Sudecka 96

Połączą stare z nowym. Sudea to wielka inwestycja we Wrocławiu

Inwestycję Sudea realizuje deweloper firma OKRE. Plan zakłada rewitalizację starych zabudowań po byłym Szpitalu Kolejowym oraz budowę nowych apartamentów klasy premium. Koncepcję zmian dla kwartału nieopodal Wieży Ciśnień przy ulicy Sudeckiej przygotował zespół architektów z pracowni Maćków Pracownia Projektowa.

Na terenie zrewitalizowanego kwartału powstaną głównie apartamenty oraz powierzchnie biurowo-usługowe. Mieszkańcy będą mogli korzystać z miejskiego parku, restauracji i sklepów. Metamorfozą zostaną objęte historyczne zabudowania zlokalizowane między ulicami Sudecką, Sztabową i aleją Wiśniową. Tuż obok znajduje się kościół św. Augustyna.

Jest to jeden z nielicznych projektów we Wrocławiu, gdzie jako inwestor mamy możliwość zaplanować nieomal cały kwartał o powierzchni prawie 2,5 hektarów, pełen zieleni i starych drzew. Takich lokalizacji, szczególnie na południu Wrocławia i blisko centrum, po prostu już więcej nie ma – mówi Agata Tomicka-Stisz, Dyrektor Sprzedaży w OKRE Development.

W ramach Sudei obok apartamentów zaprojektowaliśmy obiekty usługowe zlokalizowane wokół publicznie dostępnego placu. Na przykład jeden z obiektów komercyjnych przeznaczony będzie w całości pod restaurację z letnim tarasem. Chcielibyśmy, aby nasz projekt żył o każdej porze dnia i przyciągał swoją ofertą mieszkańców całej dzielnicy. Taki pomysł już raz się powiódł za sprawą istniejącej tutaj przez kilka lat restauracji AULA – dodaje Agata Tomicka-Stisz.

Docelowo kompleks ma działać jak małe miasteczko. Powstaną tu także biura, a w lokalach handlowych na parterach i wokół wewnętrznego placu miejskiego swoje miejsce znajdą np. butiki lokalnych projektantów i artystów.

Teren ten nabyliśmy w drodze przetargu w 2018 roku. Część budynków byłego Szpitala Kolejowego przekształciliśmy tymczasowo na funkcje biurowe i gościliśmy tu, przez niemal 5 lat, ponad 80 różnych firm. Teraz czas na realizację docelowego planu – wyróżniającego się pod wieloma względami projektu apartamentowego z towarzyszącymi mu funkcjami usługowymi – podsumowuje Agata Tomicka-Stisz.

Atutem miejsca ma być bliskość trzech parków – Południowego, Skowroniego i Andersa. W sumie Sudea ma składać się z 11 budynków i prawie 250 apartamentów.

Realizacja całej inwestycji podzielona została na etapy. W pierwszej fazie oddane zostaną 3 budynki: 2 zrewitalizowane, poddane szczegółowemu odnowieniu i przebudowie usuwającej powojenne nadbudowy – Sudecka 96 i Sudecka 96A („I” i „J”), z 59 apartamentami i całkowicie nowy budynek – Sudecka 94 z zaledwie 27 apartamentami, który powstanie w centralnej części kwartału. Za kompletny projekt urbanistyczny i architektoniczny odpowiadała wrocławska pracownia Maćków.

Mieliśmy na warsztacie bardzo ciekawy teren, z już istniejącymi zabudowaniami i ogrodem ze starodrzewiem z około 100-letnimi dębami. Unikat na skalę miasta. Całość musieliśmy zinwentaryzować, połączyć i dokomponować m.in. nowe zabudowania – mówi Zbigniew Maćków z Pracowni Projektowej Maćków.

Całość odbywała się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Sam etap projektowania trwał ponad 2 lata.

Mnóstwo architektonicznych „smaczków” – kamienne gzymsy i zworniki, kartusze i kamienne tablice, ceglane elewacje czy krenelaże w otaczających murach – wszystkim tym elementom zostanie przywrócony dawny blask. Inwestorowi i nam zależało na uwypukleniu tych zabytkowych detali. Do tego zupełnie nowe 3 budynki, które muszą pasować i wpisać się w zastany już ogród, tak by całe założenie było spójne, ale też otwarte i przyjazne dla wszystkich – dodaje Zbigniew Maćków.

SUDEA

Nowy budynek, zlokalizowany w centrum całego kwartału będzie wyróżniać się nowoczesną bryłą, przeszkleniami i osadzeniem w ogrodzie. Strefy półprywatne i publiczne oddzielone zostaną od części prywatnych poprzez zróżnicowanie wysokości terenu, murki oporowe i nowe nasadzenia. Inwestor zapowiada, że nie zamierza tworzyć kolejnego zamkniętego osiedla.

Wielu wrocławian mogło zobaczyć już wcześniej wnętrza rewitalizowanych obecnie budynków, odwiedzając organizowane tu wydarzenia takie jak Festiwal Sztuki Współczesnej Survival,  Wrocławska Noc Literatury czy cykl koncertów Overtone.

Jako inwestor wspieramy lokalną kulturę i sztukę, a przy okazji wydarzeń artystycznych zapraszaliśmy gości do naszych wnętrz kilkukrotnie. Efekt zawsze był podobny – zachwyt przestrzenią i parkowym starodrzewiem w ogrodzie. Niewątpliwym atutem historycznych budynków jest wysokość wnętrz sięgająca do ponad 4m. Również w nowo projektowanym budynku wysokości przekroczą 3m – dodaje Agata Tomicka-Stisz z OKRE.

Ceny zaczynają się od 19.800 zł/m2, a kończą na 33.000 zł/m2 w przypadku unikatowych, ponad 200-metrowych penthouse’ów na najwyższych kondygnacjach z ogromnymi przeszkleniami, prywatnymi tarasami i widokiem na ogród.

Realizacja już się rozpoczęła. Trwają prace budowlane przy wspomnianych pierwszych 3 budynkach kompleksu. Sudea powstawać będzie w etapach przez kilka lat, tworząc docelowo nowy fragment miasta z lokalnym centrum spotkań, w miejscu które dotąd było niedostępne dla większości wrocławian.

projekt: Maćków Pracownia Projektowa

zespół: Marta Firganek, Zbigniew Maćków – główny projektant, Katarzyna Mrzewa, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka, Michał Zawadzki – architekt prowadzący; współpraca na etapie koncepcji: Michał Nykiel, Karolina Obuszko

źródło: materiały prasowe OKRE

Czytaj też: Wrocław | Osiedle | Ciekawostki | Detal | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły