Oleksandra Babaka oraz rzeźba Portret Nazara Bilyka. Ściany zostały ręcznie pomalowane farbą zawierającą szklany piasek, który przyczynia się do tekstury powierzchni i wrażenia głębi kolorów. Ważne było również światło. We wnętrzu zastosowano lampy podłogowe, ścienne i stołowe LED o klasycznym designie z 1975 roku.

Ściany i podłoga łazienki zostały pokryte mikrocementem, dzięki czemu tafla podłogi jest gładka i nie przecinają jej żadne fugi. Pomysł ten jest kontynuowany w pozostałych elementach. Szafka ścienna z ukrytym lustrem jest pokryta tym samym mikrocementem, a kolor umywalki wykonanej ze sztucznego kamienia harmonizuje ze ścianami. Podstawa prysznica jest na tym samym poziomie co podłoga. Kontrastującymi elementami są bateria prysznicowa i baterie, które są matowo czarne. Jak wam się podoba mieszkanie minimalisty w Kijowie?

Metryka projektu:
Projekt:
Mieszkanie minimalisty w Kijowie 
Architekci:
Rina Lovko, Daryna Shpuryk / https://rinalovko.com/
Lokalizacja: Kijów, Ukraina
Powierzchnia: 56 m2
Realizacja: 2023
Zdjęcia: Yevhen Avramenko

Słowo o architekcie:
Rina Lovko jest architektem i projektantką z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pracy i pomysłodawczynią swojej pracowni z siedzibą w Kijowie. Rina Lovko Studio specjalizuje się w aranżacji wnętrz mieszkalnych na zamówienie i jest znana z wprowadzania do swoich projektów płynących linii i przekazywania unikalności natury. Drzewa, góry, muzyka, człowiek – wszystko ma swoją własną częstotliwość dźwięku i charakter. Ta wyjątkowość jest utrzymywana jako główna linia w projektach studia. Podążając za swoimi ideałami, architekt pracuje wyłącznie z naturalnymi, zrównoważonymi materiałami, odmawiając wszelkiego rodzaju imitacji. Całą swoją wiedzę, myśli i uczucia Rina przekazuje do swojej pracy, starając się zapewnić swoim klientom nie tylko nową jakość życia, ale także nowe doświadczenia. Rina Lovko wierzy – każda osoba i miejsce dyktują warunki, a architekt, jako medium musi umieć je odczytać. Tylko takie podejście daje pożądany rezultat. Wszystko to pomaga stworzyć wyjątkowy świat, w którym architekt i klient dzielą się miłością do estetyki i harmonii.

Warto dodać, że to nie pierwszy artykuł na temat twórczości Riny. Przypominamy BAR W KIJOWIE, który możecie obejrzeć klikając TUTAJ! 

Czytaj też: Mieszkanie | Kijów  | Ukraina  | Styl loftowy we wnętrzach | Wnętrza | Architektura