Położone jest w centrum miasta. Mieszkanie w kamienicy z XIX wieku w Krakowie zaprojektowali architekci z pracowni Spoiwo Studio Projektowe. Urządzenie wnętrza było wyzwaniem, ponieważ lokal wcześniej działał jako biuro. Po zmianach powstał apartament na wynajem, w którym jednocześnie może nocować 10 osób.
W starym budownictwie można zaprojektować klimatyczne wnętrza. Pomagają w tym wysokie sufity, ceglane ściany czy stara stolarka okienna. Architekci ze Spoiwo Studio Projektowe współpracowali już wcześniej z inwestorem, dlatego wybór akurat tych architektów nie był dziełem przypadku. Zadaniem architektów było przekształcenie dotychczasowego biura firmy w funkcjonalny apartament pod wynajem dla 10 osób.
Od pierwszego wejrzenia urzekła nas klatka schodowa z dekoracyjnymi, kutymi balustradami, ozdobnymi płytkami, kolorowymi witrażami w oknach – zewsząd muskał zmysły detal i piękne dekoracje. Czuliśmy, że wnętrza apartamentu powinny wzbudzać podobne odczucia i pasować stylem do kamienicy. W pracy ze starą tkanką staramy się działać z dużym szacunkiem dla istniejących elementów, wolimy niekiedy coś odkryć, niż na siłę udoskonalać i zmieniać – tłumaczy Ewelina Ziółkowska-Jacyków ze Spoiwo Studio Projektowe.
Inwestor miał konkretne oczekiwania wobec układu wnętrza. Prócz sypialni architekci mieli stworzyć ciekawą przestrzeń, w której będzie się chciało spędzać czas. Pomaga w tym jadalnia, w której ustawiono stół o długości trzech metrów. Jadalnia jest sercem mieszkania i w tym pomieszczeniu toczy się życie mieszkańców. Mogą tu wspólnie spędzać czas przy posiłkach.
Lokatorzy mają tez do swojej dyspozycji przytulny salon.
Starałyśmy się wprowadzić do każdego pomieszczenia światło dzienne, dlatego układ nie został bardzo zmodyfikowany, a część sypialni i miejsc relaksu są doświetlone za pomocą okien – dodaje Ewelina Ziółkowska-Jacyków.
Oryginalny styl panujący wewnątrz osiągnięto… przypadkiem. Styl wynikał z zastanych elementów, takich jak mural Mikołaja Rejsa, odnowione drewniane drzwi wewnętrzne czy stara, odkryta cegła. Projektanci chcieli zachować i odnowić dużo starych elementów. Jednak mieszkanie w kamienicy nie było łatwym w aranżacji.
Samych odcieni drewna było kilka i pozornie nic do siebie nie pasowało. Nie pozostało nam nic innego, jak pociągnąć te „niedopasowania” dalej i wprowadzić jeszcze większy chaos. Dlatego nazywamy roboczo ten projekt jazzowym, bo łączy potencjalnie niepasujące do siebie elementy i materiały – zdradza Ewelina Ziółkowska-Jacyków.
Projekt zyskał swoje oblicze dopiero po zakończeniu prac, kiedy wszystkie jego składowe elementy pojawiły się na właściwym miejscu. Efekt udało się osiągnąć przy zaangażowaniu wykonawców. To oni stworzyli między innymi zaokrągloną szafę w salonie, która imituje ścianę ze sztukateriami, czy autorka lampa, wykonana przez zaprzyjaźnioną pracownię florystyczną Rose me Up.
Detalem, który uatrakcyjnia mieszkanie w kamienicy jest mosiężna blacha. Zdobi ona ściany oraz meble. Artystyczny charakter wnętrz podbijają wiszące grafiki Karola Szafrana oraz antyczne meble wyszukane na aukcjach staroci, odnowione przez zaprzyjaźnionego konserwatora. Jedna z szaf w sypialni przyjechała z Gdańska. Projekt był bardzo wymagający, ale dał architektom dużo satysfakcji i zabawy.
Dobrze rozumiemy się z wiekowymi przestrzeniami – maja wiele do opowiedzenia – dodaje na koniec Ewelina Ziółkowska-Jacyków.
_
O pracowni:
Spoiwo Studio Projektowe to pracownia projektowa z siedzibą w Krakowie. Pracownię tworzy zespół architektów, którzy twórczo myślą o przestrzeni, stawiając sobie za cel jak najbardziej efektywne nagięcie jej do indywidualnych potrzeb i wymagań zamawiającego, przy jednoczesnej dbałości o to, by do każdego z miejsc wnieść nową, niepowtarzalną jakość. Projektanci działają w szeroko rozumianym obszarze projektowania wnętrz i architektury, zarówno mieszkaniowej, jak i komercyjnej, ale projektują też meble na wymiar.
Projekt: Spoiwo Studio Projektowe
Ewelina Ziółkowska-Jacyków
foto: kroniki studio
inwestor: miejsca.co
Czytaj też: Kraków | Mieszkanie | Wnętrza | Art Deco | Detal | whiteMAD na Instagramie