Willa Hilarego Majewskiego

Willa Hilarego Majewskiego w Łodzi gotowa do otwarcia.

Willa Hilarego Majewskiego to jeden z najważniejszych budynków w Łodzi. Willa słynnego łódzkiego architekta znajduje się przy ulicy Włókienniczej, która właśnie przechodzi przebudowę, o czym możecie przeczytać TUTAJ.  Natomiast o remontach innych kamienic, które stoją przy Włókienniczej, przeczytacie TUTAJ. Dawna rezydencja miejskiego architekta – z której ten uczynił wizytówkę swojego talentu – ma już niedługo być dostępna dla zwiedzających.

Remont Willi Hilarego Majewskiego był jedną z najbardziej wyczekiwanych, ale też angażujących inwestycji w programie rewitalizacji, a konserwatorzy włożyli mnóstwo pracy w przywrócenie mu świetności. Wnętrza zachwycają bogactwem ozdób. Podczas głównego weekendu obchodów 600-lecia Łodzi mieszkańcy mogli po raz pierwszy w całej okazałości zobaczyć odnowioną willę miejskiego architekta. Wnętrza rezydencji wypełniły się twórczością nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów Wydziału Sztuk Pięknych i Wydziału Sztuk Projektowych łódzkiej ASP.

Efekt przebudowy Włókienniczej 


Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, a na jej wernisażu pojawiły się tłumy. I właśnie taką funkcję dla wyjątkowego zabytku widzi miasto. Charakter kamienicy już wcześniej został zmieniony z mieszkalnego na użytkowy. Utrzymywanie w niej mieszkań komunalnych nie miało sensu, szczególnie przy ogromie prac i funduszy włożonych w odrestaurowanie gmachu.

Efekt przebudowy Włókienniczej 

Willa Hilarego Majewskiego ma być otwarta na mieszkańców i turystów. Mają w niej zagościć wystawy, warsztaty i miejskie działania. Dlatego też nie zostanie ona wydzierżawiona na siedzibę firmy ani biura, ale najprawdopodobniej będzie pełniła funkcję kulturalną, która zapewni do niej dostęp odwiedzającym.

Kim był Hilary Majewski? Urodzony 15 stycznia 1838 r. w Radomiu. Polski architekt, w latach 1872–1892 architekt miejski Łodzi i czołowy projektant miasta. Swoimi realizacjami ukształtował wygląd Łodzi dostrzegalny po dzień dzisiejszy. Jego najważniejsze łódzkie realizacje to: kombinat przemysłowy z wieloma budynkami fabrycznymi Izraela Poznańskiego (obecnie CH Manufaktura), hotel „Grand” przy ul. Piotrkowskiej 72, dom Franciszka Fischera przy ul. Piotrkowskiej 54, willa Matyldy i Edwarda Herbstów, obecnie Rezydencja „Księży Młyn” − oddział Muzeum Sztuki.

źródło: UM Łódź / lodz.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Łódź | Zieleń | Ekologia | whiteMAD na Instagramie