Boya-Żeleńskiego

Zakończono trzeci etap remontu gmachu przy Boya-Żeleńskiego 4 w Warszawie

Pod koniec ubiegłego roku zakończył się remont fasady budynku przy ul. Boya-Żeleńskiego 4 od strony skweru Mieczysława Fogga. Była to kontynuacja prac rozpoczętych w 2022 r. Wówczas przy udziale miejskiej dotacji wyremontowano połowę tej elewacji oraz północną elewację szczytową. Łącznie na ten remont miasto przeznaczyło 570 tys. zł.

Zespół trzech nowoczesnych budynków mieszkalnych Towarzystwa Kredytowego Miejskiego zaprojektował wybitny architekt Bohdan Pniewski, o którym pisaliśmy TUTAJ. Blok przy ul. Boya-Żeleńskiego 4 jest jego częścią. Zespół urbanistyczny w swoim układzie inspirowany był renesansowymi placami miejskimi włoskich miast i jest w Warszawie cennym przykładem funkcjonalistycznego założenia architektonicznego o przeznaczeniu mieszkalnym.

Gmach przy Boya-Żeleńskiego 4 w 2021 r. Autor zdjęcia: bonczek_hydroforgroup/fotopolska.eu


Do 1939 roku wokół półotwartego zielonego dziedzińca, dziś skweru Mieczysława Fogga, ukończono żelbetową konstrukcję szkieletową budynków. Wybuch wojny przerwał prace, do których wrócono po 1945 roku i ostatecznie ukończono w 1949 r. Po wojnie fasady wykończono okładziną z płyt piaskowca z dekoracyjnymi pasami z czarnego kwarcytu oraz tynkiem szlachetnym z dodatkiem kruszyw i miki. Podcień w przyziemiu w formie zbliżonej do arkad nadaje budynkom lekkości, mimo ich znacznych rozmiarów. Wzdłuż ostatniej kondygnacji ciągną się szerokie tarasy.

Rok 1948, budowa bloków. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rok 1948, budowa bloków. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prace remontowe przy budynku pod numerem 4 są na półmetku. W 2023 r. została ukończona najbardziej reprezentacyjna elewacja zachodnia, od strony skweru Mieczysława Fogga. Przede wszystkim usunięto zanieczyszczenia z kamiennej okładziny i poprzez kołkowanie umocowano obluzowane piaskowcowe płyty. Położono także nowe tynki. Obecnie można podziwiać, ukryty wcześniej pod warstwą patyny, wysmakowany geometryczny detal architektoniczny.

Wspólnota mieszkaniowa planuje przeprowadzenie konserwacji wszystkich elewacji tego ogromnego budynku. Ze względu na bardzo wysokie koszty robót, prace podzielono na etapy. Dotacja miasta na zakończony etap wyniosła 261 000 zł.

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Modernizm  | Ciekawostki | Historia | Warszawa