Czy warto kupować płytki przez internet, czy lepiej w sklepach stacjonarnych? Poznaj zalety dobrych sklepów internetowych z wyposażeniem łazienki. Fot. Domni.pl

Zawiłości związane z kupowaniem płytek przez Internet? Rozwiewamy je w wywiadzie z architektką i ekspertem Domni.pl Sylwią Sobotko

Zakupy w sieci czy stacjonarnie?

Redakcja: Na początku zacznijmy od pytania o Twoje preferencje zakupowe – wolisz dokonywać zakupów w trybie stacjonarnym, czy przez Internet? Jak wyglądają preferencje Polaków jeżeli chodzi o zakup czegoś droższego i delikatnego, takiego jak płytki ceramiczne.

Sylwia Sobotko: Zdecydowanie jestem domatorką i lubię wygodę, więc osobiście częściej wybieram się na zakupy online, siedząc na kanapie. Myślę, że na wzrost popularności tej formy zakupów miał okres pandemii, kiedy większość handlu przeniosła się do świata wirtualnego. Zostaliśmy poniekąd zmuszeni do zmiany nawyków zakupowych i szybko musieliśmy przyzwyczaić do nowej rzeczywistości, gdy nie mogliśmy kupować płytek w sklepach stacjonarnych. Sporo klientów miało obawy i nie wyobrażało sobie, że może zamawiać płytki przez internet tak, jak do tej pory zamawiali ubrania czy kosmetyki. Początek lockdownu zbiegł się w czasie z rozpoczęciem działalności portalu wnętrzarskiego i sklepu Domni.pl i nie ukrywam, że większość klientów była sceptycznie nastawiona do pomysłu zakupu płytek przez internet. Do tej pory sklepy internetowe z takim asortymentem nie cieszyły się zbyt dobrą sławą. Niskie standardy obsługi klienta, długie terminy realizacji, trudności w dostawie i nieskuteczne reklamacje uszkodzeń bardzo zniechęcały klientów.

Obecnie, po prawie 4 latach działalności Domni, mogę powiedzieć, że postrzeganie sklepów online branży łazienkowej znacznie się zmieniło i mieliśmy na to ogromny wpływ. Proces zakupowy na stronie jest bardzo intuicyjny, a doświadczeni doradcy zawsze służą wiedzą techniczną i pomocą w złożeniu zamówienia. Domni należy do największej organizacji handlowej w branży łazienkowej, z własnym magazynem i centrum logistycznym Logiq, które znajduje się w Koluszkach pod Łodzią. W sklepie widoczny jest rzeczywisty stan magazynowy towarów, dzięki czemu klient zawsze ma pewność, że jego zamówienie zostanie zrealizowane. Płytki, ceramika i armatura oraz inne produkty łazienkowe dostępne od ręki na magazynie, wysyłane są w 48 godzin roboczych.

Jakie są zalety i wady kupowania płytek przez Internet. Czy zamawianie płytek przez Internet to dobry pomysł?

Redakcja: Z Twoich słów jasno wynika, że zakup i organizacja transportu towaru tak delikatnego jak płytki, jest wygodniejsze do załatwienia przez internet z domu. Czy są jednak jakieś wady takiego rozwiązania? Jeżeli tak, to jak sobie z nimi radzicie?

Sylwia Sobotko: Największą wadą zakupu płytek przez internet jest konfrontacja oczekiwań z rzeczywistością. Musimy pamiętać, że w procesie wytwarzania płytek ceramicznych powstają różne partie produkcyjne. Partie te mogą delikatnie różnić się od siebie odcieniem, co jest naturalnym procesem związanym z wypalaniem mieszanki ceramicznej. Zdjęcia i wizualizacje płytek zamieszczane na stronach przez producentów są przygotowywane na podstawie wzorów bazowych, natomiast ten sam kolor płytek może inaczej wyglądać na monitorze komputera, inaczej na ekranie telefonu, a jeszcze inaczej na żywo w sztucznym świetle w salonie łazienkowym.

Aby ułatwić sobie zakup płytek, warto najpierw zaopatrzyć się we wzorniki – w sklepie Domni dostępne są próbki płytek o wymiarach 10×20 cm, pogrupowane w praktyczne pakiety tematyczne. Możemy porównać wybrane produkty, zobaczyć je w różnym oświetleniu i sprawdzić, jak łączą się z innymi materiałami we wnętrzu. Z pakietów próbnych chętnie korzystają zarówno pracownie projektowe, jak i zwykli klienci indywidualni.

Dowiedz się więcej o zaletach próbek i sprawdź, jak łatwe jest kupowanie płytek przez internet.

Jak postępować w przypadku uszkodzonych płytek?

Redakcja: Jak już wspominaliśmy w rozmowie, płytki są asortymentem niewygodnym do transportu. W końcu to towar wielkogabarytowy, a jednocześnie delikatny. Jak zabezpieczyć płytki w transporcie? Co należy zrobić, jeżeli jednak towar trafi do nas uszkodzony?

Sylwia Sobotko: Zanim płytki trafią do klienta, przebywają często bardzo długą drogę, dlatego ich odpowiednie zabezpieczenie jest niezwykle istotne. Do pakowania wielkogabarytowych przesyłek używane są specjalne maszyny, a towar przed wydaniem do transportu jest kilkukrotnie fotografowany. Płytki są wysyłane na paletach lub pół-paletach – klienci pytając o koszt przesyłki, nie wiedzą, jak prawidłowo przewozić płytki i dlaczego nawet nieduże paczki powinny znajdować się na paletach, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Dobra obsługa klienta to również doradztwo i rozwiewanie wątpliwości.

Ceramika to specyficzny rodzaj towaru, a jak wiadomo, podczas transportu różne rzeczy mogą się zadziać. Wystarczą poluzowane pasy, ostrzejszy zakręt czy koleiny na nieutwardzonej drodze i płytki mogą popękać. Dlatego zawsze uczulamy klientów na to, aby po dostawie sprawdzili paczki, obejrzeli czy nie mają widocznych, zewnętrznych uszkodzeń. Mają na to dwa dni robocze. Jeśli zauważą, że płytki nie dotarły w całości, należy rozpocząć proces reklamacyjny. Zgłoszenia reklamacji w Domni przyjmowane są mailowo – potrzebny jest podpisany protokół szkody, który posiada przy sobie kurier i zdjęcia uszkodzonych płytek. Doradcy Domni są doskonale przygotowani i rozumieją, jak stresującym procesem może być reklamacja, dlatego zawsze są gotowi pomóc i doprowadzić realizację zamówienia do szczęśliwego końca.

Potłuczone płytki? Żaden problem. Sprawdź, jak wygląda proces reklamacyjny w Domni na przykładzie historii Kingi.

Kupowanie płytek przez internet – czy to się opłaca? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Ile płytek zamówić?

Redakcja: Na co projektant, architekt albo przykładowy Kowalski powinien zwrócić uwagę, decydując się na zakup takiego asortymentu przez Internet?

Sylwia Sobotko: Przed zakupem warto sprawdzić reputację sklepu, w którym zamierzamy dokonać zakupu, na przykład w opiniach Google lub na forach branżowych, aby uniknąć potencjalnych problemów. Dla wielu osób najważniejszym bodźcem skłaniającym do zakupu danego produktu jest odpowiednio niska cena. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to jedyny i fizycznie ponoszony przez klienta koszt. Wiele sklepów stosuje nieuczciwe praktyki i dolicza dodatkowe kwoty w zależności od wybranej metody płatności lub nie informuje o rzeczywistych kosztach dostawy. Ważna jest także realna dostępność produktów i łatwy kontakt z obsługą klienta. To jasny sygnał, że w razie problemów czy reklamacji, nie będziemy pozostawieni sami sobie.

Podsumowując, czy warto kupować płytki przez internet? Oczywiście, ale w sprawdzonym sklepie internetowym!

W Domni dostępne są próbki płytek w praktycznych pakietach tematycznych: łagodne szarości, inspirowane marmurem, w dechę, jak skalą oraz love beżowe. Fot. Domni.pl

Redakcja: Dziękujemy za poświęcony czas i rozmowę.

Sylwia Sobotkę: Dziękuje również. Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę rozwiać wątpliwości i obawy związane z zamawianiem asortymentu łazienkowego. Do zobaczenia w domni.pl!

Sylwia Sobotko,
architektka,
portal Domni.pl

Artykuł sponsorowany

Jeśli szukasz wykonawcy strony internetowej wejdź na hastastudio.com [REKLAMA]