Nowa winiarnia w starym otoczeniu. Metamorfoza kompleksu zbliżyła go do natury

Nowa winiarnia Kolby to projekt biura architektonicznego ORA (Original Regional Architecture), który skupił się na zaakcentowaniu i ujednoliceniu architektury starego kompleksu w Pouzdřanach. Nowy właściciel obiektu zdecydował się na zmianę filozofii działania winiarni w celu uwzględnienia naturalnych praktyk i szacunku dla otaczającego krajobrazu.

Obiekt składał się z zabytkowego budynku z obszernymi piwnicami oraz nowoczesnej dobudówki z 2016 roku. Zadaniem architektów było stworzenie dodatkowej przestrzeni, gdzie znalazł się magazyn win oraz winiarnia dla gości.

Nowa winiarnia


Biorąc pod uwagę niedawne przekształcenia całego terenu, daleko idące modyfikacje lub rozbiórki nie były możliwe. Konieczna była jednak renowacja istniejących budynków i infrastruktury, aby sprostać bieżącym potrzebom winnicy. Podstawowym wyzwaniem tego projektu było połączenie poszczególnych budynków i przestrzeni w spójną całość. Architekci zdecydowali się ukryć dobudówki za ścianą osłonową zbudowaną z listew akacjowych. Nowa elewacja składa się z dwóch warstw: zewnętrznej kraty, służącej jako podpora dla roślin pnących, oraz wewnętrznej, która miejscami ulega przekształceniu i staje się ławką. Tam, gdzie warstwy się przecinają, akacjowa krata zapewnia cień podczas degustacji wina. Gatunek drewna wybrano nie przypadkowo – akacja, która rośnie w okolicy jest bardzo wytrzymała, co zapewnia trwałość konstrukcji.

Nowa winiarnia

Magazyn butelek wina jest najważniejszym elementem architektonicznym kompleksu. Ten użytkowy, prefabrykowany betonowy budynek jest częściowo zanurzony w ziemi, co wizualnie zmniejsza jego objętość. Beton jest zabarwiony na ziemisty odcień. Dwuwarstwowa fasada porośnięta roślinnością zapewnia cień całej konstrukcji, zwiększając stabilność termiczną, a panele fotowoltaiczne na dachach przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Winiarnia mieści się w zabytkowym budynku i łączy się bezpośrednio z rozległymi piwnicami. Zamiast tradycyjnego baru zaprojektowano tam masywny stół pośrodku, zachęcając gości do angażowania się w dyskusje podczas degustacji win. Charakterystycznym elementem wnętrza są płytki cementowe w kolorze bordowym z wzorem fal, zaprojektowane specjalnie dla tego wnętrza.

Nowa winiarnia

Obiekt jest usytuowany na obrzeżach wsi, w sąsiedztwie Stepu Pouzdřańskiego. Architekci zaprojektowali tam reprezentacyjny, brukowany dziedziniec zwrócony w stronę wsi. Przestrzeń ta poza oczywistą funkcją winiarni jest także miejscem miejscem różnorodnych wydarzeń o charakterze publicznym.

Studio: ORA (Original Regional Architecture)
Autorzy: Jan Veisser, Jan Hora, Barbora Hora
Klient: Kolby
Lokalizacja projektu: Pouzdřany, Republika Czeska
Rok ukończenia : 2023
Fotograf: BoysPlayNice

Czytaj też: Winiarnia Czechy | Drewno | PodróżewhiteMAD na Instagramie

Temat: Nowa winiarnia w starym otoczeniu. Metamorfoza kompleksu zbliżyła go do natury