Proste i czytelne. Nowe tablice z nazwami ulic w Gdyni

O tym, że na terenie Gdyni pojawią się nowe tablice z nazwami ulic poinformował tamtejszy Zarząd Dróg i Zieleni. Ich montaż właśnie się rozpoczął.

Tabliczki i pylony z nazwami ulic stanowią element wpływający na wizualny odbiór miasta. Działająca od kilku dni uchwała krajobrazowa w Gdyni (pisaliśmy o tym TUTAJ), dzięki której z miasta znikną pstrokate i nielegalne reklamy oraz wymiana tablic z nazwami ulic sprawią, że miasto będzie po prostu wyglądać lepiej.

Nowe tablice z nazwami ulic pojawiły się przy alei Zwycięstwa w Gdyni. Ich montaż oznacza początek akcji ujednolicania tablic Systemu Identyfikacji Miejskiej. Celem działań jest uporządkowanie miejskiej przestrzeni. Wymienione zostaną wszystkie tablice i pylony na terenie miasta.

System Identyfikacji Miejskiej (SIM) obejmuje cały system oznakowania m. in. ulic i budynków. To dzięki niemu można łatwiej określić swoje położenie na terenie miasta i poruszać się po ulicach. Czytelny system jest ważny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. System opracowany został w 2010 roku, jednak montowane tablice będą utrzymane w jednolitej stylistyce. Obecnie na terenie miasta znajdują się trzy rodzaje tablic z nazwami ulic: niebiesko-białe, biało-czerwone (emaliowane) oraz biało-czerwone (wykonane wg. projektu SIM). Te ostatnie pojawią się na terenie całego miasta.

Tablice z nazwami ulic, które chcemy zastosować na terenie całej Gdyni kolorystyką nawiązują do powojennego oznakowania ulic – na białym tle znajdują się czerwone litery. Takie tabliczki w poprzednich latach zamontowane zostały w Śródmieściu, systematycznie będą wymieniane również w innych częściach naszego miasta – ostatnio takie prace realizowane były właśnie na alei Zwycięstwa. Celem jest uporządkowanie przestrzeni publicznej – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Przy samej alei Zwycięstwa należało wymienić 35 tablic oraz zamontować dziewięć słupków. Wymiana tych elementów kosztowała 40 tysięcy złotych. Co się stanie ze zdjętymi tablicami? Trzy stare tablice, które zdemontowano na alei trafią do zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

W najbliższym czasie uzupełnione lub wymienione zostaną brakujące tablice z nazwami ulic w Śródmieściu, w kolejnych etapach – będziemy realizować prace w pozostałych lokalizacjach. W ostatnim czasie renowację przeszła również część tablic na ul. Morskiej. Niebawem zostaną tam uzupełnione ostatnie tabliczki i cała ul. Morska będzie oznakowana w jednolity i uporządkowany sposób – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni wymienili też pylon kierunkowy na alei Piłsudskiego. W mieście jest 18 starych pylonów kierunkowych, które zastąpione zostaną nowymi wykonanymi według projektu SIM.

fot. M. Mielewski

źródło: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni

Czytaj też: Miasto | Gdynia | Identyfikacja wizualna | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie