fot. ZASOBY Studio

Najpiękniejsze wnętrza w Polsce. TOP 20 inspiracji [GŁOSUJ]

Zebraliśmy 20 wnętrz mieszkań i domów, które w 2023 roku cieszyły się największą popularnością wśród czytelników whiteMAD.pl. Publikowane niżej najpiękniejsze wnętrza w Polsce cechuje zróżnicowana estetyka. Są przykłady, które spodobają się fanom minimalizmu, miłośnikom czerni, czy kolorowe, eklektyczne przestrzenie pełne nowoczesnego dizajnu. Lokale mają zróżnicowaną wielkość, znajdziecie tu zarówno małe mieszkania o wielkośći 40 m kw., jak i kilkukrotnie większe. Które z nich jest najlepsze? Pod zestawieniem znajdziecie sondę! Pamiętajcie, że możecie zagłosować na nie więcej niż 3 projekty.

Aktualizacja: głosowanie zakończyliśmy 28 stycznia 2024 r.

Zeszłoroczne zestawienie TOP 10 najładniejszych wnętrz w Polsce znajdziecie TUTAJ.

1. MA ŚWIETNY KLIMAT. MIESZKANIE SCENOGRAFKI W KRAKOWIE

Projekt: Lessness
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 95 m kw.

To przestrzeń, którą dla siebie stworzyła scenografka i współwłaścicielka studia projektowego Lessness. Mieszkanie znajduje się w Krakowie, w sercu miasta. Jego wnętrze jest jak swego rodzaju opowieść o osobowości właścicielki i jej poczuciu estetyki. Nie ma wątpliwości, że urządzone zostało od serca.

Właścicielka mieszkania z wykształcenia i zawodu jest scenografem. Projektowała scenografie filmowe, telewizyjne i teatralne. Zdobyte doświadczenie sprawiło, że przestrzenie, które urządza nie są szablonowymi rozwiązaniami, ale przedstawiają pewne historie. Jej mieszkanie to efekt 15 lat doświadczeń, a w krakowskim wnętrzu dostrzec można motywy nawiązujące do wzornictwa z lat 80. i 90.

Część dekoracyjnych przedmiotów to zebrane na planach filmowych artefakty. Historia pozostałych jest inna.

Mam też kilka dzieł zaprzyjaźnionych artystów, jak spawana rzeźba – koło, od Kristofa Krane czy surowe grafiki od Michała Tokarza. Kilka moich prac z okresu studiów też doczekało się ekspozycji – mówi właścicielka mieszkania.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


2. MIESZKANIE W KAMIENICY NA STAREJ OCHOCIE. OCALONO W NIM STARY PIEC

Projekt: Katarzyna Baumiller Studio
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 75 m kw.

Mieszkanie znajduje się w kamienicy z lat 30. na warszawskiej Starej Ochocie. Do mieszkania dochodzi się klatką schodową ze schodami z bordowego lastryko, z prostymi, mosiężnymi lampami sprzed dziesiątków lat. Ta skromna dawka autentycznych, modernistycznych detali pozostaje w zgodzie z elewacją utrzymaną w tym stylu.

Piotr jest kardiologiem, lecz jego pasją jest sztuka. Szukał mieszkania, w którym czytelna jest estetyczna jakość miejsca. Niestety mieszkanie kilka lat wcześniej przeszło gruntowny remont i jego modernistyczny charakter został utracony. Wyzwaniem, jakiego podjęła się architektka, było odnalezienie pierwotnego ducha tego miejsca, uzupełnione o ważny aspekt – wygodę i funkcjonalność.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


3. KOLOROWE MIESZKANIE WE WROCŁAWIU

Projekt: Habitat Wnętrza
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 72 m kw.

Mieszkanie położone jest przy ulicy Miedzianej we Wrocławiu. To atrakcyjna lokalizacja, która umożliwia mieszkańcom bliski kontakt z naturą. Wnętrze zaprojektowała Agata Pierożyńska ze studia Habitat Wnętrza.

Jak stworzyć wymarzoną przestrzeń do życia? Najlepiej wypełnić ją designem, który jest bliski sercu właścicieli. Dobrze o tym wie projektantka Agata Pierożyńska z Habitat Wnętrza, która zaprojektowała wnętrze opisywanego mieszkania. Ciepłe barwy mebli i dodatków otulają mieszkańców nawet w mroźne dni, a mgliste światło stwarza unikalny klimat.

Wnętrze zostało zaprojektowane w duchu lat 40. i 50. XX wieku. Kluczowym założeniem było wprowadzenie przytulnego charakteru w ascetyczne przestrzenie od dewelopera. Ilość drewnianych dodatków oraz delikatnych kolorów była kluczowa, dla uzyskania domowego klimatu. W sumie powierzchnia całego mieszkania wynosi niemal 72 m kw.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


4. MA 60 M KW. RODZINNE MIESZKANIE W GDYNI

Projekt: em2 Pracowania Projektowa
Lokalizacja: Gdynia
Powierzchnia: 60 m kw.

To przestrzeń do życia dla młodej rodziny. Rodzinne mieszkanie znajduje się w budynku z lat 50. Jego nowe wnętrze to dzieło Elżbiety Sawickiej z pracowni em2 Pracownia Projektowa.

W sumie mieszkanie składa się z salonu połączonego z kuchnią, sypialni z gabinetem, łazienki i holu. Lokal położony jest w dzielnicy Wzgórze Świętego Maksymiliana. To atrakcyjna architektonicznie i urbanistycznie część miasta. Dominuje tu zabudowa z lat 50., która nawiązuje do modernizmu. Budynki mieszkalne mają swoją unikalną estetykę i stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego Gdyni.

Pracując nad projektem wnętrza architektka chciała z szacunkiem odnieść się do okresu, w którym powstała ta część miasta. Pierwszym krokiem było zaplanowanie nowego układu funkcjonalnego, aby dopasować go do potrzeb nowych mieszkańców. W efekcie połączono kuchnię z salonem, tworząc przestrzeń, która sprzyja komunikacji i integracji między mieszkańcami.

Chcieliśmy utrzymać delikatną, wizualną granicę między kuchnią, a resztą salonu. W tym celu zachowaliśmy fragment oryginalnej ściany, która tworzy zaokrągloną ramę dla kuchni – opisuje Elżbieta Sawicka.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


5. DOM BLIŹNIACZY W WARSZAWIE I JEGO EKLEKTYCZNE WNĘTRZE

Projekt: Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 120 m kw.

Dom bliźniaczy w Warszawie zyskał wnętrze, które zaprojektowały Aleksandra Hyz i Aleksandra Mętlewicz. To eklektyczna przestrzeń, która  jest wypadkową połączenia różnych gustów właścicieli i odpowiada na ich potrzeby.

Segment w zabudowie bliźniaczej ma 120 m kw. powierzchni. Ma dwa poziomy: parter i piętro. – Nasza pasja do projektowania wnętrz polega na tworzeniu harmonijnych i unikalnych miejsc, które łączą różne style i preferencje – mówią autorki projektu.

Właścicielami budynku jest para, która ma różne poczucie estetyki. Jedno z nich uwielbia minimalizm, a drugie lubi, kiedy otaczająca przestrzeń jest pełna subtelnego blasku i elegancji. Projektantki postanowiły znaleźć wspólny mianownik tych oczekiwań, tworząc świeżą i eklektyczną przestrzeń. We wnętrzu umiejętnie poruszają się między różnymi stylistykami, a efektem jest unikalna i spersonalizowana aranżacja. Minimalizm idzie tutaj w parze z eleganckim blaskiem.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


6. MODERNISTYCZNY DOM NA ŻOLIBORZU PO REMONCIE

Projekt: Marta Matelier – Autorska Pracownia Architektury Wnętrz
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 450 m kw.

Remont pokazał, jak wielki potencjał tkwi w starych, modernistycznych budynkach. Dom na Żoliborzu w Warszawie zyskał nowe wnętrze. Za jego projekt odpowiada Marta Matelier, która prowadzi pracownię Matelier Autorska Pracownia Architektury Wnętrz.

Budynek położony jest w jednej z uliczek Starego Żoliborza. To skromna, modernistyczna architektura, której mocną stroną jest detal – półkoliste schody prowadzące na taras i okrągłe okna. Budynek został wyremontowany dzięki nowym właścicielom. Zachowano przedwojenne mury od strony ulicy, które znajdują się w rejestrze zabytków. Rewolucja nastąpiła wewnątrz.

Wszystko zostało w nim stworzone od podstaw. Na samym początku projektu powstał konceptualny zamysł, by zachować ducha modernizmu lat 30. XX wieku, przy jednoczesnym przełamaniu go nowoczesną formą i detalami – tłumaczy architektka.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


7. Z KOLORAMI LATA. MIESZKANIE NA OSIEDLU W ŻYRARDOWIE

Projekt: Karina Roman, właścicielka studia projektowego P/art
Lokalizacja: Żyrardów
Powierzchnia: 55 m kw.

Projekt wnętrza powstał dla młodej pary, która początkowo swoje mieszkanie wyobrażała sobie zupełnie inaczej. Mieszkanie położone jest na nowym osiedlu w Żyrardowie, urządziła go Karina Roman, właścicielka studia projektowego P/art.

Mieszkają tu Karolina i Sebastian. Karolina lubi kolory i dodatki vintage, z kolei Sebastian najlepiej czuje się w prostych i nowoczesnych formach. Zamiast dominujących bieli, czerni czy odcieni szarości w tym mieszkaniu rządzą jednak intensywne barwy. Głównym celem projektu było stworzenie miejsca, które będzie jednocześnie przytulne i proste. Założeniem było także wykorzystanie naturalnych materiałów i kolorów, które spodobają się parze mieszkańców. Dlatego we wnętrzu nie zabrakło ciepłego beżu, drewna, żółci, zieleni oraz koloru terakoty i niebieskiego.

Projektantka postanowiła wprowadzić drobne zmiany w układzie funkcjonalnym.

Modyfikując układ mebli w strefie dziennej, zaproponowanej przez dewelopera, (która była największym wyzwaniem), pomieszczenie zyskało więcej przestrzeni i wygody. Część dzienna to połączenie kuchni z salonem, ze stołem i wyspą postawioną centralnie, pełna dziennego światła – opisuje autorka projektu.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


8. LUKSFERY NADAŁY MU LEKKOŚCI. MIESZKANIE NA ŻOLIBORZU W WARSZAWIE

Projekt: Jagoda Sergiel
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 63 m kw.

Mieszkanie znajduje się w nowym budynku na Żoliborzu w Warszawie. Wnętrze zaprojektowała Jagoda Sergiel. Architektka stworzyła eklektyczną przestrzeń, w której umiejętnie zestawiła różne motywy. To wizualny, ale bardzo przyjemny miks. Przestrzeń na zdjęciach uwiecznił zespół ZASOBY Studio.

Projekt powstał dla rodziny z dwiema córkami, które korzystają z mieszkania w roku szkolnym, a na weekendy wyjeżdżają do rodzinnego domu. W sumie mieszkanie ma 63 m kw. powierzchni. Projektantka nie musiała przeprowadzać dokładnej analizy oczekiwań klientów. Współpracowała z nimi już wcześniej, dlatego dobrze znała ich gust i preferencje. To znacznie przyspieszyło prace.

Właściciele pragnęli stworzenia wnętrza, które będzie lekko nawiązywało do stylu vintage i retro. Jednocześnie chcieli, by przebywając w środku można było poczuć się jak w paryskiej kamienicy.

Córki inwestorów uwielbiają styl retro, antyki, sztukę i książki – jak mówią sami Inwestorzy – mają „stare dusze”. Chciałam stworzyć przestrzeń utrzymaną w artystycznym klimacie vintage, gdzie będą mogły uczyć się i realizować swoje pasje – wyjaśnia Jagoda Sergiel.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


9. PEŁNE KOLORÓW I DESIGNU. MIESZKANIE NA PRADZE W WARSZAWIE

Projekt: MISTOVIA
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 45 m kw.

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni MISTOVIA. Mieszkanie Pauliny i Gustawa znajduje się na Pradze w Warszawie. Wnętrze to postmodernistyczny miks odważnych wzorów, wyrazistych faktur i nieoczywistych kolorów. Mieszkanie wypełniły meble od młodych, polskich projektantów, które zestawiono z meblami vintage i klasykami designu.

Gospodarzami tego mieszkania są Paulina i jej jamnik Gustaw. Paulina na co dzień pracuje w branży kreatywnej jako art directorka, dlatego z dużą świadomością podeszła do wyboru pracowni. Projekty Marcina z biura Mistovia znała z Instagrama, bardzo podobała jej się estetyka projektowanych przez niego wnętrz.

Myślę, że klientka zrobiła mocny research, jeśli chodzi o biura projektowe. Świadomy i przemyślany wybór, pozwolił na owocną współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu. Możliwe, że przez to, że nasze pierwsze spotkanie odbyło się w Wozownia Bar, to ten styl miał kontynuację we wnętrzu. Paulina była bardzo otwarta na odważniejsze pomysły – wspomina Marcin.

W sumie mieszkanie na Pradze w Warszawie ma 45 m kw. powierzchni. Lokal położony jest na powojennym osiedlu Praga II, które w latach 50-tych XX wieku zaprojektowali architekci Jerzy Gieysztor i Jerzy Kumelowski w stylu socrealizmu.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


10. EKLEKTYZM W STYLU VINTAGE. ZAGLĄDAMY DO MIESZKANIA PROJEKTANTKI CERAMIKI!

Projekt: Karolina Zimnicka
Lokalizacja: Gdańsk

Eklektyzm w stylu vintage – tak można określić wnętrze mieszkania znajdującego się w jednej z kamienic na gdańskiej Oliwie.  Mieszka tu Karolina Zimnicka, projektantka ceramiki i właścicielka marki Nomad Ceramics wraz z rodziną i psem Akim. W eklektycznym klimacie znajdziemy nowoczesne meble z showroomu, przeplatane perełkami vintage z epoki PRL-u oraz sztuką: obrazami i ceramicznymi pracami autorstwa gospodyni.

Ceramiczne wazony i dekory zdają się stanowić serce tego wnętrza. Karolina Zimnicka od zawsze zajmowała się projektowaniem wzornictwa: od odzieży, poprzez zabawki po meble. Od dwóch lat prowadzi pracownię ceramiczną, którą od niedawna przeniosła na teren Stoczni Gdańskiej. Tam tworzy swoje prace, głównie dekoracyjne wazony, ale też lampy czy dekory oraz płaskorzeźby.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


11. PIĘKNO BARW I FAKTUR. KOLOROWE WNĘTRZE DOMU W GDAŃSKU

Projekt: bo/sko
Lokalizacja: Gdańsk
Powierzchnia: 185 m kw.

To projekt pracowni bo/sko. Kolorowe wnętrze domu powstało dla młodego małżeństwa z dzieckiem i psem. Królują tu odważne zestawienia barw, dzięki którym przestrzeń jest pełna energii.

Jego powierzchnia to 185 m kw. Projekt “Dom185” od pracowni bo/sko to wnętrze domu szeregowego, który znajduje się w Gdańsku. Projektantki musiały stworzyć sporej wielkości przestrzeń, która będzie atrakcyjna wizualnie i w pełni funkcjonalna. W sumie dom ma trzy kondygnacje, hall wejściowy znajduje się na poziomie 0 wraz z garażem i siłownią. Na pierwszym piętrze znajduje się część dzienna: kuchnia oraz pokój dzienny z jadalnią oraz łazienka, rozdzielone klatką schodową. Kolejne piętro to część prywatna: sypialnia właścicieli, gabinet, pokój dziecka i łazienka.

Aby stworzyć eklektyczne wnętrze projektantki sięgnęły po naturalne materiały, głębokie kolory i wykorzystały geometrię. Znaleźć tu można elementy w kolorach zielonym, bordowym, różowym i złamanej bieli.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


12. WNĘTRZE DOMU W GDAŃSKU JEDNYM Z NAJŁADNIEJSZYCH W POLSCE

Projekt: IFA Group
Lokalizacja: Gdańsk
Powierzchnia: 230 m kw.

To jedno z najbardziej klimatycznych przestrzeni, o których ostatnio pisaliśmy. Wnętrze domu położonego w Gdańsku zaprojektował Kamil Domachowski z pracowni IFA Group. Realizacja zdobyła III nagrodę w kategorii wnętrza prywatne w konkursie Wnętrze Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz.

Opisywane wnętrze znajduje się w budynku położonym na jednym z gdańskich osiedli domów jednorodzinnych. Jego projekt architekt przygotował we współpracy z inwestorem. Ten ostatni miał jasne oczekiwania wobec wystroju i funkcjonalności. Kuchnia, jadalnia oraz salon miały być przestrzenne, otwarte na siebie, ale bez pozostawiania zbędnej powierzchni. Właściciele chcieli też mieć duże okno w kuchni oraz stół w jadalni z wydzielonym miejscem na zabawę i naukę dla dziecka.

W efekcie te trzy wspomniane pomieszczenia stały się centralnym punktem domu, w którym domownicy spędzają większość czasu. Innym ważnym pomieszczeniem jest czytelnia, która ma aż 4 metry wysokości.

Jeżeli chodzi o ekspozycję okien względem światła, nie zawsze duże okna zlokalizowane na południe są korzystne dla funkcjonowania domu. Budynek łatwiej nagrzać, ale dużo trudniej schłodzić od przegrzania. Taki proces wymaga o wiele więcej energii. Okna w tym projekcie „kontrolują” światło dzienne. Ponadto służą do kadrowania widoków – są skierowane ku górze, aby widzieć niebo, lub przy gruncie, aby cieszyć się widokiem zieleni – mówi Kamil Domachowski, architekt z pracowni IFA Group.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


13. MIESZKANIE PRZY ULICY MOSTOWEJ W KRAKOWIE, CZYLI EKLEKTYZM W SUBTELNYM WYDANIU

Projekt: One Desk
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 74 m kw.

Mieszkanie przy ulicy Mostowej w Krakowie zaprojektowane zostało przez architektów z pracowni One Desk. Co ciekawe, zanim przystąpili do projektowania mieszkania, znali już jego wnętrze.

Nasza znajomość z mieszkaniem na krakowskim Kazimierzu rozpoczęła na długo, zanim jego właściciele zgłosili się do naszej pracowni z prośbą o projekt wnętrz. Znaliśmy to mieszkanie, a w zasadzie jeden konkretny kadr bardzo dobrze. Poprzedni właściciele mieli bowiem imponująca bibliotekę, sięgającą wysokiego na prawie 4 metry sufitu, widoczną z poziomu ulicy, która była naszą codzienną drogą do domu. Sekretnie zerkając w kierunku okna fantazjowaliśmy o tym jak wygląda reszta mieszkania. Jakie było nasze zdziwienie, kiedy kilka lat później okazało się, że możemy nie tylko zaspokoić naszą ciekawość, ale też zaaranżować je na nowo – tłumaczą przedstawiciele One Desk.

Mieszkanie przy ulicy Mostowej, podobnie zresztą jak kamienica i cała okolica, w której się znajduje, miało niesamowity klimat. Mając taką bazę projektową, punktem wyjścia do pracy nad tą przestrzenią było założenie „Primum non nocere”, czyli „Po pierwsze nie szkodzić”. Najtrudniejszym zadaniem projektowym, przed którym stanęli projektanci, było otwarcie dość ciasnej i ciemnej przestrzeni strefy dziennej i odpowiednie jej doświetlenie. Usunięcie ściany pomiędzy salonem a kuchnią okazało się niewystarczające, wciąż pozostawało uczucie ciasnoty.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


14. MAŁA JAPONIA W GDAŃSKU. W TYM MIESZKANIU DOPRACOWANO KAŻDY DETAL

Projekt: Sikora Wnętrza
Lokalizacja: Gdańsk

Jego projekt przygotował Jan Sikora, prowadzący autorską pracownię projektową Sikora Wnętrza. Architekt stworzył w mieszkaniu klimat, który garściami czerpie ze stylu japandi. Przestrzeń z genialnym widokiem na centrum Gdańska powstała dla japońsko-amerykańskiej pary.

Zadanie było niezwykłe: stworzenie dla pary japońsko-amerykańskiej wakacyjnego apartamentu z widokiem na 1000 lat historii Gdańska. Oto na szczycie gdańskiej kamienicy, na Wyspie Spichrzów, powstała dwukondygnacyjna przestrzeń z perspektywą na dachy ceglanych kamienic oraz na Motławę. Za tym niezwykłym projektem wnętrza inspirowanego Japonią stoi pracownia Sikora Wnętrza.

Styl japandi to połączenie skandynawskiej funkcjonalności i japońskiego rustykalnego minimalizmu, które razem dają poczucie sztuki, natury i prostoty. Ta fuzja tworzy idealne połączenie funkcji i formy, skupiając się na czystych liniach i jasnych przestrzeniach. We wnętrzu projektu Sikora Wnętrza uzupełnieniem jest kolor, widoczny m.in. w salonie (błękitna ściana i grzejnik w tym samym kolorze), czy wzorzysta łazienka.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


15. MIESZKANIE NA ŻOLIBORZU ARTYSTYCZNYM OD MILI MŁODZI LUDZIE

Projekt: Mili Młodzi Ludzie
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 76 m kw.

Mieszkanie na Żoliborzu Artystycznym to 76 metrowe wnętrze pełne kolorów, geometrycznych kształtów i nieoczywistych rozwiązań. Autorami wnętrza są architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie. Piękne zdjęcia powstały za sprawą ONI Studio. 

Właścicielem mieszkania o powierzchni 76 m2 jest małżeństwo z małym dzieckiem i posiada dużą wiedzę z zakresu architektury. Główną wytyczną dla projektu było nawiązanie do estetyki Bauhausu, który ma ponad stuletnią historię. Fascynacja właścicieli modernizmem przełożyła się na geometryczne kształty i proste surowce. W mieszkaniu dominują przygaszone kolory podstawowe, dopełnione wyrazistymi kontrastowymi akcentami. Króluje tu lastryko, a ściany mają duże powierzchnie do ekspozycji dzieł sztuki z kolekcji właścicieli.

Ważną część projektu stanowią starannie wyselekcjonowane meble. W jadalni znajduje się okrągły stół z drewnianą bazą oraz proste kolorowe krzesła, nad którym wisi kryształowa lampa, bezpośrednio odwołująca się do projektów Bauhausu. W salonie telewizor zastąpiono ekranem projekcyjnym.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


16. TUTAJ LICZYŁ SIĘ KAŻDY DETAL. ZAGLĄDAMY DO MIESZKANIA MAGDY I ARTURA

Projekt: Agata Knorowska, iHome
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 360 m kw.

To przestrzeń, którą dla Magdy i Artura stworzyła architektka Agata Knorowska we współpracy z projektantami z biura projektowego iHome. Mieszkanie ma dużą powierzchnię, która wymagała sporego nakładu pracy i przemyślanych rozwiązań. Z pomocą iHome realizacja projektu była szybsza i prostsza.

Mieszkanie znajduje się w budynku na osiedlu Ażurowych Okiennic w Warszawie. To atrakcyjnie położony kompleks na Mokotowie. Budynki sąsiadują z Potokiem Służewieckim, którego obecność jest tutaj atutem. Choć osiedle ma już niemal dziesięć lat to ciągle należy do najlepiej zaprojektowanych w stolicy. Nic w tym dziwnego! Jego projekt stworzyli architekci z pracowni JEMS, którzy na swoim koncie mają wiele genialnych realizacji. Osiedle zdobyło nawet Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy za najlepiej zaprojektowane w stolicy. Właśnie w tym zakątku Warszawy postanowili zamieszkać nasi bohaterowie.

Apartament ma 360 m kw. powierzchni. To ogromna przestrzeń, dlatego inwestorzy poprosili o pomoc ekspertów. Zespół iHome i architektka Agata Knorowska musieli dokładnie poznać potrzeby właścicieli, ich oczekiwania w kwestii estetyki i inteligentnych rozwiązań. Celem było stworzenie miejsca do życia, które będzie skrojone na miarę. Magda i Artur dobrze wiedzieli, w jakiej przestrzeni chcą żyć. Mieszkanie miało mieć współczesny, miejski charakter, który koresponduje ze stylem całego budynku. Chcieli, aby wnętrze było eleganckie i dopracowane w każdym szczególe. To ich dom, dlatego równie ważne było nadanie całości przytulnego charakteru, zadbanie o bezpieczeństwo i sięgnięcie po nowoczesne technologie typu smart home, które sprawią, że mieszkanie tu będzie po prostu przyjemniejsze.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


17. CZARNE WNĘTRZE Z ZIELENIĄ ZA OKNAMI. TO DOM POD WARSZAWĄ

Projekt: Katarzyna Arsenowicz, Arsenowicz Design
Lokalizacja: okolice Warszawy
Powierzchnia: 300 m kw.

To raj dla fanów minimalistycznych przestrzeni. Wnętrze podwarszawskiego domu jest zatopione w czerni. Jednak umiejętne dobranie materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków sprawiło, że miejsce jest jednocześnie przytulne. Efekt osiągnęła architektka Katarzyna Arsenowicz, która odpowiada za aranżację budynku.

Jego powierzchnia to niemal 300 m kw. Właściciele marzyli o minimalistycznych wnętrzach, czystych, stonowanych, z przewagą jednego koloru – czerni. Parterowy dom, który kupili niedaleko Warszawy, wydawał się idealny, miał tylko jedną wadę – elewację. Nie pasowała do ich koncepcji. Poprosili więc architektkę Katarzynę Arsenowicz o zaprojektowanie wnętrz i przy okazji „drobną” korektę fasady, która kuła ich w oczy. Zaczęli od tego, jak dom ma wyglądać wewnątrz, ale widok zewnętrzny wciąż nie dawał im spokoju. Pomyśleli więc: skoro wiodącym kolorem w całym domu ma być czerń, pomysł na kolorystykę elewacji sam się nasuwa. – Poprawmy proporcje i obłóżmy elewację pionowymi, czarnymi deskami – zaproponowała projektantka. Zapadła decyzja, że deski powinny wyglądać na spalone.  Właściciele zdecydowali się na modrzew syberyjski, który poddano działaniu ognia a następnie szczotkowaniu i zabezpieczeniu olejem.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


18. DOM NA SKRAJU KAMPINOSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Projekt: Dawid Konieczny
Lokalizacja: okolice Warszawy

Dom na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego to nie tylko świetna architektura, ale także wspaniałe wnętrze zaprojektowane przez Dawida Koniecznego. Malownicza sceneria Kampinoskiego Parku Narodowego była czynnikiem decydującym o wyborze lokalizacji pod budowę domu dla inwestorów. Inwestorzy na co dzień pracujący w branży reklamowej szukali dla swojej rodziny miejsca do życia z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

To właśnie sceneria oraz bryła budynku były inspiracją do stworzenia miejsca wyciszającego i sprzyjającego relaksowi. Barwy ziemi jako paleta kolorów świetnie sprawdziły się w tym wypadku. Obszerna przestrzeń dzienna składająca się kuchni wykonanej z forniru z półwyspem z kwarcytu Griss Supreme, stół wraz z krzesłami wykonany z dębu. Część salonu tworzy kanapa przywieziona z poprzedniego mieszkania, wraz z krzesłami SE 68 projektu Egona Eiermann’a, stolik i dywan z kolekcji Zara Home, Lampa Ferm Living oraz komoda od Tylko.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


19. MA 75 M KW. KOLOROWE MIESZKANIE W CENTRUM KRAKOWA

Projekt: Matuszewski Studio
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia: 75 m kw.

Jego projekt przygotował Krzysztof Matuszewski z pracowni Matuszewski Studio. Kolorowe mieszkanie położone jest w centrum Krakowa. Wnętrze to eklektyczna przestrzeń, która pełna jest różnych faktur i kolorów. Zestawione razem wyglądają świeżo i nowocześnie.

Centralnym punktem mieszkania jest jasnozielony trzon z ryflowanym gzymsem. Umieszczono w nim funkcje pomocnicze, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Od strony wejścia jest fragment szafy na kurtki, a od strony sypialni szafa na ubrania i pralnia. Część ta od strony salonu przeobraża się w kuchnię. Trzon przenika przez poszczególne pomieszczenia i nie jest bezpośrednio z żadnym połączony.

Wchodząc do salonu w oczy rzuca się komoda ze sklejki. Dalej widać przestrzeń wypoczynkową z kanapą, a następnie jadalniany stół z zestawem kolorowych krzeseł i obrazem Krabonszcza na ścianie.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.


20. STARE MEBLE TWORZĄ TU ŚWIETNY KLIMAT. MIESZKANIE W WARSZAWIE

Projekt: HAUSLAB Grzegorz Pniok
Lokalizacja: Warszawa

To przestrzeń z charakterem. Mieszkanie znajduje się w zespole budynków z 1933 roku w Warszawie. Jego wnętrze zaprojektował Grzegorz Pniok z pracowni HAUSLAB.

Tak pieczołowicie zaprojektowane wnętrze to rarytas. Architekt zwrócił uwagę na każdy detal i sprawił, że przestrzeń koresponduje z modernistyczną architekturą przedwojennego budynku. Apartament położony jest w zespole budynków “Dom Oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego” z 1933 roku. Historia miejsca jest dużym atutem, wykorzystał to architekt.

Dbając o historię oraz oryginalny detal architektoniczny budynku, pracowaliśmy nad tym projektem tak, aby zachować największą ilość świadków historii. W mieszkaniu zachowana została oryginalna stolarka drzwiowa i okienna – pieczołowicie odrestaurowana. Oryginalny parkiet został uzupełniony, cyklinowany i na nowo olejowany – opisuje Grzegorz Pniok.

Oryginalnymi elementami są również zaokrąglenia narożników ściany nośnej drzwi wewnętrznych. Ukłonem w stronę historii są meble, których kolorystyka nawiązuje do forniru kredensu w stylu art deco. Ten ostatni pozostał w tym mieszkaniu po poprzednim właścicielu. Ciemny kolor drewna przełamano delikatną zielenią oraz czarnymi akcentami.

Więcej zdjęć wnętrza TUTAJ.

Które wnętrza w Polsce są najpiękniejsze? W sondzie można oddać maksymalnie trzy głosy!

Najpiękniejsze wnętrze w Polsce to...

  • 20. STARE MEBLE TWORZĄ TU ŚWIETNY KLIMAT. MIESZKANIE W WARSZAWIE (21%, 407 Votes)
  • 1. MA ŚWIETNY KLIMAT. MIESZKANIE SCENOGRAFKI W KRAKOWIE (18%, 340 Votes)
  • 5. DOM BLIŹNIACZY W WARSZAWIE I JEGO EKLEKTYCZNE WNĘTRZE (10%, 193 Votes)
  • 7. Z KOLORAMI LATA. MIESZKANIE NA OSIEDLU W ŻYRARDOWIE (10%, 184 Votes)
  • 3. KOLOROWE MIESZKANIE WE WROCŁAWIU (6%, 113 Votes)
  • 6. MODERNISTYCZNY DOM NA ŻOLIBORZU PO REMONCIE (5%, 104 Votes)
  • 2. MIESZKANIE W KAMIENICY NA STAREJ OCHOCIE. OCALONO W NIM STARY PIEC (4%, 83 Votes)
  • 4. MA 60 M KW. RODZINNE MIESZKANIE W GDYNI (4%, 81 Votes)
  • 10. EKLEKTYZM W STYLU VINTAGE. ZAGLĄDAMY DO MIESZKANIA PROJEKTANTKI CERAMIKI! (3%, 61 Votes)
  • 14. MAŁA JAPONIA W GDAŃSKU. W TYM MIESZKANIU DOPRACOWANO KAŻDY DETAL (3%, 56 Votes)
  • 16. TUTAJ LICZYŁ SIĘ KAŻDY DETAL. ZAGLĄDAMY DO MIESZKANIA MAGDY I ARTURA (3%, 54 Votes)
  • 13. MIESZKANIE PRZY ULICY MOSTOWEJ W KRAKOWIE, CZYLI EKLEKTYZM W SUBTELNYM WYDANIU (3%, 50 Votes)
  • 12. WNĘTRZE DOMU W GDAŃSKU JEDNYM Z NAJŁADNIEJSZYCH W POLSCE (2%, 38 Votes)
  • 9. PEŁNE KOLORÓW I DESIGNU. MIESZKANIE NA PRADZE W WARSZAWIE (2%, 37 Votes)
  • 18. DOM NA SKRAJU KAMPINOSKIEGO PARKU NARODOWEGO (1%, 29 Votes)
  • 19. MA 75 M KW. KOLOROWE MIESZKANIE W CENTRUM KRAKOWA (1%, 29 Votes)
  • 17. CZARNE WNĘTRZE Z ZIELENIĄ ZA OKNAMI. TO DOM POD WARSZAWĄ (1%, 26 Votes)
  • 15. MIESZKANIE NA ŻOLIBORZU ARTYSTYCZNYM OD MILI MŁODZI LUDZIE (1%, 17 Votes)
  • 11. PIĘKNO BARW I FAKTUR. KOLOROWE WNĘTRZE DOMU W GDAŃSKU (1%, 17 Votes)
  • 8. LUKSFERY NADAŁY MU LEKKOŚCI. MIESZKANIE NA ŻOLIBORZU W WARSZAWIE (1%, 16 Votes)

Total Voters: 1 625

Loading ... Loading ...

PS zobacz też plebiscyt na NAJPIĘKNIEJSZY DOM W POLSCE (EDYCJA 2023) TUTAJ.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Architektura w Polsce | Eklektyzm | Styl Japandi | whiteMAD na Instagramie