ARCHITEKTURA

Wybraliście najładniejsze mieszkanie w Polsce. To wnętrze w Warszawie

Zakończyliśmy plebiscyt, w ramach którego mogliście wybrać najładniejsze mieszkanie lub wnętrze domu jednorodzinnego w Polsce. W zestawieniu opublikowaliśmy 20 wnętrz, których opisy cieszyły się największą popularnością czytelników whiteMAD w 2023 r. Każdy internauta mógł oddać maksymalnie trzy głosy na różne projekty. W plebiscycie wygrał projekt, którego autorem jest Grzegorz Pniok z pracowni HAUSLAB. W sumie w plebiscycie głosowało 1 625 osób.

TOP 20 wnętrz, które brały udział w głosowaniu znajdziecie na stronie TUTAJ.

I MIEJSCE. Stare meble tworzą tu świetny klimat. Mieszkanie w Warszawie

Projekt: HAUSLAB Grzegorz Pniok
Lokalizacja: Warszawa
Liczba głosów: 407 (21%)

Mieszkanie znajduje się w zespole budynków z 1933 roku w Warszawie. Tak pieczołowicie zaprojektowane wnętrze to rarytas. Architekt zwrócił uwagę na każdy detal i sprawił, że przestrzeń koresponduje z modernistyczną architekturą przedwojennego budynku. Apartament położony jest w zespole budynków “Dom Oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego” z 1933 roku. Historia miejsca jest dużym atutem.

Dbając o historię oraz oryginalny detal architektoniczny budynku, pracowaliśmy nad tym projektem tak, aby zachować największą ilość świadków historii. W mieszkaniu zachowana została oryginalna stolarka drzwiowa i okienna – pieczołowicie odrestaurowana. Oryginalny parkiet został uzupełniony, cyklinowany i na nowo olejowany – opisuje Grzegorz Pniok.

Oryginalnymi elementami są również zaokrąglenia narożników ściany nośnej drzwi wewnętrznych. Ukłonem w stronę historii są meble, których kolorystyka nawiązuje do forniru kredensu w stylu art deco. Ten ostatni pozostał w tym mieszkaniu po poprzednim właścicielu. Ciemny kolor drewna przełamano delikatną zielenią oraz czarnymi akcentami. W sumie apartament ma 87 m kw. powierzchni i składa się z sześciu pomieszczeń.

Wchodząc do mieszkania znajdujemy się w holu. Znaleźć tu można małą szafę na odzież wierzchnią, lustro i taboret. Hol otwiera się na salon z kuchnią, do których prowadzą dwa przejścia ozdobione wspomnianymi już wcześniej zaokrągleniami. Kuchnię wyróżnia wysoka zabudowa wykonana z forniru. Przestrzeń uzupełnia wyspa wyłożona zieloną płytką ceramiczną. Ustawienie wyspy w tym miejscu pozwoliło wizualnie oddzielić strefę kuchenną od jadalnianą. Ta ostatnia składa się z owalnego stołu z krzesłami z rattanu i chromowanych rurek.

architekt Grzegorz Pniok zaprojektował najładniejsze mieszkanie
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors
fot. Mood Authors

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.

II MIEJSCE. Mieszkanie scenografki w Krakowie

Projekt: Lessness
Lokalizacja: Kraków
Liczba głosów: 340 (18%)

To przestrzeń, którą dla siebie stworzyła scenografka i współwłaścicielka studia projektowego Lessness. Mieszkanie znajduje się w Krakowie, w sercu miasta. Jego wnętrze jest jak swego rodzaju opowieść o osobowości właścicielki i jej poczuciu estetyki. Nie ma wątpliwości, że urządzone zostało od serca.

Właścicielka mieszkania z wykształcenia i zawodu jest scenografem. Projektowała scenografie filmowe, telewizyjne i teatralne. Zdobyte doświadczenie sprawiło, że przestrzenie, które urządza nie są szablonowymi rozwiązaniami, ale przedstawiają pewne historie. Jej mieszkanie to efekt 15 lat doświadczeń, a w krakowskim wnętrzu dostrzec można motywy nawiązujące do wzornictwa z lat 80. i 90.

Część dekoracyjnych przedmiotów to zebrane na planach filmowych artefakty. Historia pozostałych jest inna.

Mam też kilka dzieł zaprzyjaźnionych artystów, jak spawana rzeźba – koło, od Kristofa Krane czy surowe grafiki od Michała Tokarza. Kilka moich prac z okresu studiów też doczekało się ekspozycji – mówi właścicielka mieszkania.

Wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce. Bazowymi barwami są biel i czerń, które zestawione zostały z naturalnymi materiałami takimi jak drewno. Przestrzeń uzupełniają też metalowe meble, szklane dodatki i dużo kojących oczy roślin. Widać, że natura w mieszkaniu ma szczególne miejsce.

Dopiero patrząc na wyjątkowe zdjęcie zrobione przez @Migdał Studio w pełni zauważyłam jak bardzo jest wielowątkowe; wielowątkowe bo powstawało na przestrzeni 15 lat, ale równocześnie spójne bo tworzyła go jedna osoba – dodaje lokatorka.

fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio

Więcej zdjęć TUTAJ.

III MIEJSCE. Dom bliźniaczy w Warszawie i jego eklektyczne wnętrze

Projekt: Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz
Lokalizacja: Warszawa
Liczba głosów: 193 (10%)

Jego wnętrze zaprojektowały Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz. To eklektyczna przestrzeń, która  jest wypadkową połączenia różnych gustów właścicieli i odpowiada na ich potrzeby.

Segment w zabudowie bliźniaczej ma 120 m kw. powierzchni. Ma dwa poziomy: parter i piętro. – Nasza pasja do projektowania wnętrz polega na tworzeniu harmonijnych i unikalnych miejsc, które łączą różne style i preferencje – mówią autorki projektu.

Właścicielami budynku jest para, która ma różne poczucie estetyki. Jedno z nich uwielbia minimalizm, a drugie lubi, kiedy otaczająca przestrzeń jest pełna subtelnego blasku i elegancji. Projektantki postanowiły znaleźć wspólny mianownik tych oczekiwań, tworząc świeżą i eklektyczną przestrzeń. We wnętrzu umiejętnie poruszają się między różnymi stylistykami, a efektem jest unikalna i spersonalizowana aranżacja. Minimalizm idzie tutaj w parze z eleganckim blaskiem.

Strefa dzienna została zaprojektowana na parterze. Wyróżnia ją przestronna kuchnia, która została ukryta za lustrzaną zabudową, co pogłębia wrażenie przestrzeni. Kluczowa jest tu geometria, zwłaszcza w przypadku wyspy kuchennej, która składa się z geometrycznych kubikowych form. Wykorzystanie wykończenia, takie jak fornir dębowy, kwarcyt na blacie, a także czarne i szare elementy, tworzą interesujący i geometryczny układ kolorów i faktur.

Przestrzeń jadalni została zaprojektowana w taki sposób, aby można było się tu spotykać z rodziną i przyjaciółmi cześć ta bezpośrednio sąsiaduje z salonem, który ozdobiony został minimalistycznym kominkiem. Kominek ma geometryczne podziały i stanowi centralny punkt salonu. Jego kolor kontrastuje z kolorystyką ścian klatki schodowej w kolorze terakoty. Wnętrze uzupełniono surowym betonowym sufitem, który mimo swojej surowości dekoruje wnętrze swoją fakturą i wzorami.

fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio

Więcej zdjęć wnętrza domu TUTAJ.

Plebiscyt na najładniejsze mieszkanie lub wnętrze domu ze wszystkimi 20 wnętrzami znajdziecie na stronie TUTAJ.

źródło: opracowanie whiteMAD

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Architektura w Polsce | Eklektyzm | Styl Japandi | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej