Elegancko i ze smakiem. Prezentujemy wnętrze autorstwa Studio Wajda!

Studio Wajda, prowadzone przez mgr inż. Annę Wajdę-Szczęsną, zaprezentowało właśnie najnowsze wnętrze, które powstało według projektu pracowni. Elegancko i ze smakiem – tak można w skrócie określić stworzoną przestrzeń.

Istniejący układ funkcjonalno-przestrzenny mieszkania, z przejściowymi pomieszczeniami i dużą, wydzieloną kuchnią, nie spełniał wymagań nowych mieszkańców. Należało przystosować względnie przestronne wnętrze do potrzeb rodziny 2+2. Jedną z wytycznych projektowych było przekształcenie obecnej, doświetlonej światłem dziennym kuchni, na pokój dla dzieci. Dzięki lokalizacji mieszkania na 1 kondygnacji, możliwe było doprowadzenie wszystkich instalacji pod nową lokalizację kuchni, co często w starych kamienicach okazuje się niewykonalne.

Kuchnia miała stać się teraz częścią strefy dziennej, sercem mieszkania, integralną częścią eleganckiego salonu z kątem wypoczynkowym i strefą jadalni. Kuchnia przybrała zatem elegancką formę z wyspą kuchenną z jednostronnie zaokrąglonym, nadwieszonym blatem.

Całość mieszkania podzielona jest przepastnym korytarzem na dwie strefy. W pierwszej strefie, od ulicy, znajdują się dwa główne, reprezentacyjne pomieszczenia, połączone drzwiami. Przestrzeń tą zajmuje część dzienna oraz gabinet do dwustanowiskowej pracy zdalnej (z funkcją pokoju gościnnego). Nowa aranżacja salonu zachęca do kontaktów towarzyskich, zwłaszcza, że klienci użytkują to mieszkanie czasowo, a na stałe mieszkają za granicą. Warto podkreślić, że w mieszkaniu nie ma (i nie będzie) telewizora. Na osi drzwi łączących oba pomieszczenia ustawiono rozkładaną kanapę w kolorze terakoty, stojącą na tle ściany w głębokim, morskim kolorze. Wiszące nad kanapą obrazy, są szczególnie bliskie mieszkańcom, ponieważ zostały namalowane przez członka rodziny, malarza Fritza Ketza.

W drugiej strefie, od strony podwórza, mamy sypialnię rodziców, pokój dzieci oraz łazienkę. Pokój dzieci, w dawnym pomieszczeniu kuchni, domyka piękny, istniejący strop Kleina. Charakter pokoju nadaje tapeta z motywem dżungli, która przechodzi na ścianę z drzwiami oraz na samo skrzydło drzwi. Wzór tapety został specjalnie przeprojektowany przez producenta i dopasowany do wysokości pokoju. Do aranżacji wnętrza dobrałam meble w jasnych, naturalnych materiałach – wyjaśnia architektka.


W sypialni rodziców, głównym elementem jest spore łóżko kontynentalne z materacem o szerokości 180 cm, które przez jakiś czas pomieści i rodziców, i wędrujące po nocach dzieci. W sypialni mamy także ciąg szaf garderobianych i elegancką sofę.

Łazienka musiała spełnić wszystkie potrzeby mieszkańców i pomimo niewielkiej powierzchni zaprojektowano w niej zarówno prysznic jak i małą wannę wolnostojącą. Piec gazowy projektantka ukryła za frontem meblowym dopasowanym kolorystycznie do płytek ściennych. Zaprojektowała też szafki zamykane na kosmetyki i środki czystości.

W strefie wejściowej architekci zdemontowali sufit podwieszany i przywrócili pełną wysokość pomieszczenia (ok. 340 cm). Udało się tu zaprojektować płytkie szafy o zaoblonych formach, żeby wykorzystać sporą szerokość korytarza, ale też nie zaburzyć jego proporcji. W jednym z zaoblonych modułów powstało siedzisko, a w innym dekoracyjne półki.

Projekt uwzględniał zachowanie i renowację istniejących, dwuskrzydłowych drzwi wewnętrznych. Dwie sztuki nowych drzwi, projektantka wybrała jako drzwi z ukrytą ościeżnicą. Z jednej strony miały maksymalnie wtopić się w tło, a z drugiej strony, stanowić kontrast dla zastanych elementów dekoracyjnych.

Na uwagę zasługuje oczywiście istniejąca sztukateria przysufitowa i rozety sufitowe.

Postanowiłam nadać wnętrzu mocnego akcentu, malując je tym samym kolorem farby co drzwi. Imponujące wrażenie robi podłoga warstwowa, dębowa, w układzie jodły węgierskiej, polskiego producenta. Wszystkie meble zostały wykonane z płyt meblowych laminowanych lub lakierowanych. Część zabudów meblowych to efekt przerobienia mebli modułowych z Ikea – dodaje autorka projektu.

Świadomość klientów, Ich wyczucie estetyki i otwartość pozwoliły na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza, którego projektowanie i nadzorowanie dla architektki były designerską przyjemnością.

O pracowni:
Studio Wajda – założycielką i główną projektantką studio Wajda jest mgr inż. Anna Wajda-Szczęsna, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku Architektura i Urbanistyka. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi w pracowni architektonicznej Insomia Szymona Januszewskiego, gdzie pracowała w latach 2010-2020, a praktyki odbyła m.in. w Meksyku i Hiszpanii. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej zdobyła w 2017 roku. Więcej na: studiowajda.pl

Warto dodać, że to nie pierwsza publikacja na temat wnętrz autorstwa Anny Wajdy-Szczęsnej w naszym serwisie. Polecamy również:

źródło: Studio Wajda (studiowajda.pl) / zdjęcia: Natalia Manczak (https://www.instagram.com/manczaknatalia/)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły