Fragment wejścia głównego do Urzędu Telekomunikacyjnego w 1934 i 2024 r. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-G-5376

Rusza cykl “Modernizm na warsztacie”. Zapraszamy na Telegraf!

W dniach 9-26 maja w Warszawie odbędzie się cykl spotkań zorganizowanych w ramach wydarzenia “MODERNIZM NA WARSZTACIE. Zapraszamy na Telegraf!” To dobra okazja do tego, by lepiej poznać zabytkowy gmach Telefonów i Telegrafu przy ul. Nowogrodzkiej 45, ale nie tylko!

“MODERNIZM NA WARSZTACIE. Zapraszamy na Telegraf!” to cykl wykładów i warsztatów, które odbędą się w dniach 9-26 maja 2024 r. Ich celem będzie symboliczne przywrócenie do życia zabytkowego gmachu Telefonów i Telegrafu, który znajduje się przy ulicy Nowogrodzkiej 45 w Warszawie, zanim nastąpi jego pełnoprawna rewitalizacja. To wybitne dzieło modernizmu projektu Juliana Putermana-Sadłowskiego, które – niemal 100 lat temu – było świadkiem odbudowy stolicy i narodzin telegrafu.

Historię budynku i jego tajemnice przybliżą znani varsavianiści, historycy i architekci. Zwieńczeniem cyklu wykładów będą profesjonalne warsztaty z konserwacji metalu. Wydarzenie będzie miało kilka odsłon i podzielone zostało na wykłady, spacer po budynku i warsztaty konserwatorskie.

Plan wydarzeń:

WYKŁADY, godz. 18.00

  • 9 maja, czwartek – Grzegorz Mika “Gmach Poczty i Telegrafu przy Nowogrodzkiej 45 w Warszawie. Architektura budynków pocztowych okresu modernizmu”
  • 17 maja, piątek – prof. Marta Leśniakowska „Niewidoczny modernizm? Kobiety w architekturze Warszawy.”
  • 23 maja, czwartek – Adrian Sobieszczański „Detal architektoniczny okresu modernizmu. Orzeł i jego interpretacja w okresie międzywojennym.”

Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, ul. Pasaż Wiecha 4, Warszawa


SPACER PO DACHU „TELEGRAFU” Z JERZYM S. MAJEWSKIM

18 maja zapraszamy na wyjątkową Noc Muzeów w towarzystwie Jerzego Majewskiego, który opowie nam o Warszawie na dachu Nowogrodzkiej 45 (limit miejsc). Zapisy: warszawa.tonz@gmail.com.

WARSZTATY KONSERWATORSKIE, godz. 10.30

  • 25 i 26 maja zapraszamy na warsztaty konserwatorskie
    Katarzyna i Jakub Polak „Technika konserwacji metalu”
    w tym: tworzenie programu prac konserwatorskich na przykładzie orła i inskrypcji z fasady budynku Telegrafu
  • 25 maja – część merytoryczna
  • 26 maja – część praktyczna

Lokalizacja: Urząd Telefonów i Telegrafu, ul. Nowogrodzka 45, Warszawa

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez ankietę (limit miejsc): https://forms.gle/SFepm3BU1werf1V6A

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział Warszawski przy wsparciu ZEITGEIST Asset Management, firmy odpowiedzialnej za rewitalizację budynku. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym cyklu.

PS o historii budynku możesz przeczytać w naszym artykule. Redaktor Mateusz Markowski zestawił archiwalne zdjęcia ze współczesnymi. Artykuł znajdziesz klikając TUTAJ.

źródło: materiały organizatora

Czytaj też: Modernizm | Warszawa | Historia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie