Plac Bankowy w Warszawie jak zielona aleja. Jest projekt

Koncepcyjny projekt, który zakłada, że plac Bankowy w Warszawie zyska mocno zieleni przygotował zespół projektantów z pracowni MAU Architecture & Urbanism. Dziś mocno zabetonowane miejsce ma zyskać nowe drzewa, skwer, fontannę oraz wygodne trasy dla pieszych i rowerzystów.

O koncepcjach zazielenienia Warszawy projektu MAU Architecture & Urbanism już pisaliśmy. Przykładem jest plac Teatralny, który również ma przejść rewolucję (czytaj TUTAJ). Tym razem architekci na warsztat wzięli plac Bankowy, przy którym znajduje się UM Warszawy.

Więcej zieleni na placu Bankowym! – tego chcą mieszkanki i mieszkańcy Warszawy w setkach ankiet, które zebraliśmy. Potwierdzili to też uczestnicy warsztatów, którzy przybyli licznie na wszystkie spotkania. Większość narzeka, że plac jest zdominowany przez asfalt i samochody. Policzyliśmy, że powierzchnia utwardzona zajmuje tu aż 96 proc. obszaru placu. Należy tu usunąć różne bariery i przeszkody trudne do pokonania dla osób o ograniczonej mobilności czy dla rodziców z wózkami dziecięcymi – mówi Maciej Mycielski z pracowni MAU Architecture & Urbanism, która prowadziła warsztaty projektowe na zlecenie miasta Warszawy.

Dziś zieleń na placu zajmuje tylko 4 proc. całkowitej powierzchni. W zdecydowanej większości plac pokryty jest asfaltem i betonem. Latem miejsce zmienia się w wyspę ciepła, a przebywanie na placu nie należy do przyjemnych.

Projekt zmian tej części miasta wpisuje się w projekt Nowego Centrum Warszawy, w ramach którego ulice i place w Śródmieściu zyskują więcej zieleni, wytyczane są nowe ścieżki rowerowe oraz naziemne przejścia dla pieszych. Realizacja Nowego Centrum Warszawy już trwa, czego przykładem jest ścisłe centrum miasta – warszawiacy nie muszą już korzystać z przejść podziemnych przy dworcu centralnym czy przy rondzie Dmowskiego, gdzie powstały naziemne przejścia (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Cały proces i warsztaty projektowe dotyczą tak naprawdę konstelacji trzech ważnych placów w centrum Warszawy. Mamy już wypracowaną na warsztatach koncepcję nowego zagospodarowania placu Teatralnego. Teraz pracujemy nad odnową Bankowego. A już na początku grudnia zaczynamy warsztaty projektowe na temat placu Żelaznej Bramy. Musimy bowiem pamiętać, że zmiana na jednym z tych placów wpływa na funkcjonowanie pozostałych – przypomina Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Zazielenienie placu Bankowego będzie wyzwaniem, ponieważ każdy element musi być uzgadniany z konserwatorem zabytków. Po zachodniej stronie placu znajduje się klasycystyczna zabudowa projektu Antoniego Corazziego z lat 20. i 30. XIX wieku. Miejsce jest też ważnym węzłem przesiadkowym dla pasażerów komunikacji miejskiej.

Plac Bankowy obecnie:

fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Sprawdź

Sam plac został zaprojektowany jeszcze w czasach Królestwa Kongresowego. Wówczas miał kształt trójkąta, a jego przestrzeń zajmowała zieleń – trawa i drzewa. W kolejnych latach na placu zbudowano fontannę (później przeniesiono ją na miejsce przed kinem Muranów). Koncepcyjne zmiany zespołu MAU w pewnym stopniu odwołują się do pierwotnego wyglądu placu. Co ma się zmienić?

Przy pomniku Juliusza Słowackiego dziś znajduje się duży parking, architekci proponują zbudowanie tam skweru z elementem wodnym. Po zachodniej stronie placu – wzdłuż elewacji monumentalnych gmachów autorstwa Corazziego – aż do Elektoralnej, gdzie na rogu stoi siedziba dawnego Banku Polskiego i Giełdy – prowadziłby deptak tylko dla pieszych. Dziś w gmachu dawnego pałacu Komisji Rządowej Przychodu i Skarbu siedzibę ma m.in. prezydent m.st. Warszawy. W tej części placu nie byłoby samochodów. Skwer miałby kształt trójkąta, architekci sugerują, że można byłoby urządzić tu miejsce spotkań podobne to tego na skwerze przy metrze Ratusz-Arsenał. Nowością będą też ścieżki rowerowe, które mają zostać wytyczone po obu stronach placu Bankowego.

Wypracowana po konsultacjach z mieszkańcami koncepcja zakłada też przesunięcie pomnika prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Ten miałby stanąć na osi obecnego ratusza przed główną bramą lub wewnątrz dziedzińca. Sugerują też nieznaczne przesunięcie pomnika Juliusza Słowackiego na główną oś gmachu dawnego pałacu Ministra Skarbu.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Wiemy, jakie zmiany chcemy wprowadzić na placu Bankowym. Roboczą koncepcję wypracowaliśmy na warsztatach projektowych wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy. Teraz będziemy dopracowywać szczegóły i całość uzgadniać z urzędami, w tym z konserwatorami zabytków, którzy także aktywnie biorą udział w naszej wspólnej pracy. W efekcie powstanie koncepcja nowego zagospodarowania placu, która pozwoli na sporządzenie projektu potrzebnego do wprowadzenia zmian – zapowiada Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Proponowane zmiany są wprawdzie tylko luźną koncepcją, ale to pierwszy element, od którego rozpoczną się konkretne czyny. O tych ostatnich będziemy informować.

źródło: UM Warszawa, MAU Mycielski Architecture & Urbanism

Czytaj też: Warszawa | Urbanistyka | Place, Skwery, Parki  | Miasto | whiteMAD na Instagramie