Najdroższe lokalizacje w Krakowie. Mieszkanie tutaj to prawdziwy luksus!

Ceny nieruchomości w Krakowie nieustannie rosną i wiele wskazuje na to, że ta sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście sprzedano w 2023 roku jedno z najdroższych mieszkań w całym kraju. Które lokalizacje w Krakowie są najbardziej kosztowne, a gdzie można liczyć na bardziej przystępne ceny? Sprawdź, które ulice w Krakowie są uznawane za najbardziej luksusowe!

Najdroższe dzielnice Krakowa – top 3

Najbardziej ekskluzywne i kosztowne dzielnice w Krakowie to zdecydowanie Stare Miasto, Grzegórzki oraz Zwierzyniec. Ile kosztuje tutaj m2 nieruchomości? Analiza ogłoszeń mieszkań deweloperskich w Krakowie na sprzedaż w serwisie Rynekpierowotny.pl, a także baza ofert mieszkań z rynku wtórnego na sprzedaż w Krakowie serwisu Gethome.pl nie pozostawiają złudzeń: jest drogo, a najpewniej będzie jeszcze drożej!

Stare Miasto

Stare Miasto, jako serce historyczne Krakowa, jest uznawane za najbardziej prestiżową lokalizację w mieście. Zabytkowe kamienice, urokliwe uliczki i bliskość do głównych atrakcji turystycznych czynią tę dzielnicę niezwykle atrakcyjną. Średnia cena nieruchomości w tej lokalizacji oscyluje na poziomie 18 522 zł/m² (rynekpierwotny.pl, dane na styczeń 2024).

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost liczby nowych inwestycji deweloperskich na Starym Mieście. Szczególnie zauważalne są projekty dotyczące luksusowych apartamentowców, które stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ekskluzywne miejsca zamieszkania w samym sercu Krakowa. Deweloperzy skupiają się na tworzeniu wysokiej klasy, nowoczesnych przestrzeni, łącząc nowoczesność z zachowaniem unikatowego charakteru historycznego otoczenia.

Co ciekawe, to właśnie na krakowskim Starym Mieście sprzedano jedną z najdroższych nieruchomości w kraju. Mowa o wartym 15 milionów mieszkaniu, które usytuowane jest w dziewiętnastowiecznym skrzydle historycznych, poklasztornych budynków pochodzących z XVI wieku, zlokalizowanych przy skrzyżowaniu ulic Kotelek i Sukienniczej.

Grzegórzki

Grzegórzki, znajdujące się na drugim miejscu w rankingu najbardziej prestiżowych dzielnic, są jednocześnie najdroższą lokalizacją w Krakowie. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego wynosi tu 20 729 zł/m² (rynekpierwotny.pl, dane na styczeń 2024), co przyciąga osoby poszukujące luksusowej przestrzeni w dynamicznie rozwijającym się otoczeniu.

Ulica Floriańska w Krakowie

Grzegórzki, dzięki swojej rewitalizacji, stają się miejscem, gdzie nowoczesne inwestycje harmonijnie współgrają z historycznym charakterem dzielnicy. Deweloperzy skupiają się na tworzeniu nowoczesnych apartamentowców, zachowując jednocześnie autentyczność otoczenia. To sprawia, że Grzegórzki są idealną opcją dla tych, którzy pragną łączyć luksusowy standard z unikalnym klimatem historycznej części Krakowa.

Zwierzyniec

Zwierzyniec, zajmujący trzecie miejsce pod względem kosztów, to dzielnica otoczona zielenią, parkami i rekreacyjnymi terenami. Charakteryzuje się spokojną atmosferą i jednocześnie bliskością do centrum miasta. Cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi tu średnio 17 507 zł/m² (rynekpierwotny.pl, dane na styczeń 2024).

Ta relatywnie niższa cena w porównaniu do poprzednich dzielnic sprawia, że Zwierzyniec staje się atrakcyjną opcją dla osób, które chcą łączyć kameralność z dostępem do pełnej gamy miejskich udogodnień. Dzięki swojej spokojnej atmosferze oraz strategicznemu położeniu, Zwierzyniec stanowi doskonałe miejsce dla tych, którzy szukają kompromisu między spokojem a życiem miejskim.

Ceny mieszkań w Krakowie stale rosną

Ceny mieszkań w Krakowie stale rosną, a co więcej, zmiany te widoczne są niemal z miesiąca na miesiąc. Jak to możliwe?

W zestawieniu z poprzednim miesiącem (grudzień 2023), stwierdzono wzrost cen mieszkań w Krakowie o nieco ponad 2%. Obecnie średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania wynosi tu około 15 543 zł/m² (rynekpierwotny.pl, dane na styczeń 2024), choć wiele zależy od lokalizacji.

Najbardziej przystępną cenowo dzielnicą w Krakowie okazuje się być Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie, gdzie średnia cena za 1 metr kwadratowy mieszkania wynosi około 10 381 zł/m² zł (rynekpierwotny.pl, dane na styczeń 2024). To o ponad 5000 zł niższa kwota w porównaniu do ogólnej średniej cenowej w mieście. Kolejną najtańszą lokalizacją jest Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim. Mieszkania można tu kupić za nieco ponad 12 tys. zł za m2.

Liderem najwyższych cen na rynku nieruchomości nadal pozostaje Warszawa. Kraków jednak nie pozostaje daleko w tyle i obecnie plasuje się na trzeciej pozycji w skali kraju. Poza stolicą, wyprzedza go Gdynia. Różnica między Krakowem, a Gdynią nie jest jednak znaczna więc możliwe, że za jakiś czas to właśnie Kraków znajdzie się na drugim miejscu najdroższych miast w Polsce pod względem cen nieruchomości.

źródło: Rynekpierwotny.pl

Czytaj też: Kraków | Miasto | Osiedle | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Panorama Krakowa

Artykuł sponsorowany.