Dworzec w Chojnicach został otwarty po remoncie. To budynek z 1873 r., dlatego zachowało się tutaj mnóstwo detali architektonicznych. Teraz budynek znów cieszy oczy, a bogate zdobienia w odświeżonej wersji robią wrażenie.
Budynek należy do miasta, dlatego to jednostka samorządowa była odpowiedzialna za rewitalizację budynku. W sumie całość prac kosztowała 24 mln zł. Renowacja budynku trwała ponad dwa lata. Inwestycja nie dotyczyła samego budynku dworca, ale też większej przebudowy. Podczas prac przedłużono tunel pod torami, wybudowano parking dla aut i przystanek autobusowy.
Tylko część budynku przeznaczono na obsługę pasażerów. Dotyczy to strefy poczekalni z kasami biletowymi. Przestrzeń na pierwszej kondygnacji przeznaczona została dla Straży Miejskiej, która w odnowionym budynku obsługuje teraz centrum miejskiego monitoringu.
Wkrótce w budynku działać będzie restauracja lub kawiarnia – jeden z lokali przeznaczony został pod punkt gastronomiczny. W budynku znajdują się jeszcze trzy pomieszczenia dla handlu lub usług.
Dworzec w Chojnicach jest zabytkiem. Budynek położony jest w środkowej części stacji pomiędzy peronami drugim a trzecim. Warto docenić pieczołowitość z jaką przeprowadzono prace. Nad całym procesem czuwał konserwator zabytków, z którym konsultowano każdy etap prac. Odnowiono między innymi zabytkowe kasetony. Jednak część z nich jest nowa, nie wszystkie nadawały się do rekonstrukcji. Podczas prac odkryto też zabytkowe polichromie, które przez lata były ukryte pod warstwą tynku. Odnowiona elewacja jest dwukolorowa, starsza część ma żółty kolor, a nowsza czerwony.
zdjęcia: D. Frymark
źródło: Urząd Miejski w Chojnicach
Czytaj też: Dworzec kolejowy | Kolej | Renowacja | Metamorfoza | Detal | Elewacja | whiteMAD na Instagramie