Browar w dawnej elektrowni

Browar w dawnej elektrowni. Historyczna budowla jest w trakcie adaptacji

Elektrownia zbudowana w 1905 roku na terenie Plzeňské Prazdroje zapewniała produkcję energii dla browaru i części miasta do 1995 roku. W trakcie swojej wieloletniej historii przeszła kilka modernizacji, z których żadna nie przyniosła korzyści dla samego budynku, a wręcz przeciwnie. Najgorsze były czasy PRL-u, kiedy dawna „świątynia postępu” zamieniła się w zaniedbane miejsce bez charakteru. Po latach nadszedł dla niej ratunek. Projektanci z Mimosa Architects tchnęli w obiekt nowe życie. Browar w dawnej elektrowni działa od  2019 roku.

Produkuje on około 10 tys. hl. piwa rocznie. Na razie ukończono pierwszy etap inwestycji – browar warzy złoty trunek w jednej z dwóch hal, a cały budynek jest zabezpieczony statycznie i technicznie. Kontynuacja przebudowy znajduje się na etapie przygotowania projektu, który obejmuje główną salę mogącą pomieścić 500 osób. W przyszłości odwiedzający będą mogli uczestniczyć w koncertach, wystawach, wykładach, festiwalach minibrowaru czy po prostu skosztować piwa w dawnej hali maszyn.

Browar w dawnej elektrowni


Motywem przewodnim przebudowy jest poszukiwanie równowagi i zrozumienie przeszłej i przyszłej funkcji budynku – pozwolenie sobie momentami na rozbiórkę tego, co cenne, przeciwstawienie się niepotrzebnemu powielaniu form pierwotnych, poszukiwanie odpowiednio wysokiej jakości zamienników oraz połączenie aktualnej technologii z możliwościami obiektu. Akceptacja idei, że powstaje przede wszystkim budynek produkcyjny – funkcjonujący browar, a nie galeria.

Budynek obecnie i po modernizacji

Wnętrze przed i po przebudowie

Architekci planują zachować elementy historyczne i chcą uniknąć niepotrzebnych rozbiórek. Istotną częścią ich propozycji jest usunięcie z obiektu powojennych naleciałości, które go zniekształciły i zatarły wiele walorów. Projektanci z Mimosa Architects zaproponowali nowe wejście zaakcentowane obszerną zewnętrzną klatką schodową oraz nowe przeszklenie głównego szczytu budowli, wskazujące na jego nową funkcję poprzez bezpośredni widok na kadzie do warzenia piwa. We wnętrzu zostanie wykorzystane wyposażenie dawnej rozdzielni, a także dźwig pomostowy oraz inne urządzenia. Całość ozdobią zachowane secesyjne elementy dawnego wystroju wnętrz.

Studio: Mimosa Architects
Autorzy: Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska, Dalibor Pospíšil
Klient: Pilsner Urquell
Lokalizacja projektu: Ul. Prazdroje 64/7, 301 00 Pilzno, Republika Czeska
Fotograf: BoysPlayNice
Wizualizacje: mvize visualisation, ex-machina.art

Źródło: Mimosa Architects

Czytaj też: Renowacja | Czechy | Cegła | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Temat: Browar w dawnej elektrowni. Historyczna budowla jest w trakcie adaptacji