Port Rybacki w Tallinie. Polacy zdobyli II miejsce w konkursie

Konkurs polegał na zaprojektowaniu publicznej przestrzeni, która stanie się atrakcyjnym miejscem do życia. Port Rybacki w Tallinie w Estonii to obszar, który podlega intensywnej rewitalizacji i jest częścią projektu tworzenia promenady w centrum miasta. Koncepcja, którą przygotowali architekci z Grupa 5 Architekci i Sirkell & Mall z Estonii zdobyła II miejsce w międzynarodowym konkursie. Projekt obejmował fragment nadmorskiej promenady oraz wielofunkcyjny zespół kapitanatu portu, basenów z saunami, restauracji, hali i targowiska rybnego.

Władze estońskiej stolicy chcą, by miasto zostało otwarte na morze. Istniejący teren portu rybackiego, nieformalne miejsce rozładunku i handlu rybami, położone jest w centrum miasta z widokiem na Creative Hub i Stare Miasto. Bezpośrednimi sąsiadami są Hala Widowiskowo- Sportowa Linehall wybudowana na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980 r. oraz Estońskie Muzeum Sztuki Współczesnej. Na przyległej działce powstaje hotel Kalasadama 10 i Creative Hub. Po drugiej stronie basenu portowego znajduje się dzielnica mieszkaniowa Kalaranna, kolejne obszary modernizowanego portu łączone są nadmorską promenadą.

Projekt konkursowy zakłada budowę  portu rybackiego z budynkami kapitanatu portu oraz targu rybnego. W basenie portu powstanie przystań dla jachtów i łodzi motorowych oraz ruchoma kładka piesza zapewniająca ciągłość nadbrzeżnej promenady.

Przebudowane miejsce ma przyciągać mieszkańców i stać się impulsem rozwoju tej części Tallina. Architekci przygotowali projekt przestrzeni układającej się w formie warstw i tarasów schodzących od północnego narożnika terenu na południe w kierunku centrum miasta. Najwyższe elementy zabudowy (dachy i tarasy budynku kapitanatu) zstępują w kierunku basenów i tarasu kryjącego funkcję targu rybnego usytuowanego na poziomie przyziemia.

Projektując układ zagospodarowania terenu architekci inspirowali się siecią rybacką, stąd widoczne na wizualizacjach formy geometryczne.

Sieć jest bazą projektu, którą można odnaleźć wszędzie, tworzy swoistą megastrukturę, jej forma narasta wraz z zagłębianiem się w przestrzeń działki. Początkowo, na rogu budynku targu przy wejściu na bulwar kształt rybackiej sieci jest zasygnalizowany w formie ławek i luźnych linii posadzki. Następnie jej forma zagęszcza się w rysunku płyt posadzki bulwaru oraz elementów sufitu hali targowej – opisują autorzy projektu.

Dach targu, z zagospodarowaną zielenią w geometrycznych donicach nawiązuje swoją formą do nadmorskiej wydmy. Pochyłe donice z wydmową zielenią pozwalają na grę cieni widoczną z wyższych tarasów portu.

Proponowany budynek portu-mariny to wielofunkcyjny obiekt, który mieści w sobie pomieszczenia obsługi portu, restauracje i kawiarnie oraz przestrzeń do wynajmu komercyjnego. Dach wyposażony jest w tarasy dla gości restauracji oraz dla użytkowników sauny. Na poziomie parteru znajduje się zespół SPA z saunami otwierającymi się w kierunku południowym na zewnętrzne baseny. Całość budynku spięta jest pasem szerokich schodów wspinającym się wzdłuż basenów w kierunku północnym na kolejne tarasy aż po dach budynku.


Zgodnie ze szczegółowym planem portu budynek targu rybnego wykorzystuje różnice poziomów terenu i poziomu wody i mieści się w przyziemiu. Rozległa otwarta przestrzeń pozwala na dogodne rozplanowanie rynku przeznaczonego na handel rybami. Nowoczesne, otwarte wnętrze wypełnione jest światłem dziennym poprzez liczne świetliki umieszczone w dachu, którego część stanowi jednocześnie jeden z tarasów promenady. Powierzchnie handlowe do wynajęcia wyposażono w lady, chłodnie i zamrażarki oraz odpowiednie pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze.

Nadbrzeżna promenada, targ rybny i budynek portu-mariny tworzy spójną urbanistyczną całość przestrzenną z półpublicznym i półprywatnym kąpieliskiem, otwierającym się na publiczny plac. W projekcie przewidziano lokalizację kładki pieszej nad kanałem Kalasadama.

Projekt powstał w zespole autorskim Grupa 5 Architekci w składzie: Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Rafał Grzelewski, Andrzej Gomułka, Przemysław Kaczkowski, Jan Radwański oraz Lembit Tork.

W konkursie zwyciężyła koncepcja, którą przygotowali architekci z pracowni Arhitekt Must. Wizualizację publikujemy na dole strony.

Autorzy projektu: Grupa 5 Architekci, Sirkell & Mall

Czytaj też: Estonia | Miasto | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Zwycięska koncepcja autorstwa Arhitekt Must: